7


ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Пәні: әдебиеттік оқу

Сынып: 2

Сабақтың тақырыбы

Аңқау арыстан (ертегі)

Сабақтың мақсаты

. Ертегі түрлерімен таныстыра отырып, ертегіні түсініп оқу, мазмұндау

Сабақтың міндеттері

Ертегі кейіпкерлерінің іс - әрекетіне мінездеме беру, ертегідегі негізгі ойды ашу Ертегіні түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыра отырып, ой - пікірлерін қорытындылап айту шеберліктерін, сөйлеу әрекеттерін жетілдіре түсу;

«Анық - қанығына бармай іс істеме, асықпа» деген қағиданы басшылыққа ала отырып, алдау арбау жаман қасиет екенін түсіндіру

Күтілетін нәтиже

Ертегі кейіпкерлерінің іс - әрекетіне мінездеме береді, ертегідегі негізгі ойды ашады

Ертегіні түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыра отырып, ой - пікірлерін қорытындылап айту шеберліктерін, сөйлеу әрекеттерін жетілдіре түседі;

«Анық - қанығына бармай іс істеме, асықпа» деген қағиданы басшылыққа ала отырып, алдау арбау жаман қасиет екенін түсінеді

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер

Сұрағы не?суретті әңгіме, рөлдегі оқушылар,үш қадамды сұхбат, ақпараттар минуты, жағдаяттан шығу , түрткі болу сұрақтары.

Негізгі дерек-көздер

Оқулық, дидактикалық материалдар, бастауыш сыныпта оқыту әдістемелік журнал, ғаламтор

Қолданылатын ресурстар

Қима қағаздар, оқулық, суреттер

7 модульдың кіріктірілуі

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басқару және көшбасшылық. АКТ

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі









Психологиялық тренинг









Топқа бөлу

  1. Сабаққа назарын аудару

  2. Құралдарын түгендеу

«Әдемі есім»





1-топ - арыстан

2-топ - түлкі

3-топ - қоян





Алтын ереже:

  1. Белсенділік таныту

  2. Мәмілеге келу

  3. Тәртіпті сақтау

  4. Ұйымшыл болу

  5. Уақытпен санасу

  6. Бір-біріміздің пікірімізді тыңдау

  7. Ойды ашық айту

  8. Мақсатқа жету

Құралдарын түгендейді

Оқушылар шеңберде өздерінің есімдеріне сын есім қосып айтады.

Оқушылар қалаған суреттерін алып топқа бөлінеді









Ережені есте сақтайды





білу

Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?











Сұрағы не?



-Балаларды оқуға шақырған

Ы. Алтынсаринның өлеңі«Кел балалар оқылық!» деп аталады

-«Ата-ана алдындығы борышың»деген тіркестегі «борышың» сөзін басқаша қарызың деп айтуға болады

-Өлең жазатын адамды жазушы атайды

-Тұңғыш әліппе оқулығын жазған А.Байтұрсынов

-Қартқожа Ж.Аймауытовтың кейіпкері











жауаптарға сауалдарға қояды

Түсіну

неге?

Неліктен? себебі?

Не үшін

Суретті әңгіме































Түрткі болу сұрақтары













































1-топ: ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып

2-топ: ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып



3-топ: ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып



-Бұл суреттегі әңгімелерді не деп атауға болады?

-Бұл ертегілер бізге қалай жеткен?

(атадан балаға ауызба ауыз жетеді)

- Адамдардың мінез - құлықтары да әр түрлі болады. Ақын - жазушылар адамдардың мінезін мысалға алып, қу адамды неге теңеген? (түлкіге)

- Қорқақ адамды? ше (қоянға)

-Батыл, өжет адамдарды (арыстанға)

Атадан балаға мирас болып не қалған деп ойлайсыздар ?

Атадан қалған мұра

Ертегілер төрт түлік туралы жырлар

Аңыздар өтірік өлеңдер

Мысалдар жұмбақтар

Жаңылтпаштар мақал-мәтелдер

Шешендік сөздер

  • Ертегілердің неше түрі бар?



Ертегілер

Жан- жануарлар қиял ғажайып



Шыншыл ертегілер



Суретте бейнеленген сәттің алдында не болғанын және кейін не болатынын әңгімелейді

















Сауалдарға жауап береді, өз ойларымен бөліседі

















































Ақпараттар минуты

.- Біздің бүгінгі сабағымыздың басты кейіпкерлерін табу үшін мына жұмбақтарды алдымен шешіп алайық:1. Өзі ширақ өзі қу, Жүрген жері айқай - шу (Түлкі)

ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып

Түлкі - ит тұқымдасына жататын аң. Түсі жирен, сұрғылт сары. Жүні тығыз әрі жұмсақ. Орманда, өзен - көл жағалауларында, тау баурайларында мекендейді. Ол тауық, балық, тышқан және құстармен қоректенеді. Түлкі - қу, айлакер.

2. Бір аң бар қайраты көп болған күшті, Басынан өткізеді әрбір істі (Арыстан)

ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып

Аңдардың патшасы - арыстан. Арыстан - айбатты, жыртқыш аң. Көбінесе шөлді жерлерде кездеседі. 30 - 35 жыл өмір сүреді. Хайуанаттар бағында кездеседі.



3. Әр түрлі, орта бойлы, ұзын құлақ, Өзіне міндеттесе, қызмет қылмақ. (Есек)

ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып. Есек (лат. Equus africanus asinus) - жылқы туысына жататын сүтқоректі тақ тұяқты жануар. Жабайы африкалық есектен шыққан. Қолға бұдан 5 - 6 мың жыл бұрын үйретілген. Дене бітімі шымыр, шоқтығына дейінгі биіктігі 1 - 1,2 м, түсі қоңыр, күңгірт, азық талғамайтын, құрғақшылыққа төзімді көлік малы. Есектің айғырын әңгі, биесін мәші, құлынын қодық деп атайды. Жабайы есек үйірлері тіршілік етеді. Оның әр үйірінде бір әңгі, бір - екі жасар қодықғын ертіп жүретін бес - алты мәші болады. Жылдан-жылға санының күрт азаюына байланысты жабайы есек Халықаралық табиғат қорғау одағының «Қызыл кітабына»енгізілген.[1]</<font color="#0070c0"> Есек 18 - 20 жыл тіршілік етеді.















Жұмбақ шешу арқылы ертегі кейіпкерлерін табады, сол кейіпкерлер туралы білгендерін ортаға салады



Қолдану

оқулықпен жұмыс



«Рөльдегі оқушылар стратегиясы»









Сергіту сәті

«Аңқау арыстан»



1.Баяндаушы:ертегінің мазмұнын баяндайды

2.Сұрақ қоюшы: ертегі желісі бойынша сұрақ қояды

3.Сөз тапқыш:ертегіден жаңа сөз табады

4.Дәнекер: өмірмен байланыстырады

(әр кейіпкерге байланысты өмірде адам кездеседе)

«Кірпі» би



1,2,3,4- ке санау арқылы рөлдерді бөліп алады







талдау

Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясы

Үш қадамды сұхбат

1-топ - Өзің шешкен жұмбақтарға және ертегіге сүйеніп, кейіпкерлерді сипатта.

2-топ - Әр бағандағы сөздер қай кейіпкерге тиісті екенін айт. Әр бағанда бір сөз артық. Ол-басқа кейіпкерлердің сөзі, соны тап.Мұңын шағады. Хал- жайын сұрйды

Соңынан ереді

Қулығына басады.Көңілін сұрайды.

Шомылып келеді

Айқай салады

Өлер болғанын айтады . Бас салады

3-топ: Суреттің бұл тақырыпқа қандай қатысы бар? Осы суреттегі арыстанның жағдайы қалай бейнеленген?

(Оқулықтағы суретпен жұмыс)



Талдайды сауалдарға жауап береді, өз тапсырмаларын орындайды

Жинақ

тау

(қорытынды шығар, анықтама бер. Мазмұнды жүйеле, кесте

Жағдаяттан шығу

Сабақтан кейін ата-анаңды тосып жүр едің. Әдемі көлікпен келген адам саған:- мені сенің әкең жіберді. Жүр, үйіңе апарып тастайын,- деді.Сен не істер едің?





Ойланып жауап берді



бағалау

Бағдаршам ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып

Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді (қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы түсінікті).

·

Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды

Үйге тапсырма:



Аңқау арыстан- мазмұнда

Күнделіктеріне жазады

рефлексия

«Бес саусақ»

ҚМЖ Аңқау арыстан 2 сынып





Өз ойларымен бөліседі







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал