- Учителю
- Мәтін түрлері 4 сынып
Мәтін түрлері 4 сынып
4«А,Б,В» сыныбы қазақ тілі пәні
бойынша қысқа мерзімді жоспар
Мерзімі:23.09.2015ж
Сабақтың тақырыбы: Мәтін түрлері
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға мәтіннің жасалу жолын,құрылымын, байланысуын, сөйлемнен, тіл бірліктерінен айырмашылығын меңгеруге ықпал, салыстыру, талдау, жинақтау, логикалық ойлау мәдениетін дамытуға мүмкіндік жасау.
Күтілетін нәтиже: Өткен тақырыппен байланыстырады. Оқушының жеке ой-пікірінің құндылығы артады. Ақпараттарды қабылдайды, сабақта қолдана алады..
Сабақтың әдісі: «Миға шабуыл» әдісі, баяндау, диалог, талдау.
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ресурстар, көрнекі құралдар
3 мин
. Кіріспе.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
.
Оқушылар оқу құралдарын дайындайды.
Тілектер айту арқылы ой сергітеді
Ноутбук
.
7 мин
І.Білу: «Миға шабуыл»:
Буын үндестігі дегеніміз не?
Дыбыс үндестігі дегеніміз не?
Мәтін дегеніміз не?
Топтағы әр оқушы жеке- жеке жауап береді, өтілген материалдарды еске түсіреді.
Ауызша жұмыс.
Қосымша мәліметтерді тыңдайды.
10 мин
ІІ.Түсіну
Оқушыларға мәтіннің құрылымын, жасалу жолын, байланысуын, сөйлемнен айырмашылығын білуге ықпал ету.
Оқушылар ережені түсінеді.
Оқулық, кеспе қағаздар
15 мин
ІІІ. Қолдану.
2-3 жаттығуды орындау.Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын белгілеу.
Сергіту жаттығуы.
Тапсырманы орындайды, оқушылар жеке-жеке тапсырманы орындайды.
Оқушылар өлең шумақтары арқылы сергіту жаттығуын жасайды.
Оқулық, А4 пішіндегі қағазға жазылған сөздер
ноутбук
5 мин
ІV.Талдау
Мәтіннің түрін анықтау, басталуын, негізгі бөлімін және аяқталуын әртүрлі түспен көрсету
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Суреттер,кеспе қағаздар, оқулық
3 мин
V. Жинақтау.
Үй тапсырмасына дайындық жасау тапсырманы тиянақтау
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
Жаңа сөздерді қайталап, пысықтау.
Оқулық
Түрлі-түсті суреттер.
2 мин
VІ.Бағалау.
Формативті бағалау
Жиынтық бағалау
Рефлекция.
Не үйрендім?
Не үйренгім келеді
Үйге тапсырма: Үйге: мәтінмен жұмыс
Бірін- бірі, өзін-өзі бағалау.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Сабақты білгенін және білгісі келетінін стикерге жазып жабыстырады
Стикер
Тексерілді :