7


  • Учителю
  • Ашық тәрбие сағат 'Он алтыншы желтоқсан. ҚАйраттың жазу дәптерінен'

Ашық тәрбие сағат 'Он алтыншы желтоқсан. ҚАйраттың жазу дәптерінен'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

2 «в»сыныбына арналған әдебиеттік оқу пәнінен қысқа мерзімді жоспары

Апта-5

Күні

Сабақ-2

Сабақтың тақырыбы

Он алтыншы желтоқсан.Қайраттың жазу дәптерінен

Ресурстар

Электронды оқулық,оқулық,әдістемелік ,слайд,суреттер, бейнетаспа т.б

Сабақтың мақсаты

Автор туралы түсінік алу, Қ.Рысқұлбеков жайында білу

Әдіс тәсілдері

Талдау, салыстыру,топтастыру , кубизм

Сабақтың міндеті

Қазақстан тәуелсіздігі жолында мерт болған қайсар рухты қазақ жастары туралы мағлұмат беру.Батырдың биік тұлғасын суреттеу арқылы ұлтын сүйетін, елінің болашағына, өсіп-өркендеуіне өз үлесін қосатын табанды азамат тәрбиелеу.Оқу дағдысын қалыптастыру және жетілдіру, байланыстырып сөйлеуін дамыту, өзіндік ой-пікірін айта білуіне баулу.

Күтілетін нәтиже

Әңгіме бойынша өздерінің ойларын айтады .

Негізгі идея

Мәнерлеп оқиды және әңгімелей алады.

Тапсырма көздер

1-тапсырма.

Ұйымдастыру, өткен сабақты пысықтау ( 7- мин)

2-тапсырма.

Тұсаукесер. Түсіндірме жалпылама сұрақтар (9- мин)


Негізгі бөлім

Сергіту сәті. ( 10- мин)

2-3-4-5-тапсырма. . Топтарға бағыт беру (7- мин)

Дәптермен жұмыс 2- тапсырма .(8-мин)

Бағалау

ОүБ, бағалау бетшесі ( 1- мин)

Кейінгі тапсырмалар

Өлеңді жаттау,«Қайраттың жазу дәптерінен» осыған орай өз пікірлерін жазу,түсіндіру. ( 1- мин)

Рефлексия

Оқушылар осы тақырыптан өзіңе қандай сабақ алдың, ой түйдің?

Сабақтың этаптары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Сыныппен байланыс орнату

/2-мин./

Топқа бөлу

/3-мин/

Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту

/7- мин/

Тұсаукесер

Сабақ тақырыбын ашу

Қызығушылығын ояту

/4-мин/

Көңіл күй ахуалы.Ынталандыру.

Психологиялық тренинг:

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз

Партамызға отырып

Өз-ара көз тастаймыз,

Табыс тілеп көзбенен

Жаңа білім алуға,

Алға қадам аттаймыз

Біз сабақты бастаймыз

Топқа бөлу. Топта спикер,бағалаушы,хатшы болады.

І-топ ІІ-топ ІІІ-топ ІҮ-топ

Қызыл Көк Жасыл Сары Түстер арқылы топқа бөлу. (көк,сары,жасыл,қызыл деп бөліну.)

Өткен тақырыпқа шолу. - Балалар, бүгінгі әдебиеттік оқу сабағы ерекше. Өйткені, сендердің білімдеріңді, біліктеріңді бағалауға ұстаз апайларымыз келіп отыр .
І-топ АҚША ҚАР өлеңін жатқа айту.

ІІ-топ Суретпен жұмыс

ІІІ-топ Ақын ақша қарды неге теңейді?

ІҮ-топ Зейнолла Шүкіров туралы әңгімеле. Топтар тапсырманы орындап постер қорғайды.Кубизм әдісі арқылы үй тапсырмасы қорытындыланады.
- Қазір қай мезгіл?
- Қыс мезгілі.
- Осы қыс мезгілінің айларын атайықшы?
- Олай болса, осы желтоқсан айында болатын ерекше мерекелердің бірін білу үшін біз қазір сөзжұмбақ шешеміз. ТӘУЕЛСІЗДІК
III. Мағынаны тану

1. Рәміз. 2. Қазақтың ханы. 3. Жыл басы.
4. Киелі сан. 5. Бұрынғы астана. 6. Ресей халқы.
7. Алып жануар. 8. Қасиетті ай. 9. Мұз айдыны.
10. Жыртқыш құс. 11. Қазақстан қаласы.
- Сөзжұмбақтан ерекше торкөзден қандай сөз шықты?
- Тәуелсіздік.

Шаттық шеңберде тұрады.


Оқушылар жауап береді.

Оқушылар түстер арқылы топқа бөлінеді.


Оқушылардың болжамды жауаптары:

Оқушылар - Желтоқсан, қаңтар, ақпан.жауап береді.



Негізгі бөлім

Түсіну үшін тапсырма

/8-мин/


Дәптермен жұмыс /5-мин/

Сергіту сәті:/5-мин/


Топтарға бағыт беру

/7-мин/

Қорытынды

Сабақтың басты сәттеріне тоқталу

/2-мин/


Бағалау

/1-мин/


Рефлексия

/1-мин/


Кейінгі тапсырма

Тақырыпты түсініп,мәнерлеп оқы және әңгімеле.

«Тәуелсіздік» сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер?
Топтастыру әдісі .
- Ал, біздің еліміз тәуелсіздікті қашан алды?
(жауап алу)
- Ендеше, оқушылар 16 желтоқсан - Қазақстан Тәуелсіздігін жариялаған күн.
- Биыл біз тәуелсіздіктің неше жылын тойлаймыз? (23жыл).
- Тәуелсіздікті қашан алдық?
- 1991 жылы 16 желтоқсанда.
- Міне, балалар тәуелсіздік бізге оңайлықпен келген жоқ.- Осы біздің тәуелсіздігімізге, егемендігімізге көптеген ақын, жазушы ағаларымыз, аталарымыз өлеңдер арнаған екен.
- Олай болса, біз бүгін Т. Молдағалиев атамыздың «Он алтыншы желтоқсан» деген өлеңімен танысамыз.
Дәптермен жұмыс
Т.Молдағалиев 1935 жылы 20 наурызда Алматы обл.Еңбекшіқазақ ауд.Жарсу совхозында дүниеге келді.Т.Молдағалиев көптеген ән мәтіндерінің авторы .ҚР Абай атындағы Мемлекеттік сыйлығы берілген .Халықаралық Физули сыйлығының лауреаты.Қазақтың біртуар ақыны 2011жылы қазанның 10 күні дүниеден озды.
- Ендеше, балалар, біз Т. Молдағалиев атамыздың «16 желтоқсан» өлеңімен танысамыз.

Он алтыншы желтоқсан

Он алтыншы желтоқсан-

Тәуелсіздік алған күн.

Ерекше боп мәнгілік

Ел жадында қалған күн.

Сұрақтарға жауап аламын .
1. Өлең неліктен 16 желтоқсан деп аталады?
2. Бұл қандай мереке?
Басқада ағаларымыз «Желтоқсан» оқиғасына арнап әуені мен өлеңдер арнаған екен. Солардың бірі «Желтоқсан желі» әнін біз қазір үнтаспадан тыңдайық, Әбирбек Тінәлиевтің орындауында.Үн таспадан тыңдау
- Міне, балалар жаңа біз әнді тыңдап отырып, видеосынан болған оқиғаларды да көрдік. Ағаларымыз бен апаларымыздың алаңға шыққанын, одан кейінгі қиыншылықтарын көрдік.
- Осы тәуелсіздіктің бізге оңайлықпен келмегенін білдік. Тәуелсіздік, егемендік жолында қазақ жастары шеруге шықты.
Олар: Қайрат Рұсқұлбеков,Ербол Спатаев
Сабира Мұхамбетжанова , Лаззат Асановалар болды.
Тәуелсіздік түскен жоқ қой аспаннан
Тарихы оның тым әріден басталған
Бостандықтан құтқарам деп елімді
Талай боздақ қара жерді жастанған - демекші, біздің көптеген аға - апаларымыз желтоқсан оқиғасының құрбандары болды.
- Біздің осы аға-апаларымыз желтоқсанда ерлігімен, өжеттігімен, батылдығымен, батырлығымен көзге түсті.
Солардың ішінде біз бүгін Қайрат ағамызға ерекше тоқталамыз.Қайрат Рысқұлбеков.Жан сыры.
- Осы абақтыда жатқан кезде өзінің ішкі жан сырын қағаз бетіне түсіріп отырған.
- Ендеше, бүгін бізге де «Қайраттың жазу дәптерінен» үзінді берілген екен. Сонымен танысайық.

Топтар тапсырманы орындап постер қорғайды.

І-топ Он алтыншы желтоқсан өлеңін тізбектей оқу.

ІІ-топ Мәтінде қорқақтық туралы не делінген? Сенің пікірің қандай?
ІІІ-топ Тәуелсіздік дегеніміз не?

ІҮ-топ Қ. Рысқұлбековтің асыл міндет деп отырғаны не деп ойлайсыңдар? (оқушылардан жауап алу)
Топтар тапсырманы орындап постер қорғайды.
Сабақты қорыту.
- Біз бүгінгі сабағымыздан не үйрендік? Не білдік?


Бағалау бетшесі арқылы бағалау.


Инсерт кестесін толтыру.

Білемін

Білдім

Білгім келеді


Өлеңді жаттау,

«Қайраттың жазу дәптерінен» осыған орай өз пікірлерін жазу,түсіндіру.

Оқушылар түсініп оқыйды.

Оқушылар топта жұмыс жасайды.


Оқушылар дәптерлеріне

жазады.

Үн таспадан тыңдау


Оқушылардың болжамды жауаптары:


Оқушылар пікірлерін білдіреді. Қайрат өз халқының бостандығын, ел болашағын, тәуелсіздігін өз алдына мақсат, асыл міндет етіп қойды. Тәуелсіздік дегеніміз - шаңырағымыздың тыныштығы күннің шуағындай бірлікте, достықта өмір сүру, өз теңдігімізді білу.


Оқушылар пікірлерін білдіреді.






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал