- Учителю
- Открытый урок по казахскому языку Екі дос (3 класс)
Открытый урок по казахскому языку Екі дос (3 класс)
Эстетикалық бағыттағы мектеп-гимназиясы
Ашық сабақтың тақырыбы:
«Екі дос. »
Өткізген мұғалім: Б.М. Наурзбекова.
Өтілген сыныбы: 3Б сынып
2015 жыл. Орал қаласы
Сабақтың тақырыбы: Екі дос
Сабақтың мақсаттары: «Достық» тақырыбына арналған әңгімемен таныстыру, әңгіме туралы қысқаша айта алуға үйрету.
Күтілетін нәтиже:
Пәндік: сюжетті суретке құрылған әңгіме туралы айта алу, тақырып бойынша белсенді сөздік қорын меңгеру, байланыстыра сөйлей білуге үйрету. Төл дыбыстарын дұрыс дыбыстау.
Тұлғалық:достық, адал достық сияқты адамгершілік қасиеттерді бойына сіңіру.
Жүйелік - әрекеттік: сабақ барысында меңгерген белсенді сөздік қор мен қарапайым үлгі құрылымдарды өзіне таныс өмірлік жағдаяттарда орынды қолдана алу.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Сегіту сәті:
Тұрамыз, қолымызды көтереміз
Оңға бір иілеміз, солға бір иілеміз
Саусақтарды ойнатамыз, саусақтарды ойнатамыз,
барлығымыз татумыз, әдемілеп отырамыз.
Біздің ұранымыз:
Бір сөз болса да, дауыстап айт,
Ең бастысы - үнсіз қалма.
Оқушының сабаққа дайындығын тексеру:«Досымның туған күні» - тақырыбында мәтін жазу.
Үй тапсырмасын тексеру барысында сұрақтар қою арқылы
жаңа сабаққа көшу:
-
-----нің досың бар ма? ------кім туралы айтты?
-
Оның аты кім? Ол кіммен дос?
-
Оның ұлты қандай?
-
Дос деген кім?
(ассоциация)Жазылым
Дос дегенде қандай сөздер ойға келеді? Жазыңдаршы.
Қорғау:
Әр топ өз жазған сызбасы туралы қысқаша айтып береді.
Жаңа тақырыпты жазу.
Екі дос
Сөздікпен жұмыс
Қиын сөздерді түртіп алып түсіндіру.
1-жаттығу. Оқылым. Тыңдалым. Айтылым
Мәтінді оқушылар мәнерлеп оқып шығады.(1 топ оқиды)
-
Әр топ мәтін бойынша берілген сұрақтарға ауызша әзірленеді .
-
Осы сұрақтарды келесі топ мүшелеріне қойып жауабының дұрыстығын тексереді.
Топтық тапсырмалар:
1 топ
-
Бек пен Олег қандай достар?
-
Бектің ұлты қандай?
-
Олегтің ұлты қандай?
-
Бек қай тілді жақсы біледі?
2 топ
-
Бек пен Олег қандай үйірмеге барады?
-
Бек қай тілде газет , журналдарды оқиды?
-
Олег қай тілді үйреніп жүр?
-
Олег қай тілдегі әндерді жақсы көреді?
3 топ
-
Мәтін кімдер туралы жазған?
-
Бек пен Олег қайда бірге барады?
-
Бек пен Олегтің достығы сендерге ұнады ма?
-
Мәтіндегі достар сияқты сыныпта балалар бар ма?
Рефлексия
Біздің сыныбымыздағы осындай достарды атаңдаршы? Олар кімдер?
2-жаттығу.Оқылым.Тыңдалым. Айтылым.
Сұхбат берілген 1, 2- топтан 2оқушы оқиды, қалғандары тыңдайды.
1. Сұхбат кім туралы?
2. Мишаның ұлты қандай?
3. Мишамен досы қай тілде сөйлеседі?
4. «Дос туралы мақал білесің бе?» -деп кім сұрап тұр?
5. Қандай мақал біледі екен? (Доссыз адам - қанатсыз құс.)
Рефлексия
-
Мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?
3-жаттығу. Жазылым.
Сурет көңіл аударайық. 3 топқа тапсырма (Достық туралы сурет)
Осы суретке қарағанда , балалар, сіздерге қандай ой келеді?
Ассоциация (Ой тоғау, сурет)
Сегіту сәті:
Бала бала балақан,
Қане қайсы алақан.
Саусақтарың әйбәт,
Былай, былай ойнат.
4-жаттығу Жазылым.
Берілген сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастырып жаз.3 топқа тапсырма-9сөйлем құрастыру, 3 сөйлемнен бөлініп беріледі
Мағынасын ашу (Сабақты мәтін бойынша қорытындылау)
Сонымен біздің бүгінгі өткен сабағымыздың тақырыбы не болды?
Сабақты бойынша өздерінің түсіну деңгейін өздері бағалауы.
Қорытындылау
Бағалау критериялары:
-
Үй тапсырмасына әзірлігі;
-
Қосымша сұрақтарға жауап беруі;
-
Жаңа тақырыпты меңгеруі;
-
Сөйлем құра білуі.
-
Топқа берілген тапсырмамен жұмыстануы.
Топ басшысы осы бағалау критерияларын пайдаланып, өз тобындағы оқушыларды бағалайды. ( Көшбасшы өзінің топ мүшелеріне жеке өзіне қойған бағаларымен таныстырады.)
Үйге тапсырма: (түсіндіріліп беріледі)
1-жат(175 бет).Нағыз дос.
«Сен, мен және бәріміз» ән.
4