7


ҚАзақ тілі 'Сан есім' (2 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Сабақтың тақырыбы: Өсем мен.

Сабақтың мақсаты: а\Білімділігі: Мәтінді түсініп оқу, автордың айтайын деген

негізгі ойының мәнін ашу.Өз ойларына қортынды жасай

білуге дағдыландыру.

ә\Тәрбиелілігі: Еңбек сүйгіштікке, салауатты өмір салтын

сақтауға, білімді болу үшін көп ізденуге тәрбиелеу.

б\Дамытушылығы:Оқушылардың сөздік қорын, қиялын

дамыту.

Пән аралық байланыс: дүниетану, қазақ тілі,салауаттану.

Әдісі:сұрақ-жауап, сөздік.

Түрі:аралас

Көрнекілігі:Спорт түрлерінің суреті, еңбекке байланыстын ақыл сөздер.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Психалогиялық дайындық.

Бір-біріне сәттілік тілеу.

ІІ.Өткен сабақты қайталау.

  1. «Тәтті тоқаш»әңгімесін рөлге бөліп оқу.

  2. Жер-ана бізге не беретіндігі туралы әңгімеле.

  3. «Нан тіршілік көзі »деген тақырыпта өз ойларын ортаға салу.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1.Ой қозғау.

-Балалар салауатты өмір салты дегеніміз не?Өз ойларын әңгімелеу.

а)Адамның денсаулығы неден құралады?

ә)Адам өмірінде салауатты өмір салты қандай рөл атқарады?

б).Салауатты өмір салтына не кіреді?

2.Мақалдың мағынасын ашу.

Ұйқы тынықтырады,

Жұмыс шынықтырады.

3.Мәтінмен таныстыру.

-Өлеңді мәнерлеп оқу.

-Өлеңді талдау.

1.Топтастыру әдісі.

тазалық еңбек

әдемібейне Сымбат


ақылой спорт

1.Сымбатты болып өсу үшін не істеу керек?

2.Ал ойыңды өсіру үшін не істейсің?

3Сымбатты әрі ақылды болғысы келген балаға қандай кеңес берер едің?

4.Венн диаграммасы арқылы білімдерін толықтыру. Спорт пен еңбектің адамға тигізер пайдасы.

Спорт. Еңбек

денсаулығың жақсарады денеңді шыңдайды,

көңіл-күйіңкөтеріледі өміріңді жақсартады

тамаққатәбетіңашылады. ойыңды өсіреді


IV.Сабақты бекіту. Мақалдың мағанасы ашылып сабақ қортындыланады.

V. Үйге тапсырма.

Өлеңді түсініп оқу.Еңбек туралы мақал жазып келу.

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау. Сандардың ондық құрамы негізінде қосу және азайту.

Сабақтың мақсаты: а) Сандардың ондық құрамы туралы білімдеріне негізделген қосу мен азайту тәсілдерін жетілдіру.

б) Тірек білімдерін жетілдіру. Ауызша есептеуге есептеу дағдыларын жетілдіру.

в) Өз бетінше жұмыстануға тәрбиелеу.

Сабақтың барысы: І. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1 мысал: 20-ға дейінгі сандар қатарын қалпына келтіру.

- Сандар қатарын толықтыр. 10,...,...,13,14,...,...,...,18,...,... .

20,19,...,...,...,15,...,...,12,...,... .

Толықтырып жазған сандарды ондық және бірлік түрінде жазыңдар.

2 мысал: «Есептеу машинасы» ойыны.

4+5+1-6-2+4+3

2+8-3-1-2+1-4

5+5+4-10+3+2-5

3 мысал: «Есепті қандай таңбамен шығару керек?» Математикалық диктант.

- Асқарда 3 доп, Бауыржанда 2 доп бар. Балаларда барлығы неше доп бар?

- Жасыл таспаның ұзындығы 8 см, сары таспа жасыл таспадан 2 см ұзын. Сары таспаның ұзындығы нешеге тең?

- Балада 10 марка бар. 5 марканы ол альбомға жапсырды. Қанша марка қалды?

- Ыдыста 7 алма бар, ал алмұрттың одан 2-еуі артық. Ыдыста қанша алмұрт бар?

- Бірінші кесіндінің ұзындығы 5см, екіншісі одан 2 см қысқа. Екінші кесіндінің ұзындығы нешеге тең?

ІІІ. Жаңа сабақ.

1-мысалЕсепті талдау өз беттерінше шығару.

+ +

45 31 32 14

+ +

22 61 15 61

2-мысал

Мысалдар төрттігін құрастыр.

45+30

96-60

38+11

77+22

Есеп 3

Көк бет-20

Қызыл бет-12

Жасыл қағаз-13

Барлығы-?

Мысал 4

Сурет бойынша есеп құрастыр.

Есеп 5

Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр және оны шығар:

мысал 6 Салыстыр:

54+3+1*50+9-4

12-9+8*11-8+9

Мысал 7

Тура теңдік шығатындай тиісті жерге жақша қой:

ІV. Қорытындылау. Ойын:* Дұрыс оқы.* Балаларға қосу және азайтуға берілген есептер жазылған тірек қағаздар беріледі. Өрнекті дұрыс оқып және нәтижесін айту керек.

Қатемен жұмыс. Бағалау. Мадақтау.

Сабақтың тақырыбы: Сан есім

Сабақтың мақсаты:

А) Заттың санын білдіретін сөздер туралы түсініктерін жетілдіру.

Ә) Оқушылардың ақыл-ойын, тілін дамыту.

Б) Оқушылардың адамгершілікке , татулыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: жеке суреттер.

Сабақтың барысы.

  1. Ұйымдастыру бөлімі

  2. Өткенді қайталау .

- Үй тапсырмасын тексеру

Қызығушылығын ояту

Жұмбақ санамақ.

Бір үйге біз нешеуміз? Ортан терек-ағам,

Кел, санайық бәріміз Шылдыр шүмек-мен

Бас бармақ атам, Титтей бөбек-сен

Балаң үйрек-апам Бір үйде біз нешеуміз? ( бесеуміз)


Сөздік диктант

Жеті ,сегіз,жүз, мың бес,жиырма, жетпіс, тоғыз,алпыс.


  1. Жаңа сабақ

Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу ( жазбаша)

Өлеңді түсініп оқу. Сан есімдердің астын сызу.


2-жаттығу( жазбаша)

Санамақты оқып, нешеу сұрағына жауап беретін сөздерді көшіріп жазу


3-жаттығу (жазбаша)

- Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып , көшіріп жазу.

- Нешеу? Сұрағына жауап беретін сан есімді бір сызықпен неше?сұрағына жауап беретін сан есімді екі сызықпен сызу


  1. Қорытынды.


« Орамал тастамақ» ойыны

Шарты: Қол орамалды кез-келген оқушының алдына тастағанда, ол оқушы заттың санын білдіретін бір сөз айтады.


  1. Бағалау.


  1. Үйге тапсырма: 4-жаттығу.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал