7


Ұя

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Ұ дыбысының әріптік таңбалануын , айтылуы мен жазылуын таныстыру Басқа дыбыст ардың ішінен айыра білуге, сөзге дыбыстық талдау жа- сауға,дұрысбуынға бөлуге уйрету. Сөздерді дұрыс буынға бөлуге үйрету. Сөздерді дұрыс оқи білуге дағдыландыру 2.Танымдық қабілеті мен қызығу
предварительный просмотр материала

№13 жалпы білім беретін орта мектебі


Тақырыбы:Сауат ашу «Ұұ дыбысы мен әрпі»


Өткізген:Абдыгалиева С.З.

Жезқазған қаласы 2014 жыл


Тақырыбы:Ұұ дыбысы мен әрпі

Мақсаты:1.Ұ дыбысының әріптік таңбалануын ,

айтылуы мен жазылуын таныстыру

Басқа дыбыст ардың ішінен айыра

білуге, сөзге дыбыстық талдау жа-

сауға,дұрысбуынға бөлуге уйрету.

Сөздерді дұрыс буынға бөлуге үйрету.

Сөздерді дұрыс оқи білуге дағдыландыру

2.Танымдық қабілеті мен қызығушылығын

арттыру,тілін,ой-өрісін дамыту

3.Ұқыптылыққа,таза,әдемі жазуға,дұрыс

оқуға тәрбиелеу

Көрнекілігі:Ұ дыбысы мен әрпі,сызбалар,суреттер,СТО -топтастыру,венн диаграммасы

әдісі:түсіндіру,талдау,сұрақ-жауап,көрнекілік,ойын

түрі:жаңа сабақ

I.Ұйымдастыру кезеңі

Мейірімді жүрекпен,

Ақпейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық.

Бүгін бізде ерекше сабақ.Бізге көптеген қонақтар келіп от ыр.Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз:жаңа дыбыс пен әріппен танысып,дыбыстық талдау жасап,буынға бөліп,сөздерді дұрысоқи білуге үйрету.

II.Өткенді пысықтау1. «Орманда» жапырақ теру ойыны арқылы откен сабақты пысықтау

1.Өткен сабақта біз қандай дыбыспен,әріппен таныстық?

2.Ж дыбысы қандай дыбыс?

3. Қандай дауыссыз?

4.Дыбыс дегеніміз не?

5.Әріп дегеніміз не?

6.Сөз неден тұрады?

2.Семантикалық карта арқылы дауысты дауыссыз дыбыстарды ажыратайық

әріптер

дауысты

Дауыссыз

А

С

О

У

Б

Ы

Ж

Т

III.Үй тапсырмасын тексеру

а)бағандағысөздерді оқу

ә)мәтінді оқу

б)суретпен жұмыс(жақсы мен жаман салыстыру)

IV.Жаңа сабаққа әзірлік1.Бейнесөз шешейік

Ұшақ лақ уық


Ұлу-тұщы суларда,өзендерде тіршілік етеді.Олардың бақалш3ғы ашып жабылатын екі жақтаудан тұрады.Сондықтан бұл жәндіктер қосжақтаулы ұлулар деп аталады.Ұлулар денесі жұмсақ,үш қабатты екі жақты симметриялық копжасушалы омыртқасыз жәндіктер.Олардың денесі бастан,тұлғадан,аяқтан,бақалшақтан және бақалшақ қалдығынан тұрады.130 мыңнан астам түрі бар.

Ұлу-деген сөзде бізге қай әріп танысемес,нешінші тұрған әріп?

V.Жаңа сабақ 1.Түсіндіру

Ендеше бүгін біз сендермен Ұұ дыбысы меп әрпімен танысамыз.Ұ дыбысы баспа және жазба түрімен таныстыру

Ұ-дауысты,жуан.Неше элемент -3

2.Дыбыстық талдау (сигналдармен)

3.Сөздер ойлату

4.Сергітусәті «Көңілді күн»

5.Оқулықпен жұмыс

1.бағандағы сөздерді оқу

2.сөздік жұмыс

3.буынға бөлу+буын түрлерін ажыратқызу

4.сөйлем құрату

VI.Мәтінмен жұмыс

1.Жыл мезгілдерін ата.Қазір қай мезгіл?

2.Күзде құстар қайда ұшып кетепді?

3.Қандай құстарды білеміз?

4.Қыстап қалатын құстарды атаңдар

5.Мәтінді оқыту

6.Мәтін неше сөйлемнен тұрады?(суреттер көрсету)


Сөздік жұмыс

Құран-құдайы-астарда үлкен кісілер оқиды

Нұр-күннің нұры жерге жылуын береді

Алланың нұры-адамдарға жылу береді

VII.Дәптермен жұмыс

1.ережені еске түсіру

2.ауада жазу

3.дәптерге жазу

Ұұ Ұұ Ұұ Ұұ Ұұ Ұұ Ұұ Ұұ

Сергіту сәті саусақтарға,көзге,басқа

VIII.Бекіту жұмыстары

1.Топтастыру (ұ дыбысы бар сөздер айтам,балалар суретпен қойып шығады)

1.ұшақ 2.бұтақ 3.ұлу 4.ұя 5.құлын 6.құлақ


Ұ


2.Венн диаграммасы

Ж Ұ


IX.Сабақты қорытындылау

Бізге біреу телефон соғып жатыр естідіңдерме?

-Сәлеметсіңдерме балалар?

-Бұл 1 «ғ» сыныбы ма?

-Мен сендерге «Атамұра»баспасынан телефон соғып тұрмын

-Сендерде қазір қай сабақ болып жатыр?

-Сендер бүгін қандай дыбыспен әріппен таныстыңдар?

-Ұ дыбысы қандай дыбыс екен?

-Қандай дауысты дыбыс екен?

Жарайсыңдар балалар,сендерге көп рахмет!!!Сау болыңдар !

Оқушыларды мадақтап,оқушыларға смайликтер жабыстырып беру



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал