7


  • Учителю
  • Ашық сабақ 'Шегіртке мен құмырсқа'

Ашық сабақ 'Шегіртке мен құмырсқа'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ № 1

«Құмырсқа мен шегіртке»

Мектеп: №144 С.Әлжіков атындағы орта мектеп

Күні: 6.10

Мұғалімнің есімі: Найзатай Нұргүл Тыныштыққызы

Сынып: 3 «Д»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Мысал арқылы оқушылар жауапкершілікке,еңбекқорлыққа үйренеді.Мысалдың негізгі идеясын ашады.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Мысалды түсініп оқиды, негізгі мазмұнын біледі.


Оқушылардың басым бөлігі: :

-Кейіпкерлердің іс-әрекетіне мінездеме беріп, салыстырады.


Кейбір оқушылар:

-Өмірде іс-әрекеті шегірткеге ұқсас адамдар болатыны жайлы айтып дәлел келтіре алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

-Мәнерлеп, рөлге бөліп, әсерлі оқи алады.

- Мысалдағы кейіпкерлердің жағымды,жағымсыз іс-әрекеттерін анықтай алады.

- Қатесіз, көркем етіп кестемен жұмыс жасай алады.


Негізгі сөздер мен тіркестер:

Қайғы жабады,гөлайттап,

Жетістік критерилері

-Өз ойын ашық жеткізе алды.

-Кейіпкерлерге мінездеме бере алды

-Өз ойын жеткізе алды.

-Кейіпкерлерге мінездеме беруге қиналды

-Өз ойын жеткізуде қиналды

-Кейіпкерлерге мінездеме бере алмады


Сыныптағы диалог:

-Суреттен нелерді көріп тұрмыз?

-Қандай жыл мезгілі бейнеленген?

-Құмырсқаның киімі қандай?

-Шегірткенің киімі қандай?

-Шегіртке неліктен жылап тұр деп ойлайсың?

Алдыңғы оқу

Күзгі орманның көрінісі

Сабақ барысы


Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары


Басталуы


0-2 минут

I.Ұйымдастыру кезеңі

« Ыстық тілек» психологиялық ахуал

Қайырымды жүрекпен,

Мейірімді тілекпен,

Ізгілікті ниетпен

Ақылды боп өсемін

Сынып оқушылары жыл мезгілдері суреттері бойынша топтасады.

Топ ережесін еске түсіреді.

С.М.Әбдікәрім,С.Р.Рахметова,

Б.С.Қабатай,Әдебиеттік оқу. 3-сынып.

А.; Атамұра».2014

Суреттер. бейнефильм



3-8 минут

II.Үй тапсырмасымен жұмыс.

«Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылар доптарды бір-біріне лақтыру арқылы сұрақтар қойып ,жауап алады.

Допты кез-келген балаларға береді.

Бағалау «Бармақ» әдісі

Ортасы

9-12 минут


13-15 минут


16-19 минут

20-25минут


26-31 минут

32-34 минут


35-40 минут

41-45 минут

III.Жаңа сабаққа дайындық

«Болжау » әдісі (суретпен жұмыс)

Мақсаты: суретпен жұмыс арқылы бүгінгі сабақ тақырыбына болжам жасайды.

Оқушылар суретке қарап өз ойларын жинақтаумен болжамдарын айтады.

-Суреттерден не көріп отырсыңдар?

-Қандай жыл мезгілі бейнеленген?

- Құмырсқаның киімі қандай?

-Шегірткенің киімі қандай?

- Шегіртке неліктен жылап тұр?

- Бүгінгі сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?

-Шегіртке туралы не айтасыңдар?

-Құмырсқа жайлы не білесіңдер?


IV.«Жаңа білім игеру

1.«Қызықты мәлімет»

Интерактивті тақта арқылы шегіртке мен құмырсқа туралы видеосюжет тыңдайды.

Видеосюжеттен көргендерін талқыға салады.

--Шегіртке қандай жәндік деп ойлайсың?

-Шегіртке қай жерлерде жүреді?

-Шегірткенің пайдасы бар,осыған келісесіңдер ме?

-Шегіртке зиян болса ,оны жою үшін не жасайтынын білесіңдер ме?

-Ал құмырсқа қандай жәндік?

-Құмырсқаның қандай қасиетін үлгі етіп алуға болады?Неліктен?

-Құмырсқа туралы біз білмейтін қандай жәйттармен таныстыңдар?

-Құмырсқалар қандай жерлерде жүрмейді?


Ауыз әдебиеті түрінің бірі -мысал туралы білетіндерін айтады.

АКТ мүмкіндіктерін пайдаланып И.А.Крыловпен танысады.

Абай Құнанбаев туралы оқушылар өз білетіндерін флипчартқа жазады.


2.Топтық жұмыс:

«Ойлан.Жұптас.Бөліс»

1-топ:Өлеңді мәнерлеп оқып,бейнелеп көрсетіңіздер.

2-топ: :Шегіртке мен құмырсқаға мінездеме беріңіздер.

3-топ: Жасылмен жазылған сөздерді топтастырыңыздар.

4-топ: Адам бойында кездесетін жақсы және жаман қасиеттерді жазыңыздар.


Әр топтың баяндамашысы баяндайды.


Бағалау «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» әдісі


3.Жұптық жұмыс:

1-жұп: Еңбек ,жалқаулық туралы мақал-мәтел жазыңыздар.

2-жұп: Құмырсқа сөзіне 5 жолды өлең жазыңыздар..

3-жұп: Шегіртке сөзіне 5 жолды өлең жазыңыздар.

Жұптар болып жұмыс жасайды.

Тапсырмалары бірдей жұптар өзара «Бармақ» арқылы бағалайды.


4.Сергіту сәтінде «Еңбекшіл құмырсқа»өлеңін қимыл арқылы көрсетеді.

V.Сабақты бекіту.

5.Жеке жұмыс «Блум таксономиясы»

Ойлау деңгейі

Сұрақтар

Жауаптар

Білу

Мысалдың авторлары кімдер?


Түсіну

Мысалда не туралы айтылған?


Қолдану

Осы мысалдағы оқиға біздің өмірде кездесе ме?


Талдау

Құмырсқа мен шегіртке іс-әрекетіне сипаттама бер.


Жинақтау

Шегірткенің орнында болмас үшін не істер едің?


Бағалау

Мысалдан не үйрендің?


6.Кері байланыс:Рефлексия


Білдім

Білгім келеді

Не үйрендім


Үйге тапсырма:

Мысалды мәнерлеп оқу.

Шегіртке мен құмырсқаның іс-әрекетін сипаттайтын мақал-мәтел жинастыру.


Қосымша ақпарат


Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз?

Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Сабақ мақсаттары шынайы құрылды.

Оқушылар сабақтан шегіртке мен құмырсқа туралы тереңірек білім алды.Осы жәндіктердің мінез-құлқы өмірде кездесетін адамдардың іс-әрекетімен байланыстырылды.

Сыныпта жағымда ахуал қалыптасты.Оқушылар бүгінгі сабақтың өзгешелігіне таңғалды.Өзім жоспарлаған тапсырмалар оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып құрылғандықтан ешқандай қиындық келтірмеді.Бірақ оқушылар оқу үдерісінің өзгеше өткеніне ,яғни өздеріне бағытталғандығын толықтай түсінбеді.Бұл алғашқы сабақ болғандықтан берілген уақыт ішінде сабақ аяқталмай көбірек уақыт жұмсалды.

Оқушылар өзін және өзара бағалауды білмегендіктен,уақыт көп жұмсалды.Бір сабақ үстінде қалыптастырушы бағалаудың екі түрін жүргіздім. Топтық жұмыстарда қалыптастырушы бағалаудың «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» түрімен бағалады.Сонымен қатар жұптық жұмыста оқушылар «Бармақ» әдісі арқылы бағалады.Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау сөздер айтып ынталандырып отырдым.Сабақ соңында оқушы өзінің бүгінгі сабақтан алған ойын стикерлерге жазып,үш бағанда тұрған смайликтер тұсына жапсырды. Оқушылардың рефлексияларынан келесі сабақта нені және қалай өзгертуім керек екендігіне бағыт-бағдар алдым.

Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1)Тұжырымдамалық карта қорғау алғашқы сабақ болса да сәтті болды.


2)Ынтымақтастық орта қалыптастырудағы «Ыстық лебіз»арқылы бір-біріне сабаққа сәттілік тілеген оқушыларға ұнады.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?

  1. «Қызықты мәлімет» айдарымен АКТ мүмкіндігін пайдаланып көрсетілген бейне фильм арқылы оқушылар көп ақпарат алды.Сол ақпаратты талқылау барысында оқушылар арасында диалог орнады.


2)Топтық жұмыстардағы оқушылардың бір-біріне үйретіп,көмек берулері білмді алуға көп көмек берді.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Сабақ барысында түсінгенім сұрақ қою техникасын өзім жақсы меңгеріп,оқушыларымды сыни ойлауға жетелеуге көп жұмыс жасау керектігін білдім.









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал