- Учителю
- Урок з літературного читання Г,К,Андерсен Ромашка.
Урок з літературного читання Г,К,Андерсен Ромашка.
Тема: Г. Х. Андерсен «Ромашка»
МЕТА:
-
поглиблювати знання учнів про творчість Ганса Крістіана Андерсена;
-
вдосконалювати навички свідомого виразного читання літературних творів;
-
учити аналізувати прочитане, робити самостійні висновки, аналізувати вчинки дійових осіб;
-
розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до природи, милосердя.
-
виховувати мудрість, кмітливість, доброту.
Ключові компетентності вміння вчитися:
навчально-організаційні вміння і навички:
-
самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;
-
під керівництвом учителя визначає мету роботи і план її виконання;
загальномовленнєві вміння і навички:
-
виділяти під час читання і слухання важливі за змістом слова; нове, незрозуміле;
загальнокультурні:
-
дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися в контексті змісту, формувати духовно - моральні основи життя
соціальні :
-
проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді,
компететності з ІКТ:
-
вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел, користуватися різноманітною довідковою літературою, самостійно створювати комп'ютерні презентації;
громадянської:
-
розвивати здатність добре мислити, бережливо ставитися до природи, до людей, до самого себе.
загальнопізнавальні вміння:
-
робить висновок - узагальнення за допомогою вчителя;
контрольно-оцінні вміння:
-
відповідати «своїми словами», зв'язно й послідовно описувати побачене;
інформаційно-комунікативна:
-
знаходити у тексті конкретні відомості;
загальнокультурна:
-
дотримуватися правил поведінки на уроці;
здоров'язбережувальна:
-
розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою;
соціальна:
-
співпрацювати в команді
Предметні компетентності: поглибити знання учнів про життя і творчість Г. К. Андерсена, продовжити ознайомлення учнів з казками Г. К. Андерсена ,познайомити їх з новою казкою автора - «Ромашка»; формувати читацьку компетентність школярів, розвивати пізнавальні інтереси, уміння робити висновки, узагальнювати, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь; застосовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях; виховувати патріотів рідної держави,
повагу ,любов до рідного краю, допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ЖАНР УРОКУ: подорож.
ФОРМИ ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ: колективні, групові, індивідуальні.
ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ: урок розроблено з використанням інтерактивних технологій, з використанням ІКТ, високою фізичною активністю учнів, з високою самостійною підготовкою учнів до уроку.
МЕТОДИЧНО-ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: виставка книжок (казки Г. К. Андерсона),предметна виставка, назви зупинок, аудіо-запис мелодії «Лускунчик», комп'ютер, проектор, комп'ютерна презентація.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
-
дидактичні: учні поглиблять свої знання про творчість Г. К. Андерсена ; формувати в учнів інтерес до читання, прищепити читацький інтерес, бажання працювати в бібліотеці, а також застосовувати набутті знання в життєвих ситуаціях;
-
розвиваючі : розвивати пізнавальну активність учнів, навички акторської гри, увагу, допитливість, вчитимуться усвідомлено переказувати зміст твору, збагачуватимуть свій словниковий запас; об'єктивно оцінювати вчинки героїв, їх поведінку, голосом та інтонацією передавати настрій персонажів
-
виховні: учні розумітимуть мудрість народної, авторської казки,
МЕТОДИ ТА МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ:
-
наочний (демонстраційний матеріал, презентація);
-
інтерактивний («Мікрофон», гра «Упізнай квітку», «Мозкова атака», «Довідкове бюро», гра «Передбачення», гра «Розвідники», гра «Засічка-кидок», гра «Бюро знахідок»)
-
словесний (пояснення, метод усного викладення матеріалу вчителем),
-
практичний (робота з підручником, робота на дошці, з роздатковим матеріалом ), логічні прийоми (аналіз, синтез)
ПЛАН УРОКУ
-
Організація , налаштування на урок 2 хвилини
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
Повідомлення теми і мети уроку 7 хвилин
-
Робота з виставкою книжок 5 хвилин
-
Релаксаційна хвилинка 1 хвилина
-
Актуалізація опорних знань учнів 10 хвилин
-
Фізхвилинка 2 хвилини
-
Робота над темою уроку 10 хвилин
-
Підсумок уроку 4 хвилини
-
Домашнє завдання 1 хвилина
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ.
Учні хором повторюють слова - налаштування на урок.
Я школяр, я особистість творча,
я думаю, замислююсь, аналізую,
висловлюю свої думки, я хочу знати …
</ Вчитель : - І тільки за таких умов нам наприкінці уроку вдасться досягнути мети. А значить стати ще розумнішими, добрішими, мудрішими, кмітливішими. Тому - до роботи.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
(звучить аудіо - запис мелодії «Лускунчик»)
Вчитель:
-
Діти , сьогодні, поспішаючи до вас , я зустріла дуже цікавого чоловіка і вдягнений він був якось теж цікаво. Я запросила його до нас на урок. Може ви допоможете мені впізнати його.
-
Ну то що, запрошуємо його до нас на урок?
(заходить хлопчик, переодягнений в Ганса Крістіана Андерсена і розповідає слова).
-То хто мені скаже, що ж це за чоловік? (відповіді дітей)
-Правильно, це відомий на весь світ датський письменник, казкар - Ганс Крістіан Андерсен.(СЛАЙД 1)
Біографічна довідка
-
Ганс Крістіан Андерсен народився 2 квітня 1805 року в Оденсе - місті на датському острові Фюн. Його батько був бідним шевцем, мати - прачкою.(СЛАЙД 2)
У Данії існує легенда про королівське походження Андерсена, бо в ранній біографії він писав, що в дитинстві грався з принцом Фр 'сом, згодом - королем Фредеріком VII, і у нього не було друзів серед вуличних хлопчаків - лише принц. У ранньому дитинстві Ганс Крістіан був замкнутим хлопчиком з великими блакитними очима. Він сидів у кутку і займався своєю улюбленою грою - ляльковим театром. Це захоплення він зберіг і в юності.(СЛАЙД 3)
-З 1835 р. друкує казки, яких за 40 років написав аж 156. У цьому жанрі найповніше виявився художній талант Андерсена. Казки Андерсена тісно пов'язані з фольклором, дуже динамічні, в них багато гумору, фантастика поєднання з реальним життям.(СЛАЙД 4)
-Великому казкарю і його героям зведені памятники. А героїня його казки «Русалонька» стала символом столиці Копенгагену. (СЛАЙД 5)
-Давайте подякуємо нашому гостю та попрощаємося з ним, а самі продовжимо нашу роботу.
III. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИЖОК .
- Зверніть увагу на виставку книжок та скажіть, з якими із них ви вже ознайомлені, які вам найбільше подобаються?
- Що об'єднує запропоновані книжки?
- На виставці знаходяться казки, яких ви ще не читали і одна із них - це теж казка Г. К. Андерсена. А щоб дізнатися, як вона називається, вам треба пограти зі мною у гру. Готові?
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ .
1)Гра «Упізнай квітку»
-Квіти-це вічні і прекрасні супутники нашого життя. Скільки легенд, віршів, оповідань ,казок складено про них.
-А знаєте ви, що квіти насправді чарівні. Вони розмовляють між собою, з пташками, з сонечком.
(Вчитель прикріплює квітку на дошку, а діти відповідають на питання, виконуючи вправу.)
2)Вправа «Мозкова атака.»
-Якого кольору пелюсточки?
-Якого кольору серединка?
-Де росте?
-Відгадайте, яка назва цієї квіточки.
Наче сонце, серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
Що звуть квіточку... (ромашка). (СЛАЙД 6)
- Отже, сьогодні дізнаємось, про що розповіла ромашка датському письменнику Гансу Крістіану Андерсену. Він запам'ятав, що нам з вами розповісти.
2) Робота над першою частиною казки(до слів «Бідна маленька квітка побачила, що вони зовсім не в гуморі, і їй стало дуже прикро»).
а) Словникова робота (СЛАЙД 7)
Довідкове бюро
Рівчак - не дуже глибокий і широкий рів; канава.
Непоказна - яка нічим не виділяється серед інших, не приваблює своїми зовнішніми рисами; неприваблива.
б) Робота над змістом першої частини:
-
Хто головна дійова особа казки ?
-
Де виросла ромашка?
-
Знайдіть опис цієї квітки.
-
Який настрій був у ромашки? Кому вона найбільше зраділа?
-
Прочитайте перший опис квітів, які росли в саду.
-
Якими їх побачила ромашка?
-
Куди злетів жайворонок?
-
Про що співала маленька пташка?
-
Чому була щаслива ромашка?
-
Якими були тюльпани та півонії?
V.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
(під звуки мелодії «Україно, ми твоя надія» діти виконують рухи разом з вчителем)
в) Гра «Передбачення».
-
Як, на вашу думку, будуть розвиватися далі події в казці?
-
Чи продовжиться дружба ромашки із жайворонком?
г) Читання першої частини тексту учнями «ланцюжком» .
г)Робота в парі
-
Визначте настрій казки. Поміркуйте, як автор її закінчить. Складіть власну кінцівку твору, використовуючи чарівні перетворення.
3)Вправи на розвиток техніки читання.
а) Гра «Розвідники». (Слайд 8)
-
Позмагайтеся, хто швидше знайде абзаци з такими словами:
-
«Сонце голубило її так само тепло і ніжно, як…»
-
«Усі діти вчилися в школі».
-
«Ромашка із захопленням дивилася вгору».
-
«Ромашка від радості так злякалася…».
-
«Вони ж бачили те щастя».
-
«Тупоголові півонії понадимались».
б) Гра «Засічка-кидок».
За командою «кидок» - усі діти починають читати напівголосно текст. За командою «засічка» - зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ .
-Яку казку ви читали?
-Який ви зробили висновок з прочитаного?
-А тепер до кожної букви в назві квітки доберіть найкращі слова, які можуть охарактеризувати її чарівність.(Слайд 9)
Р-розкішні
О-особливі
М-манливі
А-акуратні
Ш-шанобливі
К-красиві
А-ароматні
а) Гра «Бюро знахідок».( робота групами)
-У вас на столі лежать листи паперу з героями казок Г.К. Андерсона. Вам потрібно розмалювати і відгадати назву казки, яка зображена у вас на папері.
б)Гра «Мікрофон»
-Що потрібно зробити, щоб квіти, пташки, дерева прикрашали нашу землю?
-Пам'ятаймо, що ми - невід'ємна частинка живої природи. То ж давайте берегти її, піклуватись про неї. (СЛАЙД 10)
Природа-рідна наша втіха,
Тож хай вона не знає лиха
Ми всі господарі природи,
Тож збережемо її вроду.
VІІ. Домашнє завдання ( 1 хв)
- На наступний урок читати першу частину казки. Намалювати малюнок до прочитаної частини. (СЛАЙД 11)