- Учителю
- 'Есептерді шығару' тақырыбы бойынша 1 сыныпқа арналға математика пәнінен қысқа мерзімді жоспар
'Есептерді шығару' тақырыбы бойынша 1 сыныпқа арналға математика пәнінен қысқа мерзімді жоспар
| САБАҚ ЖОСПАРЫ | Сыныбы: 1 «Ә» | Күні: 4 наурыз. | Бірлестік: бастауыш сынып мұғалімдері | ||||||||
Мұғалімі: Жакишева С.В. |
| |||||||||||
Пәні: математика |
| |||||||||||
Тақырыбы: Есептерді шығару. |
| |||||||||||
Сабақтың мақсаты: Білімдік: |
| |||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
Дамытушылық:
|
| |||||||||||
| ||||||||||||
қызығушылықтарын арттырады; | ||||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
дамытады. | ||||||||||||
Тәрбиелік:
|
| |||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | әдебиеттік оқу, | |||||||||||
дүниетану. | ||||||||||||
Сабақтың түрі: | 7 модульге негізделген жаңа сабақ. | |||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: | 1. | өздігінен жұмыс; | 3. | топпен жұмыс; | 5. | сұрақ-жауап; | ||||||
2. | жұппен жұмыс; | 4. | сыныппен жұмыс; | 6. | «ЖИГСО-І». | |||||||
Сілтеме: |
| |||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
Көрнекіліктері: |
|
|
| |||||||||
|
|
| ||||||||||
|
|
| ||||||||||
|
|
| ||||||||||
Күтілетін нәтиже: | 1. | 1 сыныпта алған білімдерін еске түсіреді; | ||||||||||
2. | есептерді шығаруда білім, білік, дағдыларын қалыптастырады; | |||||||||||
3. | 100 көлеміндегі сандарды атауға үйренеді; | |||||||||||
4. | сандарды өзара ажырата біледі; | |||||||||||
5. | сөздік қорларын байытады; | |||||||||||
6. | математикалық терминдерді өмірде пайдалануға үйренеді. | |||||||||||
Бағалау:
| Құс бейнелерін жинай отырып, қпайларын бағаға айналдырады: |
| ||||||||||
15-20 құс - «5» | ||||||||||||
10-14 құс - «4» | ||||||||||||
5-9 құс - «3» | ||||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
| ||||||||||||
Үй жұмысына нұсқаулық: | Сабақтың үстінде қате орындалған, қиындық сездірген тапсырмаларға көңіл аудару. | |||||||||||
| ||||||||||||
|
Сабақтың барысы:
Кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Нәтиже
Қызығушылықты ояту.
-
Бүгін біздер математика әлеміне саяхатымызды жалғастырамыз. Сабақта не істейміз?
-
Сабағымыздың ұраны:
Тыңдаймыз, есте сақтаймыз,
Тобымыздың жұмысын құптаймыз,
Сабақтың соңында
Табысымызды санаймыз.
-
Есептейміз, жазамыз, жауабын табамыз, салыстырамыз.
-
Сабақтың ұранын қайталайды:
Тыңдаймыз, есте сақтаймыз,
Тобымыздың жұмысын құптаймыз,
Сабақтың соңында
Табысымызды санаймыз.
3 минут
Үстелдің үстіндегі құралдарын түгендейді, жайғасады.
Өткенді қайталау.
Геометриялық фигуралар.
-
Үстелдің үстінде жатқан фигураларды атаңдар.
-
Олар туралы не айталасыңдар?
-
Қандай фигураларда ортақ қасиеттерін білесіңдер?
- Қандай айырмашылықтары бар?
- Бір фигураны алыңыздар. Сол фигураны басқа затқа айналдыруға тырысыңдар. Неменеге ұқсайды екен?
- 10 дейін санаймыз.
- 10 нан кері санаймыз.
Көркем жазу.
3
6
36
63
-
Ондықтармен санаймыз.
-
100 ден кері санаймыз.
Математикалық диктант.
-
3 және 2 сандарырың қосындысы.
-
9 бен 7 нің айырмасы.
-
1 қосылғыш 3, 2 қосылғыш 7, қосындының мәні...
-
2 ні 5 ке арттыр.
-
7 4 тен қаншаға артық?
-
9 азайту 3
-
5 қосу 2.
-
8 ді 2 ге кеміт.
-
Берілген сандарды өсу ретімен жазыңдар: 9, 4, 3, 1, 6, 2, 8,5.
-
Қай сан жоқ?
-
Ол туралы не білесіңдер?
-
Алған фигуралар бойынша жұмыс топтарға бөлінейік. Кім қандай сурет келтіргенін қарап шығындар. Кім нағыз сиқыршы екенін анықтайық.
-
- Үстелдің үстінде дөңгелек, шаршы, тік төртбұрыш, үшбұрыш жатыр.
-
Олар үш түсті.
-
Шаршы және тік төртбұрышта ортақ қасиеттерін бар: қабырғалардың саны, бұрыштардың саны бірдей.
- Айырмашылықтары түстерде, көлемдерінде.
- 3, 6 - біртаңбалы сандар.
- 3 көршілері 4 және 2.
- 3 + 1 = 4 3 - 1 = 2
- 6 көршілері 7 және 5.
- 5 + 1 = 6 7 - 1 = 6
- 36, 63 - екітаңбалы сандар.
- 36 = 30 + 6 = 3 ондық + 6 бірлік
- 63 = 60 + 3 = 6 ондық + 3 бірлік
-
Өсу ретімен: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9.
-
7 саны жоқ.
-
7 саны жетінші орында тұрады.
-
7 нің көршілері 6 және 8.
-
7 + 1 = 8 7 - 1 = 6
3 минут
Қойылған сұрақтарға толық жауап беру, ойын ортаға дұрыс жеткізу, дәлелдеу.
Натурал сандардың қатарын қайталау.
Сергіту сәті
Құстардың биі.
Көзбен қарайды. Қимылдарын қайталайды.
Жаңа сабақ.
-
Партаның үстінде жатқан карточкалардағы рим және араб сандарды ретімен тізбектеп қояйық шы.
-
Енді сандарды теріс қаратамыз.
-
Сабақтың тақырыбы қандай болып шықты?
-
Сонымен біз сабақта не шығарамыз?
-
Есептің қандай компоненттері бар?
-
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
-
I, II, III, IV, V, VI.
-
Есептерді шығару.
-
Есептерді шығарамыз.
-
Есептің шарты, сұрағы, шешуі, жауабы болады.
Сергіту сәті.
«Егер саған ұнаса...»
Екі-екіден шапалақ соғады сол, оң жаққа, тізеден ұрады.
Бірге, бір жаққа, сан бойынша дұрыс орындауға үйренеді.
Практикалық жұмыс.
-
Түрлі түсті қаламмен 7 дөңгелек саламыз.
-
Астына 3 дөңгелек кем саламыз.
-
Астынғы қатарда дөңгелек нешеу?
-
Неге?
-
4.
-
3 дөңгелек кем. 7 - 3
Бірнешеге артық, кем ұғымды еске салады.
Жаңа сабақты бекіту.
Жұппен жұмыс.
Топтармен жұмыс.
I топ 152 бет, №4,5,6.
II топ 151 бет, №1,3.
III топ 151 бет, №2.
IV топ Шығармашылық жұмыс.
-
Әр топ өз жұмыстарын жұппен орындайды.
Рефлексия.
-
Сабақ саған ұнады ма?
-
Немен ұнады?
-
Өзіне қандай баға берерсің?
-
Неге ондай баға?
Қорытынды
-
Қиналған тапсырмаға көңіл аудару.