7


  • Учителю
  • Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді жоспар (4 сынып)

Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді жоспар (4 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді жоспар


Пән: Дүниетану

Сынып: 4 «а»

Оқыту тілі: қазақ тілінде

Мерзімі:

апта


сабақ


Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан - тәуелсіз демократиялық мемлекет

Сабақтың мақсаты:

Қазақстан - тәуелсіз демократиялық мемлекет туралы негізгі идеяны түсіну, топтық іс-әрекет арқылы оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың міндеттері:

а) ҚР мемлекетінің құрылымы, орны, шекарасы және басқа елдермен достастығы туралы түсіндіру;

ә) Оқушылардың танымдық белсенділігін, қызығушылықтарын арттыру, тарихи мәліметтерді саралай отырып, бақылай білу, талдау, қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту;

б) Отанымыздың, туған жеріміздің құдіретін ұғынту, Отанға деген отансүйгіштік және жауапкершілік сезімдерін қалыптастыру, патриоттық тәрбие беру;

Сабақтың табыс критерийлері:

  • Оқушылардың Қазақстан - тәуелсіз демократиялық мемлекет деген түсініктері кеңейеді;

  • Оқушылар Қазақстан Республикасы қандай мемлекеттермен шекаралас жатқанын біледі;

  • Оқушылар Қазақтан тарихындағы негізгі оқиғаларды ажыратып, дәлелдей алады;

  • Топтық жұмыста ынтымақтаса әрекет етуді үйреніп, танымдық қабілеттері артады;


Сабақтың әдіс-тәсілдері:

«Мозайка» әдісі, диалогты оқыту әдісі, Сыни тұрғыдан оқу мен жазуды дамыту технологиясының элементтері (талдау, жинақтау, сұрақ-жауап), «Сәнкуэй» бес жолды өлең құрастыру, жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс


Көрнекілігі:

физикалық карта, тақырыпқа қатысты суреттер, үлестірмелі материалдар, флипчарт, слайд, «Тәуелсіз Қазақстан» туралы диафильм, маркер, постер, стикер, смайликтер, кестелер, өлеңдер, сөзжұмбақ, интербелсенді тақта, компьютер


Пән аралық байланыс:

Қазақстан тарихы, әдебиеттік оқу, қазақ тілі, музыка


Сілтеме:


1. ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі №115 бұйрығымен бекітілген жалпы білім беретін мектептің 1-4 сыныптарына арналған «Жаратылыстану» білім саласы бойынша оқу бағдарламасы. Астана 2013. 10 бет

2. Дүниетану. Жалпы білім беретін 11 жылдық мектептің 4-сыныбына арналған оқулық. Қ.А.Аймағамбетова, Т.С.Идилова, Б.Л.Хаджиева. «Алматыкітап» баспасы, 2011. 98-99 беттер

3. Дүниетану. Жалпы білім беретін 11 жылдық мектептің 4-сыныбына арналған әдістемелік құрал. Б.Л.Хаджиева. «Алматыкітап» баспасы, 2011. 112 бет


Сабақтың барысы:

45 минут


Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Модуль

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі


2 минут





Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Оқушыларға жұп құрып, шеңберге тұруларын ұсыну. Әлемдегі амандасу түрлері бойынша бір-бірімен амандасқызу.

Қазақтар - қол алысады

Италияда - құшақтасады

Бразилияда - бір-бірінің иығын қағады

Зимбабада - арқасымен

Македонияда - шынтақпен

Никарагуада - иықпен

Австралияда - шапалақ, секіру, бөксемен

Оқушылар жұп құрып,

әлемдегі амандасу түрлері бойынша бір-бірімен амандасады


ОЖЕСОжО

Көңілді музыка

1 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Ақша купюралары (10 000, 5000) арқылы сыныптағы оқушыларды 2 топқа бөлу.

1-топ - «10 000» тобы

2-топ - «5 000» тобы

Оқушылар ақша купюраларын таңдау арқылы топқа бөлінеді

ОЖЕСОжО

Ақша купюралары

2 минут


















Топ ережесін құру

- Балалар, топта жақсы қарым-қатынас болу үшін бізге не керек? (ереже)

Оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыра отырып, топ ережесін қалай құру керектігін үйренеді, топ ережесін құрғызамын. Топ ережесін құруда олар бір-бірімен бірлесіп, ақылдаса отырып, өздерінің жас ерекшеліктеріне сай топ ережелерін құрады.

Бұл топтағы барлық баланың еңбегі, барлығың топпен бірлесе отырып жазыңдар, сендер бір жанұясыңдар, бірің білмегенді - бірің үйретіп, түсіндіріп айтыңдар, барлығымыз дос, тату боламыз! - деп оқушыларды ынтымақтастырамын.

Оқушылар бір топ, бір ұжым екенін сезініп, топ ережелеріне бағынып, өз-өздерін реттеп қалыптастырады.

Оқушылар топ ережесін құрып, тақтаға іледі


1. Сабақтан қалмау, кешікпеу.

2. Тәртіпті сақтау.

3. Уақытты үнемдеу.

4. Бір-бірінің пікірін тыңдау.

5. Сабаққа белсенді араласу.

6. Өз ой-пікірін еркін айту.


1. Сабаққа кешікпеу

2. Мұғалімді тыңдау

3. Уақытты үнемдеу

4. Сабақта белсенді болу

5. Бір-бірін тыңдау

6. Тәртіпті болу


ОБжК

А3 форматтағы парақ, маркер,

топ ережесі













2 минут














1 минут

Топ мүшелерінің міндеттерін анықтап алу

1. Топ басшысы - топты басқарып отырады.

2. Хатшы - жазуы әдемі, нақты тыңдай білетін бала, топ басшысының көмекшісі, бағыт-бағдар беруші, қағаз бетіне түсіруші, бағалау парағын толтырушы, құрал-жабдықтардың толық болуына жауапты.

3. Тайм пикер - уақытты үнемдеуші, баланың айтқан пікірін, ойын қадағалап отырушы.

4. Тілші - ақпарат жинаушы, жаңалық ашушы, топтың шешімін баяндап, сыныпқа жеткізуші, қосымша мәлімет беруші.

5. Бақылаушы - топ мүшесін бақылап отырады, бағалайды, топ мүшелерінің пікіріне сипаттама береді.

Топта отырған оқушылар өз міндеттерін анықтап алады


ОБжК

Топ мүшелерінің міндеттері жазылған таратпа материалдар

Сабақ басындағы көңіл-күйлерін бағалау парағына белгілету


Мұғалімдер бағалау парағына көңіл-күйлерін белгілейді

ОүБж

ОБ,

Бағалау парағы

І. Білу


5 минут

Сабақты Отан туралы өлеңді бір оқушыға мәнерлеп оқытудан бастау.

-Балалар, жаңа біз өлең тыңдадық.

-Өлең не туралы? Бүгін сабақта не туралы өтеміз деп ойлайсыңдар?

-Біздің Отанымыз қалай аталады?

-Қазақстан қандай мемлекет?


Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қазақстан - тәуелсіз демократиялық мемлекет»


«Тәуелсіз» сөзіне ассоциация жасату.



Оқушылар өлеңді тыңдайды


Сұрақтарға жауап береді







Сабақтың тақырыбымен танысады

«Тәуелсіз» сөзіне ассоциация жасайды




АКТ,

СТО

Өлең, флипчарт

ІІ. Түсіну


3 минут


5 минут








7 минут

Бейнефильм көрсету. «Тәуелсіздік жолында»


Оқулықпен жұмыс.

Әр топқа мәтінді бөліктерге бөліп оқиды.

1-топ - 98 бет

2-топ - 99 бет


Әр топ өздеріне берілген тақырып бойынша оқығандарын толықтырып баяндайды.


Тақырып бойынша түсінгендерін постерға салғызу.


Оқушыларға салған постерлерін қорғату.


«Бас бармақ тәсілі» арқылы бағалау

Оқушылар бейнефильмды көреді


Оқушылар берілген мәтінді

түсініп оқиды


Оқығандарын толықтырып, топта талқылайды


Оқушылар топта постермен

жұмыс жасап,

әр топ өз постерлерін қорғайды


Топтар бір-бірін «Бас бармақ тәсілі» арқылы бағалайды


СТО, ОмО

ЖТ, ТжДБО

Бейнефильм, ватман, маркер, таратпа материалдар


2 минут

Сергіту сәті

Аспанға қарап ай көрдім

Төмен қарап жер көрдім

Оңға, солға бұрылып

Егеменді ел көрдім

Оқушылар сергіту сәтін орындайды

ОЖЕСОжО


ІІІ. Қолдану

3 минут

Картамен жұмыс.

Оқушыларға картадан Қазақстанды және шекаралас мемлекеттерді тапқызып, көрсеткізу.

Оқушылар картадан тауып, көрсетеді

СТО, ТжДБО, АКТ

Карта, флипчарт

ІҮ. Талдау

2 минут

Екі дос туралы әңгіме. (Рөлдік ойын)

-Екі дос кездесіп, әңгіме-дүкен құрады. Біріншісі: «Ұйықтап, 100 жылдан соң оянып, елімнің қандай болғанын көрсем ғой» деді. Ал екіншісі тұрып: «Мен ұйықтағым келмейді. Мен елімнің болашағын өз қолыммен тұрғызғым келеді»,- деді.


Сендер екеуінің жауабының қайсысын қолдар едіңдер?


«Миға шабуыл» стратегиясы (сұрақтар қою)

-Отанымыз туралы мақтанышпен айта аламыз ба?

-Қазақстан қашан тәуелсіз мемлекетке айналды?

-Қазақстан қандай мемлекет?

Екі достың әңгімесін тыңдап,

өз пікірлерін айтады















Оқушылар сұрақтарға жауап береді

СТО,

ОмО

ЖТ

Қима қағаздар












V. Жинақтау

5 минут

«Кім көп біледі?» ойыны. Кестеден жасырын тұрған сөздерді тапқызу

А

Т

А

М

Е

К

Т

С

Ә

Н

Ұ

Р

Е

У

Т

У

Е

Н

А

Н

Ң

А

Е

Л

С

І

З

А

Н

А

Т

А

Ң

Б

А


«Синквейн» әдісі. «Қазақстан» сөзіне «бес жолды өлең» құрастыру - І т


«Қазақстан» туралы сөзжұмбақ құрастыру - ІІ т

Тақырыпқа байланысты жасырын сөздерді тапқызу








Бес жолды өлең құрастырады



Сөзжұмбақ құрастырады

СТО, ТжДБО, ОЖЕСОжО

Таратпа материал, ақ парақ

VІ. Бағалау

2 минут

Тест. Бір-бірін бағалайды


«Менің жетістікке жеткен ағашым» белгілету


Бағалау парағына өз-өздерін бағалау

Оқушылар бір-біріне баға қояды

(АВС оқушылардың бағалауы)

ОүБж

ОБ

Тест,

жетістік ағашы, бағалау парағы

Рефлексия

2 минут

Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?


Рефлексия. Стикерлерге жазып, чемодан, ет тартқыш және қоқыс жәшігіне ілгізу


«Бағдаршам» әдісі арқылы сабақты бағалау

Стикерге жазып, тақтаға іледі










Сабақты бағалайды


Чемодан,

ет тартқыш, қоқыс жәшігі



Түрлі-түсті стақандар

Үй тапсыр-масын беру

1 минут

«Елімнің болашағы» тақырыбында эссе жазып келу

Күнделіктеріне жазып алады


«Қазақстан» сөзіне бес жолды өлең құрастыр А деңгей


1) 1 зат есім - Қазақстан
2) 3 сын есім - Тәуелсіз, зайырлы
3) 3 етістік - қалыптасты, жариялады, танылды
4) 4 сөзден тұратын сөйлем - Бірлігі жарасқан - бейбіт ел

5) Балама сөз (синоним) - мемлекет

«Қазақстан» туралы сөзжұмбақ құрастыр В деңгей


Ұлтымыз - Қазақ
Біздің облысымыз? - Павлодар
Қазақстан қандай ел? - Тәуелсіз
Рәміздің бірі - Әнұран
Ту, жалау - Байрақ
Біздің заң - Конституция
Рәміздің бірі - Елтаңба
Асыл жан - Ана
Қасиетті тағам - Нан


Кестеден жасырын тұрған сөздерді тап (→↓) С деңгей

А

Т

А

М

Е

К

Т

С

Ә

Н

Ұ

Р

Е

У

Т

У

Е

Н

А

Н

Ң

А

Е

Л

С

І

З

А

Н

А

Т

А

Ң

Б

А



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал