7


  • Учителю
  • Дүниетану. Табиғаттағы су. Бұлт және тұман

Дүниетану. Табиғаттағы су. Бұлт және тұман

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



№53 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

Есмаханова Айнүр Қанатбекқызының

Дүниетану пәнінен «Табиғаттағы су. Бұлт және тұман» тақырыбына. 3-ші сыныпқа арнап жазған

қысқа мерзімді сабақ жоспары.



Апта

Күні

Сынып 3

Сабақ № 14

Пәні: Дүниетану

Сабақтың тақырыбы.Табиғаттағы су. Бұлт және тұман.

Сілтеме:К. Жүнісқызы, Ә.Бірмағамбетов, Н. Жапанбаева



Жалпы мақсаты

Жер бетіндегі тіршілік үшін судың маңызын түсіндіру

Сабақтың типі

Жаңа сабақ

Күтілетін нәтижелер

Ізденуге деген қызығушылықтарының оянуына жағдай туғыза отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытады. Өз бетінше берілген тапсырманы тиянақты орындауға үйренеді.Сөздік қорлары дамиды. Мәтінді түсініп оқып, негізгі идеясын түсінеді.Топтық жұмысты пайдалану кезінде, көшбасшы балалар анықталады.



Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Қолданылатын

модульдер

  1. Сын тұрғысынан ойлау

  2. Акт пайдалану

  3. Бағалау

  4. Көшбасшылық

  5. Оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін пайдалану

  6. Дарынды, талантты балаларды оқыту

  7. Жас ерекшелігіне сай оқыту

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу

Қолданылатын құралдар А4 форматты ақ қағаз, түрлі түсті маркерлер, суреттер ;

Қолданылатын техникалық қүрал Компьютер, процессор, интербелсенді тақта





Тапсырмалар

wікі

беттерінен

жүктелген

дереккөздер

  1. «Кубизм»әдісі

  2. «Бұлт» кестесі

  3. «Ойлан, топтас, талқыла» әдісі

  4. Ой қозғау,

  5. Бағалау парағы, «Бағдаршам»



Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

Сабақ

кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

кезеңі



Психологиялық дайындық

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады



Оқушыларды топқа бөлу

«Ауа»

«жылу»

«жарық»

«жел»

«Алтын ережені» қайталайды.

Мақсаттар мен күтілетін нәтижені айқындау жұмысы.

Бағалау парағымен таныстыру.



«Бірлік» тренингіне қатысып,ойы шоғырланады, ұйымшылдыққа бағытталады..

Күн жарығын алақаныма саламын.

Жүрегіме басып, ұстай қаламын

Сыныбым жарық,достарым мейірімді,

Шуағына толып кетер жан-жағым.

1,2,3,

Сыныбымыз тыныш.

Сабақты біз бастаймыз,

Жалқаулықты тастаймыз.



Сабақ барысында орындалатын тапсырмалармен,оны бағалау түрлерімен танысады.



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті



Үй тапсырмасын сұрау

«Ауа және оның қасиеті. »

«Кубизм» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау.

1.Не үшін біздер айналамызды қоршаған ауаға мән бермейміз?

2. Не үшін жануарлар мен құстарға қысты күні суыққа тоңбайды, өз сөздерімен жеткізіңдер?

3. Адамға тыныстау үшін қандай ауа қажет?

4. Не үшін Күн сәулесін ауа тез өткізеді?

5.Не үшін ауа жерден жоғары көтерілген сайын суына береді?

6.Құрлық пен судың қайсысы тез қызыды?

7. Желдің қалай қалыптасатынын өз сөздерімен түсіндіріңдер.

8. Жердің аты оның бағытына байланысты қойылама? Мысал келтіріңдер.

9. Желдің маңызы

10. Желдің күшін адамдар қалай пайдаланған?





Сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді, түсіндіреді













Білу

Топтастыру

Су туралы не білеміз?

Оқушылар су жайлы білетіндерін жазады, таныстырады басқа топтың топтастыруымен салыстырады, бір-бірін бағалайды.

Түсіну

Мәтінді бөліктерге бөліп, әр топқа беру.





Берілген мәтінді оқиды , талдайды , түсінігін айтады. Бағалайды.

Қолдану

Оқулықпен жұмыс



«Бұлт» кестесін құрастыруға беруБұлттың аты

Неге ұқсайды







Суреттерге қарап бұлттардың түрлерін анықтайды.

«Бұлт » кестесін құрастырады , дәптерге орындайды.





Талдау

  1. Ой-қиял. Топпен жұмыс.

суды тазалауға арналған тәжірибе жүргізу.

2. «Ойланайық!»

Салтанат аспанды торлаған бұлттарға қарап, әр нәрсенің бейнесіне ұқсатып отырды. Құрбысы оған телефон соғып, көл маңына серуендеп келуге шақырды. Салтанат барар - бармасын білмей ойланып қалды. Қандай кеңес берер едіңдер? Ауа райы өзгеруі мүмкін бе?

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма: Бұлттың ерекшелігіне байланысты кесте толтыру.

3. Тұманның пайдасы пікір талас

Тұманның зияны



Тәжірибе жасайды. Суды тазалау процесін түсіндіреді, қорытынды жасайды.



















Пікір талас

Жинақтау

10 сұрақтан тұратын тест алу

Тест тапсырмаларын орындайды.

Бағалау

Бағалау парағы бойынша бағалау

«Баспалдақ» арқылы кері байланыс жасау.



Бағалау парағы бойынша өздері толтырады, бағалайды.

«Баспалдақ» арқылы оқушылар кері байланыс жасайды.

Үйге тапсырма

«Табиғаттағы су. Бұлт және тұман» тақырыбын оқу , түсінік айту . тәжірибе жасау











Бағалау парағы



Үй тапсырмасы

1 балл

Топтық жұмыс

1 балл

Оқу, түсіну

2 балл

Кестемен жұмыс

1 балл

Қорытынды жасау

(тәжірибе)

1 балл

Тест

1-10 балл

Қорытынды балл

бағасы



















































































































































Бағалау шкаласы 16-14 балл - «5», 13-9 балл - «4», 8-5 балл - «3», 4-1 балл - 1-10 балл















Жер бетіндегі ең ірі көп тараған зат - су. Глобусқа қарасаң Жер шарының төрттен үш бөлігі көгілдір түске боялған. Ол-су: Мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер.

Табиғатта су сұйық, қатты және газ тәріздес - бу күйінде кездеседі.

Егер күн салқындап, температура 00С- тан төмен түссе, су сұйық күйге, яғни қар мен мұзға айналады.













Су -табиғат байлығы. Тіршіліктің қайнар көзі.

Адам, өсімдіктер мен жануарлар да сусыз тіршілік ете алмайды. Адам ағзасының бүкіл салмағының жартысынан көбі судың үлесіне тиеді.Ол қанның, ас қорытатын сөлдің, сілекейдің құрамында бар.

Ал өмірде, тіршілікте суды таза күйінде пайдалану үшін сүзгіш құрылғы орнату керек.

Өсімдік топырақтағы қоректік заттарды суда еріген ерітінді күйінде ғана сіңіре алады. Су табиғаттағы барлық тіршілік атаулының құрамына кіреді.







Енді табиғатта бұлт және тұманның қалай пайда болатынына мән берейік. Жылы ауа қар немесе тоңазыған топырақ бетімен жанасқанда салқындайды да, су булары су тамшыларына немесе мұз түйіршіктеріне айналады. Ауада ұсақ су тамшылары мен мұз түйіршіктерінің шоғырлануынан жер бетінде тұман түседі.

Жер бетінен жоғары көтерілгенде ауа салқындайды. Оның құрамындағы бу ұсақ су тамшыларына немесе мұз түйіршктеріне айналады. Олар шоғырланып бұлтты құрайды.









Пішініне қарай бұлт бірнеше топқа бөлінеді.

Шарбы бұлт- өте үлкен биіктікте (шамамен 6км) ұсақ су тамшылары қатып, мұз кристалдарына айналады. Шарбы бұлттан жауын- шашын жаумайды.

Будақ бұлт - түтіліп, үйіліп жатқан мақтаға ұқсайды. Олар біріге келе түнеріп, будақ жаңбыр бұлтына айналады.

Қабат бұлт. Тұманға ұқсас, төмен жүретін қабат бұлт аспанды түгелдей торлап алады да, одан ұзаққа созылатын ақ жауын жауады.





























.







Дүниетану. Табиғаттағы су. Бұлт және тұман







Дүниетану. Табиғаттағы су. Бұлт және тұман

















































































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал