- Учителю
- Өзін-өзі тануБіз осындай баламыз 2сынып
Өзін-өзі тануБіз осындай баламыз 2сынып
Мектеп: Нұржау жалпы орта Мерзiм: 4.09.2015ж № 1 сабақ
Тақырып: Біз осындай баламыз
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: Шыншылдық, мейірімділік, жауапкершілік,шыдамдылық
Мұғалiм: Жумагалиева Арайлым Алтаевна Сынып: 2 « а, ә » Оқушы саны _______
Мақсаты: «Өзін-өзі тану»адамгершілік құндылығы туралы
түсініктерін кеңейту;
Міндеттері:
-2 сыныпқа арналған «Өзін-өзі тану»пәнінің мазмұнымен
таныстыру;
-өзін және айналасын тануға деген қызығушылығын арттыру;
-ізгілікке тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: аралас
Ресурстар:
Үнтаспа
I. Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңi.
1) Тыныштық сәтi. «Нұрға бөлену»
Сабақ барысын талқылау:
Оқушылардың емін - еркін дұрыс отыруын қадағалау
ІІ. Дәйек сөз.
А.Пивен «Өзіңді тыңдағанда ғана өзгені білесің»
ІІІ. Әңгiмелеу (сұхбат). Мұғалім сыйы.Данышпан диқан
Османлы патшаларынан
бірі Анадолуда бір диқанныңағашегіпжатқанынкөріп, сүйсінедідеоған:
- Ей ата! Жасыңызболсадабіразғакеліпті,
бұлағашеккеніңізденсізгенепайда? Босқаәурегетүсіпжатырсызғой?-
дейді. Диқанбылайдепжауапбереді:
- Патшам! Біз аталарымыздыңеккенағаштарыныңжемістерінжедік.
Ендібалаларымыздаосыағаштардыңжемістерінжейді.
Бұлжауаппатшағаұнап, «Бәрекелді»дейді.
Солдәуірлердепатшаныңбәрекелдідепайтқанадамдарынабірәмиян алтын
беру әдетболғанекен. Патшадиқанғабірәмияналтынбергізеді.
Бұләдеттіұнатқандиқан:
- Патшам, қараңызағашқазірденбастапжемісінберіпжатыр,- дейді.
Бұлжауаптапатшағаұнап, тағыда«Бәрекелді»дейді.
Екіншіәмияндыдаалғандиқанмүмкіншілікті жібермеуге тырысып, бұлжолы:
- Патшам, бұлағашнеткенберекеліағаш,
басқаағаштаржылынабірретөнімберсе, бұлағашекіретжемісберді,- дейді.
Бұлжауаптапатшағақаттыұнап, тағыда«Бәрекелді!»дейді.
Соныменүшіншіәмияналтындыалады.
Патшаныңжанындағыуәзірі,
бұлжердетұрғансайынқаншамаалтынныңкетіпжатқанынбайқап,
дереупатшаныбірсылтауларменолжерденалыпкетеді.
Оқушылардың ,өзін-өзі тану сабақтарына қызығушылықтарын арттырып,оларды танып білуге баулу мақсатында әңгімелесу әдісі қолданылады.
-
Өзін-өзі тану сабақтарында не үйрендіңдер?
-
Өзіңе,өзгеге,табиғатқа құрмет дегенді қалай түсінесіңдер?
-
Өз бойыңда қандай қасиеттер болғанын қалайсың?
Жаңа ақпарат
Оқушылар оқулықтан «Өзін-өзі тану сабақтары арқылы өзін,басқа адамдарды және қоршаған ортаны тани алады.Сүйіспеншілік,отбасы,жақсылық,достық,бақыт,білім сияқты құндылықтармен танысады» деген жаңа ақпаратты оқу.
Мәтінмен жұмыс
Оқушылардың «Өзін-өзі тану»пәні туралы білімдерін дамыту мақсатында өлең оқылады. «Мен қандаймын?», «Жақсы болу- өзіңнен»-деген өлең жолдарындағы ойларды айқындай түсу үшін сұрақ қоюға болады.
Өзіңді тану. Ө.Ақыпбеков
Тапсырма
Тапсырма бойынша оқушылар суреттегі алма ағашында көрсетілген өзін-өзі танудан үйренген құндылықтар туралы түсініктерін айтып береді.
Жаңа ақпарат
«Өзін-өзі тану сабақтары арқылы өзін, басқа адамдарды және
қоршаған ортаны тани алады.Сүйіспеншілік,отбасы,жақсылық
,достық,бақыт,білім сияқты ең асыл құндылықтармен танысады»
Мәтінмен жұмыс.
«Өзіңді тану »
Тапсырма.
Оқушылар суреттегі алма ағашында көрсетілген өзін-өзі танудан үйренген құндылықтары туралы түсіәніктерін айтып береді.Олар әдептілік,білім,қайырымдылық т.б.
IV. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.
Оқушыларға дәптермен жұмысты орындау жолдарын
түсіндіру.Тапсырма: Кіші шеңберлердің ішінднгі әрәптерден
мейірім,қамқорлық,тазалық,денсаулық,рахмет,кешіріңіздеген сөздерді
құрап жазу. Оқушылардың өзін-өзі тану сабақтарына қызығушылықтарын
арттырып,оларды танып білуге баулу мақсатында әңгімелесу әдісі
қолданылады. -Өзін-өзі тану сабақтарында не
үйрендіңдер?
-Өзіңе,өзгеге, табиғатқа құрмет дегенді қалай
түсінесіңдер?
-Өз бойыңда қандай қасиеттер болғанын қалайсың?
V. Топпен ән айту. Жас дәуірдің түлегіміз Сөзі:Е.Өтетілеуов Әні:И.Нүсіпбаев
Бау,бақша,белдер, Көңілді ауыл,қаламыз.
Орман,тау,көлдер- Қайырмасы:
Көрікті шексіз даламыз. Жадырап күндей,
Дәулеті тасқан, Жайнаған гүлдей-
Сәулеті асқан- Бақытты біздер баламыз!(2 рет)
Өзіміз туған, Жалықпай оқып,
Көбелек қуған- Көңілге тоқып-
Өлкеде өсіп,толамыз. Білімді аджам боламыз.
VI. Үй тапсырмасы. Оқушыларға суреттерге қарап «Менің жазғы демалысым» тақырыбына әңгіме құрастыру.
VII. Соңғы тыныштық сәтi. (Тыныштық... бар жерде, тыныштық... бүкiл әлемде)