- Учителю
- ҚОСУДЫҢ ТЕРІМДІЛІК ҚАСИЕТІ.(АШЫҚ САБАҚ.)
ҚОСУДЫҢ ТЕРІМДІЛІК ҚАСИЕТІ.(АШЫҚ САБАҚ.)
2 «а» сынып
Сынып жетекшісі: Бекембетова Э.И.
Сабақтың тақырыбы: Қосудың терімділік қасиеті. Шаршы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушыларға жаңа сабақты түсіндіре отырып, қосудың терімділік қасиеті мен шаршы және төртбұрыштың қасиеттері туралы мәлімет беру.
Дамытушылығы: ойлау қабілеттерін, танымдық, шығармашылық қабілеттерін, ой-өрісін жан-жақты дамыту.
Тәрбиелілігі: есептеу дағдыларын күнделікті өмірде қолдана білуге үйрету, оқуға ынталарын арттыру, логикалық ойлауға, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, іздендіру, сұрақ-жауап, СТО стратегиялары, ой қозғау.
Түрі: саяхат сабақ
Типі: жаңа білім беру
</<font face="Times New Roman, serif">Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Мұғалім: Қара достым, жан-жаққа,
Дайынсың ба сабаққа?
Орнында ма, қараңдар,
Кітап, дәптер, қаламдар.
Оқу құралдарын түгелдеу. Балалардың назарын сабаққа аудару.
Оқушылар: Қарадық біз, жан-жаққа,
Дайындықты көрейік
Орнында тұр барлығы
Сабақты бастай берейік.
Психологиялық дайындық.
-Балалар, бүгін бізге қонақтар келіп отыр. Бәріміз орнымыздан тұрып сәлемдесейік.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз.
-Балалар, бізде қазір қай сабақ?
-Математика.
Оқып, білім аламыз,
Біз көңілді баламыз.
Математика пәнінде,
Тапқыр, алғыр боламыз.
ІІ. Үй тапсырмасы.
5-тапсырма, 89 бет (интербелсенді тақтада дұрыс жауаптары шығады).
Жаңа сабаққа дайындық.
Оқушыларды бағалау түрімен таныстыру.
(жетондармен бағаланады)
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Қызығушылығын ояту.
-Балалар, бүгін біз математика сабағында саяхатқа шығамыз. Ертегіні жақсы көресіңдер ме? Назарларыңды тақтаға аударыңдар. «Ойлан тап!» ойынын ойнап көрелік. Қай бала ертегіні көп білетінін анықтайтын боламыз.
Ендеше, бүгін біз сол ертегілер еліне саяхат жасаймыз. Саяхат барысында математикадан жаңа ұғымдармен танысып, әрі бұрынғы алған білімдерімізді көрсетеміз.
Бауырсақ ертегісінен үзінді.
-Бұл қай ертегіден? Ал, ертегілердің кейіпкерлерін білеміз бе?
-1-ші бауырсақ неге кездеседі? (қоянға)
-2-ші (аюға)
-3-ші (қасқырға)
4-ші (түлкіге)
-Ал, түлкі не істейді? (жеп қояды)
Егер түлкі жеп қоятын болса, атай бауырсақты жей алмайды ғой. Ендеше біз атайға көмектесейік. Ол үшін мына тапсырмаларды орындауымыз керек.
1. - Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
Қосудың терімділік қасиеті. Шаршы.
Мақсатымыз: қосудың терімділік қасиетін білу. Шаршының қасиеттерін танып, білу.
2. Математикалық диктант.
Егер сендер диктантты дұрыс жазсаңдар «Бауырсақ» саяхатын жалғастырады.
Қоянның тапсырмасы.
Мұғалім: Дәптерімізді ашайық,
Қолға қалам алайық.
Түп - түзу отырып,
Көркем етіп жазайық.
Көркем жазу минуты.
21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29.
Математикалық диктант: 5+4, 12-2, 6+7, 13-6, 3+9, 7+9, 15-8, 12-4, 16-8, 7+5, 15-10, 6+8.
Жауаптарын ғана жазады. Дұрыс жауаптары интер белсенді тақтадан шығады: 9, 10, 13, 7, 12, 16, 7, 8, 8, 12, 5, 14.
Аюдың 1-тапсырмада (оқулықпен жұмыс).
1. Суреттегі фигураларды ата. Олардың ішінде неше шаршы бар, тік төртбұрыш нешеу? Нөмірлерін ата.
1 және 3 фигуралар - шаршылар (квадрат).
Аюдың 2-тапсырмасы.
2. Фигуралардың ұқсастығы мен айырмашылығы неде?
В С К М
А Д Е N
Сөйлемдерді аяқта.
Тік төртбұрыштардың барлық бұрыштары тік. Шаршының барлық қабырғалары тең.
IV. Сергіту сәті.
Шаршадым «уһ» дедім, Шарасыз «еһ» дедім,
Ренжідім «туһ» дедім, Кейідім «и» дедім,
Қорықтым «ой» дедім Біліп ап «е» дедім,
Өкіндім «аһ» дедім. Қуанып «ха-ха» дедім.
V. Дәптермен жұмыс.
Қасқырдың 1-тапсырмасы. Оқулықтағы 2-ші тапсырма.
Қыз бала - 20
Ұл бала - 10 ? оқушы
Келді - 4 оқушы
Есепті әртүрлі тәсілмен шығару.
1-тәсіл: 20+10=30 30+4=34 (о)
2-тәсіл: (20+10)+4=34 (о)
Жауабы: 34 оқушы болды.
Қасқырдың 2-тапсырмасы.
Түптеуге тиіс - 48 кітап
Түптелді:
Түске дейін - 20 кітап
Түстен кейін - 10 кітап
Түптейтін - ? к.қалды
1-тәсіл: 48-(20+10) =18 (к)
2-тәсіл: 20+10=30 48-30=18 (к)
Ж: түптейтін 18 кітап қалды.
Түлкінің 1-тапсырмасы.
Кім тапқыр? Логикалық қызық есептер.
-
Шөпте қояндар тығылып отыр, тек 10 құлағы ғана көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр?
-
Таразы табақшасына 2 аяғымен тұрғанда тырна 2 кг болды. Бір аяғымен тұрса, онда оның массасы қандай болады?
-
Аулада 4 күн, 4 түн боран соқты. Неше тәулік боран соқты?
-
Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда оған 3 танысы қарсы келді. Қанша адам қалаға барады?
-
Мараттың кілең 1 теңгеліктен тұратын барлығы 100 теңге ақшасы бар еді. Құрал-жабдық сатып алған ол 97 теңге төлеуі тиіс еді. Қалай тез есептеп ақшаны беруге болады?
Түлкінің 2-тапсырмасы.
Дәптермен жұмыс.
Қосындыларды салыстыр. Олардың мәндерін тап. Осыған ұқсас қосындылар құр.
50+10+20= + + =
50+20+10= + + =
20+10+50= + + =
10+50+20= + + =
Ереже: қосудың терімділік қасиеті (хормен интербелсенді тақтадан оқиды).
Тесттік тапсырма. «Кім жылдам?»
а) Сандардың құрамын тап.
13= 5 + 12= 9 +
13= + 7 12= + 6
13= 9 + 12= + 7
ә) Шаршы дегеніміз - барлық қабырғалары тең болатын фигура.
б) Тік төртбұрыш дегеніміз - қарама-қарсы қабырғалары тең болатын фигура.
в) Бұрыштардың атын жаз.
сүйір бұрыш доғал бұрыш тік бұрыш
Топпен жұмыс (ауызша).
Жетілдіре оқыту технологиясы.
2, 3, 4, 5, 10-ның көбейту кестелерінен сұрақтар қою.
VI. Қорытынды.
-Балаларым, мен сендерге ризамын. Себебі, менің пісірген бауырсақтарымды аңдарға жегізбей, аталарыңа аман-есен жеткіздіңдер.
Ал, енді сендер бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңмен бөлісіңдер. Ойларыңды кестеге түсіріңдер.
VIІ. Бағалау
Үйге тапсырма. 91-бет №6 тапсырма