- Учителю
- Сабақ жоспары әдебиеттік оқу
Сабақ жоспары әдебиеттік оқу
</
Әдебиеттік оқу 3- сынып
Сабақтың тақырыбы: Құстар айтысы
Сабақтың мақсаттары:
1)Білімділігі: Оқушыларға мәтіннің мазмұнын игерту.
2)Д амытушылығы:Жаңа технология стратегияларын пайдалана отырып,ой
өрісін шығармашылыққа баулу. 3)Тәрбиелігі: Белсенділігін арттыра
отырып, ұйымшыл, тату болуға, құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Оқытудың әдісі: әңгімелеу, сұрақ - жауап, топтастыру, салыстыру,
сахналау .
Сабақтың көрнекілігі: Мақал - мәтелдер, венн диаграммасы, Құстардың
суреті, слайдтар, карта.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру.
Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім.
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім.
II. Үй тапсырмасын сұрау; Достық өлкесінің заңы
Біздің елде құстардың 489 түрі мекендейді, олар далалы , шөлді, орманды,таулы,сулы жерлерде болады. 80%-ті ағашты зиянкестерден қорғайды .
III.ЖАҢА САБАҚ: Құстар айтысы (Үнді ертегісі)
Олай болса, бүгін құстар айтысы атты үнді ертегісімен танысамыз.
1.Картамен жұмыс . Үнді мемлекетін көрсету.
Үндістанның астанасы - Дели қаласы. (картадан көрсету)
2.Үнді сөзімен байланысты өмірде не бар ?
Үнді шайы, үнді биі, үнді киносы.
3.Жұмбақтар: Көгершін , Қарға , Торғай.
Бейбіт құсы аталады,
Бар әлемге жар салады.
Танисың ба ол құсты
Аты қалай аталады? ( Көгершін)
Ұшқаны қызық жалпылдап,
Өзі сондай қарқылдақ ( Қарға )
Итпен бірге таласып,
Табаққа қонып қоймайды
Білесің бе айта ғой,
Танисың ба? (Торғай)
4. Құстар айтысы (Үнді ертегісі)
Ертегі деген не?
Ертегі - адамның қиялынан туған ой жүйріктігінен пайда болған шығарма. Ертегілер қиял- ғажайып, хайуанаттар туралы, шыншыл ертегілер болып бөлінеді.
5.Оқулықпен жұмыс.
6.Сөздік жұмыс.
Жанжал - ұрыс, керіс.
Құсбегі - құс өсіруші, баптаушы.
7. Салыстыру.
- Сонымен бұл ертегідегі негізгі ой ынтымақ пен алауыздық екен.
- Олай болса, салыстырайық.
Ынтымақ -Алауыздық
Бірлік -Келіспеушілік
Сенімділік -Сенімсіздік
8.Сергіту сәті.
Біз балдырған баламыз
Құстай қанат қағамыз
Дүниені аралап
Оқып білім аламыз
Көзді салып қараңыз
Былай қанат қағамыз.
9.Топтық жұмыс.
I топ.
Мәтінге жоспар құрыңдар.
II топ.
Мәтінді сахналау. (Қарға мен көгершіннің айтысы)
10. Құстарға көмек ( Ойын ) Тапсырмаларды орындау.
1.Келеді көп құс ұшып
Кептер , аққу , қосшымшық
Сауысқан , қарға , торғайда
Ұшып жур осы тоғайда
Қанша құс бар қосып шық ( 7 )
2.Төменде үш қаз ұшады
Үшеуі бұлтты құшады
Өзеннен көрдік екеуін
Айтшы қаз нешеу екенін. ( 8 )
3. «Құстар» қай сөз табы, сұрақ қой , дыбыстық талдау жаса.
1 1.Қызықты мағлұматтар.
Ең кішкентай құс- колибри
Ең үлкен құс- түйеқұс
Ең алып құс-самұрық
Ең жүзгіш құс- пингвин
Ең қырағы құс- сұңқар
12.Шығармашылық тапсырма.
I топ. Қарғаға мінездеме
II топ. Көгершінге мінездеме
IV. Бағалау.
V. Сабақты қорытындылау.
Мәтіндегі негізгі ой?
Құсбегі деген кім?
Мәтіндегі құстардың атын ата.
Бұл ертегі ертегінің қай түріне жатады?
VI. Үйге тапсырма:
1.Ертегінің мазмұнын әңгімелеу.
2.Осы мәтін негізінде 5 - 6 сөйлемнен тұратын эссе жазу.