7


Конспект урока 5 саны

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні: 23.02.16.

Класы: 1

Сабақтың тақырыбы: 5 саның қосу және азайту.

Мақсаты: Оқушыларға 5 саның қосу және азайту тәсілдерін таныстыра отырып, қосу мен азайтудың өзара байланысы екенін түсіндіру. 5 санын қосу және азайтуға арналған есептер.

Міндеттері:

Білімділік: қосу компоненттерін пайдалана отырып қосу және азайту амалына өрнек құрастыруға, есептер шығаруға үйрету.

Дамытушылық: ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: ұқыптылққа, ұйымшылдыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, слайд.

Сабақтың өту барысы:

  • Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлеметсіздер ме, балалар!

(Оқушылар бүгінгі күн біз үшін өте маңызды күн, себебі, бүгін біз ашық сабақ көрсеткелі отырмыз. Сабағымызға қонақтар келіп отыр. )

Психологиялық сәт:

Бір, екі, үш

Сынып іші тып - тыныш

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

  • Біз қандаймыз?

  • Еңбекқор, алғыр, ақылды.

II. Үй тапсырмасы.

10-1=9 9-3=6 8-5=3

7+2=9 6+4=10 7+1=8

5-4=1 4+4=8 6-3=3

Жаңа сабақ: 5 саның қосу және азайту

Балалар, бүгінгі сабағымызда жақсы көңіл күймен бастайық.

Ол үшін біздер әр түрлі есептер шығара білуіміз керек.

Қосылғыштарының бірі 5 болатын қосындыларды жаз және мәндерін тап.

Азайтқышы 5 болатын айырмаларды жаз және мәндерін тап.

1+5=6 10-5=5

2+5=7 9-5=4

3+5=8 8-5=4

4+5=9 7-5=2

5+5=10 6-5=1



1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

5+5=10 10-5=5 4+5=9 9-5=4

1,3,7,9,

10,8,6,4

Дәптермен жұмыс. Көркем жазу.

а) Күннің жадын жазу.

ә) көркем жазу. 5555

Сергіту сәті:



Оқулықтағы №3 тапсырма.

Төрт сан аттай отырып сана және сандарды ата: өсу ретімен 5- тен бастап; кему ретімен 10 - нан бастап.

5,10.

10.5,0.

«Биатлон» ойыны.

Жасыл және көк кесінділердің ұзындықтарының айырмасын қызыл кесіндінің ұзындығымен салыстыр.

9-5˂5

Жарайсыңдар балалар! Тапсырмасын орындадық.

Оқулықтағы №5 тапсырма. Есепті шығар.

Айда 9 оюдың суретін салды. Олардың 5 -еуін бояды. Ол тағы неше оюды бояуы керек?

Сурет салды - 9

Бояды - 5

Қалды - ?

Шешуі: 9- 5= 4

Жауабы: 4 оюды бояуы керек.

Кел, ойннайық! « Үйшік» ойыны.



















Логикалық тапсырма.

Асқар, Талғат және Дәулет бір сыныпта оқиды: Олардың біріншісінің әкесі - дәрігер, екіншісінікі мұғалім, үшіншісінікі -ұшқыш. Асқардың әкесі ұшқыш емес. Талғаттың әкесі мұғалім де,дәрігер де емес. Дәулеттің әкесі дәрігер емес. Кімнің әкесі қандай қызмет істейді?

Асқар - дәрігер

Талғат - ұшқыш

Дәулет - мұғалім.





Фигураларды сана.





  • 5



  • 3



  • 1



















Сабақты бекіту:

Ауыл алды ақша қар,

Ақша қарда балалар,

Өздеріне шақ ғана

Жасап жатыр аққала.

  • Аққала жасауға 5 қыз бала,4 ұл бала келді. Барлығы неше бала болды?

  • Қосу амалының компоненттерін ата?

  • Азайту амалының компоненттерін ата?

Бағалау.

Сабаққа араласып, белсенділік көрсетіп, өз ойын ашық айтып отырған оқушыларды бағалау.



























































Балаңыздың тәрбиесіне көңіл бөлесіз бе?

  • Кез - келген өзіңіздің бар ісіңізді тастай салып баламен айналыса аласыз ба? а) әрқашан жасамаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

  • Балаңыздың жасын ескермей онымен ақылдаса аласыз ба?

а) әрқашан жасаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

  • Балаңызбен қарым - қатынас барысында жасаған қателіктерңізді мойындайсыз ба?

а) әрқашан жасамаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

  • Өзіңіздің қателігіңіз үшін балаңыздан кешірім сұрайсыз ба?

а) әрқашан жасаймын, келісемін ә) кейде, келісемін б) келіспеймін

  • Өзіңізді балаңыз жасаған ісі ашу шақыртқан кездің өзінде ұстай және игере аласыз ба?

а) әрқашан жасаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

  • Баланың орнына өзіңізді қоя саласыз ба?

а) әрқашан жасаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

  • Бір сәтте сізге мейірімді адам сенуге бола ма?

а) әрқашан жасаймын, келіспеймін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

  • Өзіңіздің басыңыздан өткен балалық шағыңыздан ескерілетін жағдай айтасызба?

а) әрқашан жасаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

9. Балаңызға уәде беріп, жақсы мінез - құлқын ескере отырып уәдеңізді орындайсыз ба?

а) әрқашан жасаймын, келісемін ә) кейде келісемін келіспеймін

10. Баланың жүрегін жарақаттайтын сөздерді, сөйлем тіркестерін атамауға тырысасыз ба?

а) әрқашан жасамаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

11. Балаға өзіңіз қалаған ісін жасауға, өзін ұстауға кедергі жасамайтындай бір күн еркіндік бересіз бе?

а) әрқашан жасамаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

12. Басқа бала сіздің балаңызға дөрекілік көрсетсе, себепсіз ренжетсе, көңіл аудармайсыз ба?

а) әрқашан жасамаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

13. Баланың көз жасына еркелеген дөрекі мінезіне уақытша екенін көре тұрып, соған қарсы тұра аласыз ба?

а) әрқашан жасамаймын, келісемін ә) кейде келісемін б) келіспеймін

Ата - аналарға арналған сауалнама

«Сіздің балаңыздың қызғушылығы»

  • Сіздің балаңыз немен айналысуды ұнатады?

___________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Қандай ойндарды қалайды?

______________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Спорт ойындарының қандай түрлерін жақсы көреді? __________________________________________________________________





  • Кіммен жиі ойнайды \ қыздармен бе, ұлдармен бе?

_________________________________________________________________





  • Балалар ұжымынды өзін қалай ұстайды / белсенді енжар, ұялшақ және т.б.





  • Сізді бала тәрбиесінің қандай жақтары қинайды?









  • Тәрбиелеудің қандай әдісін қолдайсыз\ көндіру, түсіндіру, қатал талап қою, көтермелеу, жазалау және т.б.\?



































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал