7


  • Учителю
  • Урок математики на тему: 'Үлес' (5 класс)

Урок математики на тему: 'Үлес' (5 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Математика 3сынып

37- сабақ.

Сабақтың тақырыбы: Үлес.

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: үлес, оның мағынасын, үлес атауының ұғымдарын қалыптастыру.

2. Дамытушылық: есептеу дағдыларын,ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту;алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру.

3. Тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа баулып, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: СД - презентация,карточкалар, «Балауыз» құрастыру геометриялық фигуралары.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа дайындығымызды мынадай сөзбен бастайық.

Қане, біздер ойлайық,

Ойымызды жинайық.

Қандай есеп болса да,

Шешпей оны қоймайық.

Үй жұмысын тексеру:

Тек қана жауабын айтамыз.

№3. (900 - 738) + (469 + 37)=668

781 - (594 - 546) - 138= 595

376 + (434 - 254) + 329=885

№2. Есеп . Шешуі: 64:8=8(есе артық)

Тірек білім, білік дағдыларын жетілдіру.

  1. Ауызша есептеу

Көрсетілген қосынды шығу үшін, үш саннан таңдап ал.

100

990

88

77

660

55 35 45

330 130 410

44 40 26

33 44 15

330 ,440,220

12 20 37

160 200 430

22 27 24

78 66 11

120,340,550

33 68 30

190 500 340

50 38 20

40 22 0

100,110,320


55+13+30=100 68+12+20=100 37+33+30=100

330+160+500=990 26+22+40=88 44+24+20=88

33+44+0=77 15+22+40=77 66+11+0=77

330+220+110=660 120+440+100=660 220+120+320=660

2.Өзіңді тексер.

а

16

32

24

8

20

4

36

4 есе кеміт


4-ке кеміт

  1. Тиісті санды тап.

18

3

6

21

7

3

45

9

?

25

5

?

6

1

?


Жаңа сабақ.

Бүгінгі сабақта біз үлес туралы білеміз, оның мағынасын ашамыз, оны дұрыс оқуды үйренеміз.

  1. Практикалық жұмыс. (дидактикалық материал - дөңгелектер әр балаға)

  • Мынау геометриялық фигура қалай аталады? (дөңгелек)

  • Оны ортасынан теңдей етіп бүкте.

  • Неше бөлік шықты? (екі)

  • Олар қалай аталады? (жартылар)

  • Бұл бөлшектер бірдей ме?

  • Математика тілінде бұл ½ деп жазылады. Сызықтың астындағы сан неше бөлікке бөлінгенін көрсетеді. Сызықтың үстіндегі сан - әрқайсысы өзіне неше бөлік алғанын көрсетеді.

  • ½ бөлшек 1 санынан аз ба, көп пе?

  • Санның жартысы тұтас санға қатысты не болып табылады?

( бөлік - немесе үлес деп айтуға болады)

1/2 - екіден бір үлесі.

1/4- ширек бөлігі немесе үлесі

2.СД - презентация.

Жаңа сабақты бекіту.(шоколадтың,алманың,торттың, жолақтардың үлесін табу)

3.Дәптермен жұмыс.Үлестің дұрыс жазуын қадағалау.

№ 3,71-бет

а) 1/4, 1/3, 1/9, 1/8.

ә) 1/6,1/12.

б) 1/2, 1/4, 1/8, 1/3, 1/6,1/12.

4.Сергіту сәті

Геометриялық фигуралардан «Балауыз» құрастыру.

1-ші топ - құрастырған балауыздың тіктөртбұрышының периметрін табады. 2-ші топ - шаршының периметрін табады.

1-ші топ. 2-ші топ


а=10см а =5см

в =5см Р=?см

Р=?см

Р = (10см+5см) * 2 Р = 5см*4

Р = 10см*2+5см*2 Р= 5см+5см+5см+5см

Р=10+10+5+5 Р=20см

Р=30см

Өткенді қайталау

Амалдарды орындалу тәртібі бойынша жазылған болса, қандай өрнектер құрастыруға болады? №4, 72-бет

1)15+12=27 1) 6*9=54 1) 45+9=54

2)27:9=3 2) 3*8=24 2) 42:7=6

3)54 - 24=30 3) 54+6=60

Жауабы:

( 15+12):9=3 6*9 - 3*8=30 ( 45+9)+42:7=60

Қорытындылау

Логикалық есеп №6

Жауабы: 1. Қалам,фломастер, қарындаш

  1. Фломастер,қарындаш,қалам.

Бағалау.

Үйге: №6, 69-бет.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал