7


  • Учителю
  • Математика ' 10 санының құрамы'

Математика ' 10 санының құрамы'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: 10 санының құрамы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Математика сабағында алған білімдерін

тексеру және тереңдету.

Дамытушылық: Тез ойлауға, жылдам есептеуге баулу

отырып, ой-өрістерін кеңейту.

Тәрбиелік: Ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

1-10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту, біледі, есептер шығара алады

Сабақтың көрнекілігі:

Ертегі кейіпкерлерінің суреттері, цифрлар, слайдтар.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес

Сабақтың барысы:

- 5 санының құрамы «Вагонға орналастыр»

-Логикалық есептер

-6 санының құрамы «Қай пәтерге?»

-Оқулықпен жұмыс

- 7санының құрамы «Гүлшоғын құрастыр»

- Сергіту сәті

- Тақтамен жұмыс

- 8 санының құрамы «Досын тап?»

- Дәптермен жұмыс

-9 санының құрамы«Құлпынайды ыдысқа сал»

-"Постер" әдісі

- Анаграмманы шешу

- Рефлексия

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Психологиялық дайындық жасау.

Балалар, сабақтың алдында көңіл- күйімізді көтеріп алайық!

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып, білім аламыз.

б) - Балалар, бүгінгі сабағымызда екі жұпқа бөлініп, әр түрлі тапсырмаларды орындаймыз.

1 - жұптың аты «Зеректер»
2 - жұптың аты «Тапқырлар».

II. - Балалар, бізге ертегілер елінен «Қызылтелпек» деген кішкентай қыз қонаққа келді. Ол орманда тұратын әжесіне самса пісіріп алып бара жатыр екен. Балалар орманда Қызылтелпектің алдынан қасқыр шықты. Ол Қызылтелпекке көп тапсырмаларды дайындап тұр екен, егер оларды Қызылтелпек орындай алмаса, оны қасқыр жеп қояды.

Кәне, балалар, Қызылтелпекке көмектесіп, оны қасқырдан құтқарайық.

4- слайд. Қасқырдың 1-тапсырмасы: Сан қатары: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10.

Тура және кері санау. 5 санының құрамы «Вагонға орналастыр».


5- слайд. Қасқырдың 2-тапсырмасы: Логикалық есептер, тыңдандар.

1. Екі сиырдың неше мүйізі бар? (4)

2.Екі мысықтың неше аяғы бар? (8)

3.Бес тырнаның неше басы бар? (5)

4.Оң қолда және сол қолда неше саусақ бар? (10)


Табақта бес алма

Қолымда бес алма

Қосқанда барлығы,

Болады неше алма? ( 10 алма)


6- слайд. Қасқырдың 3 тапсырмасы: 6 санының құрамы «Қай пәтерге?»


7- слайд. Қасқырдың 4- тапсырмасы: Оқулықпен жұмыс №1.

48 сабақ. № 1, 74 бет.

Кітапті ашып №1. Қандай сандардың қосындысы 9-ға тең?

10 10 10 10 10

9 1 8 2 7 3 6 4 5 5


8- слайд. Қасқырдың 5 тапсырмасы: 7санының құрамы «Гүлшоғын құрастыр»


9- слайд. Қасқырдың 6- тапсырмасы: Балалар, біз шаршағандықтан, сергіп алайық. Сергіту сәті.


10- слайд. Қасқырдың 7- тапсырмасы: Тақтамен жұмыс «Кім шапшан?» Есептер шығару

1+3= 1+4=

2+2= 2+3=

4-1= 5-2=

6+1= 6+2=

7-2= 7-5=

8+1= 8+2=

4+5= 9-4=

4+6= 7+3=


11- слайд. Қасқырдың 8- тапсырмасы: 8 санының құрамы «Досын тап?»


12- слайд. Қасқырдың 9- тапсырмасы: Дәптермен жұмыс, 50-бет №2.


13- слайд. Қасқырдың 10- тапсырмасы: «Құлпынайды ыдысқа сал».


14- слайд. Қасқырдың 11- тапсырмасы: «Постер» әдісі.


15-слайд. Қасқырдың 12- тапсырмасы: Анаграмманы шешу.

Мына сандарды ретімен орналастырыңдар:

А Ж А Ң Ы Ж Л

2 1 4 3 6 5 7

16-Рефлексия.

- Бізде қаңдай мереке келе жатыр, балалар? Ол мерекені үлкен адамдар да, балалар да күтеді.

Балалар жауап береді: Жаңа жыл!

- Балалар, кімгі сабақ ұнады қызыл ойыншық алып шыршаға іліңдер, кімге орташа ұнады жасыл ойыншық алындар, кімгі сабақ ұнаған жоқ сары ойыншық алып іліндер.

Балалар іледі.


- Міне, балалар білімдерің арқылы Қызылтелпекті қасқырдан құтқардыңдар.

Енді ол әжесімен аман- сау табысты. Сендерге де самса қалдырып кетті.


  • Жарайсыңдар! Осы сабақ үшін бәріне рақмет!

  • Осы сабақтан кейін көніл -күйлерін қандай? Енді мынау смайликтерден таңдағандарыңды алып, себетке салыңдар.

Сабақты қорытындылау.


Сабақтың атауы

10 санының құрамы

Мақсаты

1. 10 санының құрамымен таныстыру.Сандарды салыстыру. 2. Ұқыптылыққа, тапқырлыққа баулу. 3. 10 санының құрамын жіктеп айта білу,түсіну. 1-10 көлеміндегі сандарды қосу азайту.

Күтілетін нәтиже

+Психологиялық ахуал

Психологиялық дайындық.

Қуанамын мен де,

Қуанасын сен де.

Қуанамыз бәріміз,

Жарқырап атқан күнге.

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

. Өткен сабақтан алған білімін тексеру.

-10 санын қалай шығарып алдық? 9 цифрын жазу.

- 10 саны қандай сандардың қосындысы?

-10 саны қай сандардан артық?

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

Жаңа сабақ:

1) Қандай сандардың қосындысы 9-ға тең?

10 10 10 10 10

9 1 8 2 7 3 6 4 5 5

2) Теңдіктер құру. 9+1=10 10-9=1 10-1=9

8+2=10 10-8=2 10-2=8

7+3=10 10-7=3 10-3=7

6+4=10 10-6=4 10-4=6

2.Салыстыру.10см*9см 9см*10см

3. Өрнектерді салыстыру.

10-1*3+4 10-3*6+1 10-5*3+1 8+2**4+2 6+4*10-0 10-8*7-5

0*10 10см*8см 7*10 1см*1см

10*10 1дм*10см 10*9 1см*10дм

Шығармашылық жүмыс: салыстыру.

Сергіту сәті

Орманда кірпі келеді,
Саңырауқұлақ тереді.
Кездесті, міне, керегі:
Екеуі қайың астынан.
Біреуі терек қасынан.
Қанша олар болмақ есепте,
Тоқылған салса себетке?

Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс

Шығармашылық тапсырма:


Үйге тапсырма

Дәптермен жұмыс

Күнделіктеріне жазып беремін

Бағалау


Бағалау парақшасын толтырады.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал