7


  • Учителю
  • Конспект урока по природоведению в 4 классе 'Погода в рідному краї'

Конспект урока по природоведению в 4 классе 'Погода в рідному краї'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Конспект уроку з курсу

«Я і Україна» ПРИРОДОЗНАВСТО

4 КЛАС

ТЕМА



вчитель Бойко Н.С.

2012-2013 н.р.

Урок теми «Рідний край»


Тип уроку: вивчення нового матеріалу


Мета уроку.

1.Навчальна: Ознайомити дітей із загальною характеристикою погоди рідного крага в різні пори року (температурою повітря, опадами, напрямом вітру);познайомити учнів зі складом атмосфери планети Земля, утворенням хмар, вітру, збагатити уявлення про опади, дати поняття про погоду, указати на значення прогнозу погоди для людини.


2. Розвивальна: : розвивати спостережливість, уяву, логічне мислення, узагальнювати знання про явища природи , установлювати причинно-наслідкові зв'язки; критичне мислення.

3. Виховна : виховувати почуття поваги до людей різних рас, бажання брати участь у посильній природоохоронній роботі .


4. Корекційно - розвивальна спрямованість: розвиток мовлення , пізнавальний розвиток, виховання позитивних рис особистості - терпіння і спостережливості, сенсорний розвиток, розвиток саморегуляції .


Обладнання: карта України, Запорізької області, аудиозапис «Всесвіт», презентація, яка вміщує таблиці «Кругообіг води у природі», ілюстрації явищ природи, термометр, флюгер, прилади для дослідів (чайник, скельце, кульки, свічка).

ХІД УРОКУ

І.Організація класу

Одна Батьківщина, і двох не буває,

Місця, де родилися, завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знайде в житті.

Марія Бакай


О, як це чудово, послухайте, діти,

Що всім нам знайшовся притулок у світі!

В безмежному космосі добре помітна

Домівка людини - Земля наша рідна.


Планета велична, багата на диво,

Усе на ній є, щоб нам жити щасливо.

Створивши життя на планеті чудовій,

Творець забезпечив найкращі умови.


ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань.

Перевірка домашнього завдання. (по групам)

1. Гра «Інтерв'ю на радіо».

- Розкажіть про місцевість, де ви проживаєте (географічне положення, форми земної поверхні, водойми, рослинний і тваринний світ).

Загальна інформація
Площа - 27,2 тис. кв. км
Населення - 2024 тис. осіб
Обласний Центр - Запоріжжя

Запорізька область розташована в степовій зоні південноукраїнських чорноземів Східноєвропейської рівнини.

Область межує з Дніпропетровською, Донецькою, Херсонською областями, південний кордон пролягає уздовж узбережжя Азовського моря більш ніж на 300 кілометрів.

Адміністративний центр - Запоріжжя. За адміністративно-територіальним устроєм область складається із 20 районів, має в складі 5 міст обласного підпорядкування: Запоріжжя, Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак. Міст районного підпорядкування - 9, селищ міського типу - 23, сільських населених пунктів - 920.

Серед об'єктів, що мають історико-культурного цінність, на особливу увагу заслуговує Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» на острові Хортиця. Можна також відмітити .

В області сприятливі кліматичні умови. На узбережжі Азовського моря - зручні піщані пляжі, є джерела мінеральної води i лiкувaльнi грязі, сконцентровані в приморських лиманах, озерах та затоках. Цікавим об'єктом природно-заповідного фонду є , який включає частину Каховського водосховища з архіпелагом островів Великі і Малі Кучугури.

2. «Кубування»

  • Як називається країна, в якій ми живемо? (Україна.)

  • Столиця України? (Київ)

  • Область, у якій ми живемо називається... (Запорізька).

  • Її обласний центр... (Запоріжжя).

  • Запорізька область розташована у природній зоні... (степів).

  • Більша частина Запорізької області лежить у межах……

( Східноєвропейської рівнини)

Учитель. Із ваших відповідей я зрозуміла, що ви добре засвоїли, в якій області живете, її географічне положення на карті України.


ІII. Мотивація навчальної діяльності.


Сьогодні ми будемо закріплювати, поглиблювати, поповнювати й отримувати нові знання, пов'язані з вивченням рідного краю.

Така ситуація:

Ви - рибалка…льотчик…. Дачник…..сьогодні зранку ми йдемо на працю… Що для кожного з нас важливо?... Так погода.

Про що ж буде йти мова на уроці, ми дізнаємося, коли послухаємо вірш:

Слухайте, слухайте, це вже давно не секрет:

Газові ковдри вкривають всі дев'ять планет.

Ковдри оці захисні атмосферами звати,

Є і в Землі атмосфера своя шарувата,

Тисячі в ній кілометрів - ото товщина!

І обертається разом з Землею вона.

Ще атмосферу повітряним звуть океаном,

Матінку - Землю вона захищає старанно.

Можливо, вам цікаво буде знати,

Що нашу атмосферу залюбки

Ще можна парасолькою назвати

Або ж - планети панциром легким.

Це через те, що в холодній космічній імлі

Нам зберіга атмосфера тепло на Землі

І радіацію сонячну в себе вбирає,

Метеоритам на Землю шляхи закриває.

Учитель. Що сьогодні будемо вивчати? (Висновки дітей.)

Прочитайте хором з дошки тему уроку.

Отже, тема відома, тепер з'ясуємо завдання. Які слід вирішити на уроці.

Діти читають записи на дошці

Цей урок навчить мене

Пояснювати, як утворюються хмари, вітер, опади




З'ясувати яке значення має прогноз погоди для людини

Визначати, що таке погода, атмосфера

Аналізувати погоду

Працювати в парах, робити висновки

ІV. Засвоєння нового матеріалу .

Учитель. Що можна назвати парасолькою нашої планети? (Атмосферу.)

Учитель прикріпляє слова на дошці.

Евристична бесіда

Учитель. Можливо, хтось пояснить значення слова «атмосфера»?

Учні. Картка для допомоги учням для складання визначення. Атмосфера - газова оболонка (шар, який покриває зовні що-небудь), яка оточує та захищає Землю, а сила тяжіння утримує її, як магніт, не даючи газам відлетіти в космос.

Учитель. Нашій планеті пощастило двічі: вона тримається на оптимальній відстані від Сонця (на якій?) - 150млн.км; єдина з усіх планет Сонячної системи має атмосферу, придатну для життя, що захищає від сонячної радіації, зберігає тепло на Землі. Атмосфера Землі неповторна завдяки своєму складу .

Найбільшу частину атмосфери складає газ азот. У перекладі з грецької мови це означає «неживе». Він складає основу повітря (78 %). Але життя в чистому азоті неможливе. Кисень потрібний для дихання та горіння і його у складі повітря 21 %. Ще в повітрі є й вуглекислий газ, що виділяється під час дихання живих істот, під час горіння тощо. Його в атмосфері дуже мало - усього 0,5 %. Але це саме та кількість, яка потрібна рослинам для живлення і не є отруйною для людей і тварин.

  • А навіщо ми провітрюємо клас? (Ланцюгова відповідь дітей.)

Учитель. Усе живе поглинає кисень, виділяє вуглекислий газ, а для нормального життя людині, як і іншим живим істотам, потрібен кисень, і коли його частка зменшується, то стає важко дихати.

  • Як атмосфера поповнюється киснем? (Виділяють кисень рослини.)

Так у природі відбувається процес перетворення вуглекислого газу в кисень.

У природі існують і інші процеси.

Процес - послідовна закономірна зміна явищ. Зараз познайомимося з однією з таких змін (явищ).

Демонстрація досліду

Дослід. Закип'ятимо чайник. Відкриваємо кришку. Що ми бачимо? (Пар.)

Поставимо скельце на пару. Що ви бачите на скельці? (Крапельки.)

Водяна пара зіткнулася з холодним скельцем і перетворилась у крапельки.

Учитель. Який висновок можна зробити? При нагріванні вода випаровується, піднімається вгору у вигляді пари, при охолодженні перетворюється у крапельки.

Як же у природі утворюється водяна пара?

Учень (підходить до плакату «Кругообіг води у природі»).

На Землі багато води. Ця вода весь час випаровується з поверхні річок, озер, морів, вологого ґрунту, рослин. Невидима водяна пара завжди міститься на поверхні. Коли вона охолоджується, з пари утворюються дуже дрібні краплини води. Із таких краплин утворюються хмари, які перебувають у повітрі високо над земною поверхнею. Дрібні краплини у хмарах, зливаючись одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі краплини води не можуть утриматися в повітрі та падають на землю у вигляді дощу, снігу, граду - тобто опадів.

Учитель. - Як цей процес називається? (Кругообіг води у природі.)

  • Ось так і відбувається кругообіг води у природі: вода випаровується, утворюється хмара, іде дощ, а потім вода знову випаровується.

  • Яку ж функцію виконують хмари між Сонцем і Землею?

Вони є захисним екраном між ними, не даючи Сонцю забирати багато вологи та не відпускаючи земне тепло.

  • 3 яким явищем природи ви познайомилися? (Утворювання хмар, дощу, снігу, граду.)

  • А ще є такі опади, які виділяються безпосередньо з повітря. Їх утворення залежить від коливання температури повітря протягом доби. Це туман, іній, роса - це також явища природи.


Фізкультхвилинка «Кругообіг води в природі»


Учитель. Давайте разом подякуємо атмосфері за допомогу, піклування, захист.

Учні. Дякуємо повітрю, кисню, снігу тощо.

Учитель. На дні цього глибоченного повітряного океану живемо ми з вами і доволі зручно почуваємося - ніби риби у воді, не відчуваючи на собі ніякого тиску.

То може повітря не має ваги?

Щоби це з'ясувати, виконаємо такий дослід .

Дослід. Зважимо дві кульки. Бачите, вага їх однакова. Надмемо одну з них, підвісимо, і що ми бачимо? Вона переважила порожню кульку, бо вона важча. Це дозволяє нам зробити висновок: повітря має вагу.

Учитель. Учені підрахували, що вага всієї атмосфери, яка тисне на Землю, складає 5,3 мільярда тонн. Це вага мільярда великих слонів. На кожний 1 см2 нашого тіла тиск повітря складає 1 кг 33 г.

Ця сила, з якою повітря тисне на земну поверхню, називається атмосферним тиском (прикріпити слова на дошці).

Дослід. Запалимо свічку, відчинимо двері. Якщо полум'я нахилилося у клас, це означає, що холодне повітря з коридору ніби вскочило до класу та виштовхнуло тепле повітря.

Піднімемо свічку вгору. Полум'я нахилилося в коридор. Тепле повітря піднялося догори, бо воно легше, ніж холодне.

Висновок: холодне повітря опускається вниз, а тепле піднімається догори. Таким чином повітря переміщається.

Учитель. Ці явища відбуваються у природі, але у великих масштабах. Повітря завжди переміщається. Сонце нагріває землю, але не скрізь однаково. Там, де вона нагрівається більше, повітря стає теплішим і піднімається вгору. На його місце надходить холодне. Цей рух повітря над землею і є вітер, який визначає характер погоди (прикріпити слово на дошці).

Погода - стан нижнього шару атмосфери в певний час і в певному місці;


З яким явищем природи ви познайомилися? (Відповіді учнів.)

Вітер має різні напрямки. Напрямок вітру визначають за допомогою флюгера.

Учитель.

Вітри мають і різну силу. (Робота з підручником.) Слабкий, помірний - дерева спокійні. Сильний вітер легко гне додолу дерева.


  • Чим вимірюємо температуру повітря?

  • Яка температура повітря пере­важала влітку? (Плюсова).

  • А взимку? (Мінусова).


Пам'ятайте! Вимірювати температуру повітря потрібно в один і той же час (наприклад, опівдні).


  • Як називається вітер, який дме із заходу? (Західний, він приносить вологу з Атлантичного океану).

  • Східний? (Посуху.)

  • Північний? (Похолодання.)

  • Південний? (Потепління.)

  • Що несе вітер з моря й океану? (Вологу).

  • Які вітри дмуть із посушливих місць? (Сухі).


Висновок:

Зміна напряму вітру зумовлює зміну погоди незалежно від пори року.

Мільйони людей щодня дивляться прогноз погоди по телевізору, слухають радіо, читають у газетах.

Прогноз - це передбачення, якою буде погода в майбутньому. (Прикріпити на дошці слово.)

Декому просто цікаво, якою буде погода завтра, щоби вирішити, що вдягти наступного дня. Але багатьом людям та організаціям потрібна точна інформація про погоду. Адже від неї залежать робота моряків, льотчиків, успіх сільськогосподарських робіт, безперебійність роботи транспорту, будівельних робіт тощо.

Поміркуйте та наведіть приклади показників погоди, які можуть зашкодити праці.

1 група. Хліборобам - сильні зливи, град.

2 група Будівельникам - морози, дощі.

3 група Льотчикам - гроза, сильний вітер, снігопади

Прогнозуючи погоду, дуже важливо враховувати кілька факторів: колір хмар, си­лу й напрям вітру, колір вечірньої зорі, розміри й форму веселки тощо.

  • Відгадайте загадки про різні явища природи:

Біла баба мовчки йшла,

Величезний міх тягла.

Розв'язався в баби міх

- Полетів додолу... (сніг).


Він скрізь: і в полі, і в саду,

А в дім не попаде.

І я тоді лиш з дому йду,

Коли вже він не йде. (Дощ)


Що за диво? Із хмаринки

Вниз спадають горошинки. (Град)

Не дід, а сивий, не спить, а стелиться,

Вкриває землю й океан, а зовуть його... (туман).


Ішла зоряниця, красна дівиця,

Через покоси, гублячи сльози...

Місяць дивився і засмутився,

Сонечко встало - слізки зібрало. (Роса)

Учитель. Багато з цих ознак мають тепер наукове обґрунтування. Складають погоду метеорологи (прикріпити слово на дошці).

Метеорологія - наука, що вивчає зміни погоди та стан атмосфери.

  • За якими показниками визначають прогноз погоди?

Відповіді учнів. Температура повітря, атмосферний тиск, напрямок вітру, стан неба, опади, вологість.

Учитель. Ведуть спостереження за погодою на метеостанціях. Такі станції є в кожній області. Щоби скласти прогноз погоди, який потім повідомлять по телевізору, радіо, треба зібрати якомога більше даних про погоду.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Учитель. У нас у класі є невеличка метеостанція. Складемо прогноз погоди для Вликої Білозерки на сьогодні.

Робота у парах.

І пара. Визначити температуру повітря, напрямок вітру.

ІІ пара. Стан неба, опади.

III пара. Підібрати звуки природи.

Учень повідомляє прогноз. На мультимедійній дошці.

VI. Підсумок

Робота у групах.

« Закінчи речення»

«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…»

Оцінювання.

Домашнє завдання.

Знайти інформацію про несприятливі метеорологічні явища . підібрати загадки та прислів'я.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал