- Учителю
- Начальный класс ь знак
Начальный класс ь знак
08.12.15 Әліппе
Сабақтың тақырыбы: ь белгісі
Сабақтың мақсаты: 1. ь белгісін таныту, меңгеру.
2. ь белгісі бар сөздерді буынға бөлдіріп үйрету. Ь белгісі бар сөздерді
буынға бөліп, жаза алуға, белгіні дұрыс пайдалануға дағдыландыру.
3. Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі : саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, жұмбақ жасыру, көрнекілік.
Көрнекілігі: Интерктивті тақта, суреттер, сызбалар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру
2.Үй тапсырмасы
- Балалар, біз өткен сабақта қандай дыбыспен және қандай әріппен танысып едік ?
- Ч дыбысы қандай дыбыс ?------------дауыссыз
-Ал дыбыстардың өзі нешеге бөлінеді ?
- Жақсы балалар ч дыбысына байланысты берілген « Болашақ чемпиондар » өлеңін жаттап келдіңізба ? ( 5-6 оқушыдан сұралады )
-Жақсы, балалар бүгінгі жаңа сабағымызды мен сендерге жұмбақ жасырудан бастайын:
Жұмбақ
Каникулда барасың
Бірнеше күн боласың
Балалармен достасып
Демаласың қайтасың ( Лагерь)
-Дұрыс айтасыңдар, балалар.
-Лагерь деген сөздің соңына қарайықшы, балалар. Не көріп тұрмыз ?
-Бұл қандай дыбыс деп ойлайсыңдар ?
-Қандай түспен беріліп тұр ? ---------------------------қара түспен
-Қазақ әліпбиінде қанша әріп бар ?--------------------42
-Оның 40-ы дыбыс, 2-і таңба яғни белгі. Біз бүгін сол белгімен яғни ь- белгісімен танысамыз.
Тақтаға күннің жадын жазу, тақырыпты жазу
Яғни бұл дыбыстардың қатарына жатпайды, ешқандай дыбыс емес. Ол қазақ тілінде таңба ретінде, яғни тек белгі ретінде қолданамыз. Бұл---ь белгісі деп аталады.
Ол сөздің басында кездеспейді. Тек ортасында және соңында кездеседі. Ь белгісі бар сөздер---- жіңішке айтылады.
Ол көбінесе орыс тілінен енген сөздерде ғана кездеседі.
Лагерь ----сөзін буынға бөліп корейікші:
-Неше буыннан құралады екен??
Ал балалар сендер лагерьге барғыларың келе ме ?
Олай болса балалар бүгін біз саяхаттап лагерьге барып қайтайық.
-Лагерьге бару үшін бізге не керек ? ----------------Автобус ( суретін көрсету )
Олай болса автобусқа отырайық, әрі қарай жолға аттанамыз. Ал жолда бірнеше аялдамалар бар. Егер сұрақтарға дұрыс жауап беріп, тапсырмаларды дұрыс орындасақ келесі аялдамаға жол ашылады.
1-тапсырма: Бағандағы сөздерді буынға бөліп оқу.
Лагерь альбом фильм коньки
Рояль циркуль рельс компьютер
« Бұл не ?» ойыны арқылы бағандағы сөздердің мағынасын ашып, түсінік беріп кету. ( Кедергіден өтіп ары қарай жол жүру )
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс: алдымен ауада жазу. ( балалар дәптерге ь белгісін жазады )
Жақсы балалар, саяхатымызды жалғастырайық, ары қарай жол жүреміз.
2- тапсырма: Сызбамен жұмыс: ( Балалар сызба арқылы сөйлемдер құрайды )
2- тапсырманы орындау арқылы кедергіден өтіп, лагерге де жеттік. (Лагерь)
Ал балалар лагерьге де жеттік.
-Лагерьде біз не істейміз ?
Лагерьде біз жаңа достар табамыз, ән айтамыз. Би билейміз, ойындар ойнаймыз. Суға түсеміз. Шомыламыз,демаламыз. Және де лагерьге арналған лагерь жырын үйренеміз.
Оқулықпен жұмыс:
Мұғалімнің мәнерлеп оқуы.
Лагерь жыры
Самал желді, шалқар көлде
Демаламыз, қайтамыз
Бар дауыспен әнге салып,
Лагерь жырын айтамыз
Оқушылардың іштей оқуы.
Әр қатардан 2-оқушыға оқыту.
</<font face="Times New Roman, serif">Енді балалар осы лагерь сөзіне дыбыстық талдау жасайық. ( тақтаға )
Олай болса, балалар енді біз лагерь жырымызды айтып елімізге, яғни мектебімізге қайтпаймызба ?
-Қайтамызба ?
Немен қайтамыз ? ------------------автобуспен
Олай болса автобусқа отырайық.
Сабақты қорытындылау: - Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
Сонымен бүгін біз қандай таңбамен, қандай белгімен таныстық ?
Мадақтап, бағалау. Сабақты қорытындылау.
Сау болыңыздар.