7


  • Учителю
  • Математика пәні қысқа мерзімді жоспар 3-сынып

Математика пәні қысқа мерзімді жоспар 3-сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы:Бөлуді тексеру

Сабақтың мақсаттары:

1)Білімділігі: Бөлу мен көбейтудің өзара кері амал екендігін бекіту;бөлуді көбейту мен тексеруге үйрету ; есеп шығару арқылы білімдерін тереңдету.

2) Дамытушылық: Логикалық ойлауын, ойы мен тілін дамыту.

3)Тәрбиелік: Еңбекті сүюге тәрбиелеу.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:Ойын, жұппен жұмыс, проблемалық ахуал,сұрақ-жауап

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту;

Сабақтың әдісі : Блум жүйесі

Сабақ көрнектілігі: ауызша есептеуге тапсырмалар,слайд,семантикалық карта

  1. Ұйымдастыру кезеңі .

Сабаққа дайындықтарын тексеру.

I Танып білу кезеңі

Үй тапсырмасын тексеру

1)Ауызша есептер шығаруға дайындық.

Өткенге шолу.

Бүгінгі сабақта не істейтіндеріңізді білгілерің келсе слайдтағы әріпті өрнектерге байланысты ережелерді айтыңдар:

а : 0

а:а=1

а×0=0

а×1=а


Әр өрнекті оқығанда мына сөздер шығады:

есептеу

білу

ойлау

шешу

Бүгінгі сабақта есептейміз , есептердің шешуін табамыз, ойланамыз, жаңа

білім аламыз.

  • Бөлу, көбейтудің компоненттерін атаңдар

  • Белгісіз көбейткішті табу ережелерін айт

  • Белгісіз бөлінгіш,бөлгіштерді табу ережелерін айт

Сабақтың тақырыбы:Бөлуді тексеру

Мақсаты: бөлу көбейтумен тексеріледі

1)Схемамен жұмыс : :3

12:3=4 4×3=12

Түсіну кезеңі №2

12: 3 = 4 10 :2 = 5 18:3 = 6 14: 2 =7 36: 4=9

4* 3 = 5*2= 10 6*3= 18 7*2=14 9*4= 36

Ереже: Бөлуді көбейту арқылы тексеруге болады

Қолдану кезеңі № 3,4

Жіберді-25кг 35кг

Қалдырды-?,20кг кем

Қалды-?

Шешуі:

35-(25-20+25)=5кг

1)25-20=5кг

2)35-(25+5) =5кг

Жауабы: 5кг қант қалды

Кім жылдам?

1. 2 кірпінің құлағы нешеу? 4

2. 2 аптада неше күн бар? 14

3. 5 қораздың аяғы нешеу? 10

4 4 көжектің аяғы нешеу? 16

5. 3 мысықтың неше аяғы нешеу? 12

6. 2 ғасырда неше жыл бар? 200

7. 2 тәулікте неше сағат бар? 48

8 .3 сағатта неше минут бар? 180

Есіңде болсын!

Сандар сырына саяхат. «Қанатты сөздерде- сандардың қолданылуы»

Біріктіру кезеңі

№6 1 бағаны 2бағаны

1 нұсқа 2 нұсқа

Тақтада 2-оқушы орындайды.

(690+180)-(920-390)=340

(746-582)+(528-356)=336

№7 Өз бетімен жұмыс

Берілді: шаршы Тіктөртбұрыш

Қабырғасы-3см Ені-шаршы қабырғасына тең

P-? Ұзындығы-?,енінен 4см артық

3см×4=12см P-?

(3см+3см+4см) ×2=20см

Сәйкестендіру тест

1.Санды 0-ге көбейтуге сол сан шығады

2. Көбейтуге кері амал болады

3.Санды бірге көбейткенде бөлу

4.Төрттен бір бөлік болмайды

5.Санды1-ге көбейткенде ширек

Қорыту кезеңі

Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?

Үйге тапсырма: № 5, 9

Қосымша тапсырма

1. Жұппен жұмыс: 1-оқушы тексеруші,2-оқушы орындаушы

Тексеруші бағалайды:дұрыс, кателерін анықтайды

1-карточка

Тексеруші оқушыда Орындаушы оқушыда

5×2(10) 5×2

4:2(2) 4:2

6×3(18) 6×3

4×5(20) 4×5

24:3(8) 24:3

6×0(0) 6×0


2.Айжан- 63н және 24к

Раушан - ?,сонша ?

Шешуі: (63+24)+(63+24)=174(г)

Жауабы: барлығы 174 гүл

Сау болыңыздар!

Сабақтың тақырыбы: Теңдеулердің шешу тәсілдері

Сабақтың мақсаты: Теңдеулерге байланысты берілген есептерді пысықтау.

Өз беттерінше жұмыс жасап, шешім қабылдай білуге баулу.

Логикалық ойлауын, ой-өрісін дамыту.

Шапшаңдылыққа,ұқыптылыққа,өз бетімен жұмыс жасай

білуге тәрбиелеу

Типі: Қайталау және қорыту.

Пәнаралық байланыс: дүниетану,қазақ тілі,ана тілі

Көрнекілігі: проектор,слайд,тест,сызба,суреттер

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушыларды түгелдеу

Үй тапсырмасы, сәйкестендіру тест

Балалар, бүгін біздер сабақта саяхатқа шығамыз.

Енді қайда саяхатқа шығатынымызды мына математикалық тапсырманы орындау арқылы таба аласыздар.

(Кеспе қағаздардың артында өрнектер берілген )

310*5 428*2 500*60

Сіздер дүниетану сабағында әлемнің кереметтерімен таныс болдыңыздар.

Әлемде неше керемет бар?


І-Хеопс перамидасы туралы айту.

№1 І- қатар 1 бағаны №2 І- қатар 1

ІІ- қатар 2 бағаны ІІ- қатар 2

ІІ- қатар 3 бағаны ІІІ- қатар 3

ІІ-Александрия манары

№6Теңдеу құр және шеш


ІІІ-Семирамиданың аспалы бағы

«Кім жылдам» Геометриялық фигуралардың аттарын табу

Шребең,

ршашы,

шрұүбшы,

борм,

өдеглекң,

ІҮ- Родос алыбы

«Артық болмас білгенің» Саны бар мақал жаз

Ү- Галикарнас кесенесі

Зымыран сұрақтар

1.15 ті 10 есе арттыр

2.Ең үлкен үш таңбалы сан

3.3 ғасырда неше жыл бар?

4.24 теңгенің 4 тен бір бөлігі

5.1 тонна мақта ауырма,1 тонна темір ауыр ма?

6.Ең кіші натурал сан?

7.Ең үлкен уақыт өлшем бірлігі?

8.Миллион санын жазғанда неше 0 бар?

9.Шеңбер сызуға арналған құрал?

10.Бір жылда неше күн бар?

ҮІ- «Зевс» мүсіні

«Кім жүйрік ойға- сол алады!»- логикалық сұрақтарға жауап.

1.Нанды үш бөлікке бөлу үшін, нанды неше рет кесу керек?

2.Торда 4 қоян бар 4 бала 4қоянды алып кетті , ал бір қоян торда қалды неге?

3.Үстелде 4 стақан сүт бар.Алмаз бір стақан сүтті ішіп қойды.Үстелде неше стақан сүт бар?

4.Екі адам 4 сағат шахмат ойнады.Олардың әр қайсысы неше сағат ойнады?

5.Төрт қойдың неше аяғы бар?

6.5 жұмыртқа 12 минутта піседі,10 жұмыртқа ше?

7.Үш пат ат 30 км-ге шапса,әр ат қанша км шапқан?


ҮІІ-Артимедия ғибадатханасы



1.Х - 200=63:7 теңдеуіндегі х - тің мәнін тап

А)191 Ә)29 б)209

2.3000 : х = 35:7 теңдеудегі белгісіз санның мәнін тап.

А)3000 Ә)600 Б)35

3.Қандай теңдеуде белгісіз сан қосумен табылады

А)489-х=100 Ә)х-100=480 Б)х:100 =480

4.80 км/сағ жүретін поезд 7 сағаттан соң , қандай қашықтықта болады?

А)630 км Ә)87км Б)560 км

5.Қабырғаларының ұзындығы 5 см шаршының ауданын тап

А)5 Ә)15 Б)25

6.Қабырғалары 3 см және 5 см болатын тік төртбұрыштың периметрін қай тәсілмен есептеуге болады?

А) Р=5+3 Ә)Р=(5+3)*2 Б)Р=(5+3):2

7.1 т = кг

А)100кг Ә)1000кг Б)10000кг

8.40025 м : 5- есептеп мәнін тап

А)805 Ә)8005 Б)8500

9.Санды өрнекті тап:

А)124>6 Ә)В+60 Б)124+60

10.Көлем бірліктерін тап

А)г, кг, т, ц ә)м,мм, см б) мм³, см³, дм³,

7- қандай сан , 7-саны туралы не білеміз?

Үйге тапсырма №4

Бағалау


Сабақ тақырыбы: Түбірлес сөздер.

Сабақтың мақсаты:

1 Оқушыларға өз бетімен жұмыс жасату арқылы «түбірлес сөздер» туралы теориялық ұғым қалыптастыру, білімдерін толықтыру.

2 Дамыта оқытудың тиімді әдіс - тәсілдерін пайдалана отырып, оқушылардың шығармашылық қабілетін, ғылыми ойлау жүйесін дамыту.

3 Ұйымшылдыққа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Блум жүйесі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап, жаттығу, кітаппен жұмыс, жеке оқушымен жұмыс, өз бетінше жұмыс, көрнекіліктер, ойын, сергіту сәті, ажырату, дәлелдеу, ізденушілік.

Сабақтың көрнекілігі:суреттер, тірек-сызбалар, ойын құралдары, тапсырмалар, слайдтар.

Сабақтың принциптері: біртұтастық, жүйелілік.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды сабаққа дайындау

Топқа бөлу

1-топ «түбір» 2- топ» жұрнақ» 3- топ «жалғау» 4- топ»түбірлес сөз» мысалы: мал малшы малдар малға,малмен

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.

  1. Слайд Топтастыру

«Ой қозғау»

Сөз құрамы

Түбір жұрнақ жалғау

34- жаттығу Түбірлес сөз жасау. Ауызшы орындау

III.» Мағынаны тану» кезеңі

  1. слайд

ды

оқулық шы

мен

ға шылар

Сөздерді оқыту,әр сөздің мағынасын ашу,сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату.

М. Қандай ерекшелік байқадындар?

О. Барлық сөздің түбірі бірдей.

М. Ондай болса, қандай қорытынды жасауға болады?

О. Бір түбірден бірнеше туынды сөз жасауға болады. 3, 4 оқушы өз ойларын айтады.

Көркем жазу минуты

Гүл гүлзар гүлдер
Гүлім гүлзардағы гүлдерге су құйды.

«Танып білу кезеңі» 3-слайд

35- жаттығу Жаңылтпашты көшіріп жаз

Шежіре-халықтың қасиетті мұрасы

Шежіреші-

Шежіресін- сөздерінің мағынасын ашу

«шежіре» сөзіне дыбыстық талдау

«Түсіну кезеңі » 4-слайд

«Қай топ жылдам»

«Түбір» тобы «Жұрнақ» тобы «Жалғау» тобы «Түбірлес сөздер»

«бас» «қыс» « көр» « ой» сөздеріне түбірлес сөздер жасау.

5- слайд. Сергіту сәті

6- слайд Үйге тапсырма 40-жаттығу

7 -слайд. «Қолдану кезеңі»

39- жаттығу Сұрақтарды оқып жауап жаз.

Суретте суретші нені бейнелеген? Суретте дәріхана бейнеленген.

Дәріханада кім жұмыс істейді? Дәріханада дәрігер жұмыс істейді.

Дәрігердің қолындағы не? Дәрігердің қолындағы дәрі.

Тапсырмалар: Сөздердің түбірі мен қосымшасын сызықпен бөліп көрсету, әр сөздің мағынысын ашу, түбірлес сөздерді түсіндіру.

Екінші сөйлемді сөйлем мүшесіне талдау.

7- слайд «Талдау кезеңі»

«Ой дамыту» Бес жолды өлең құрастыру

Не?

Қандай?

Не істеді?

Синоним

8-слайд « Біріктіру кезеңі»

Әр топқа 3 сурет беріледі. Оқушылар өздеріне ұнаған суретке түбірлес сөз жасайды. Әр топ өз жұмысын қорғайды

Бағалау

Қорыту

9- слайд. Рефлекция

Күн мен бұлт суреттері тақтаның екі жағына ілініп тұрады. Оқушылар стикерлерге өздерің пікірлерін жазып, ұнатқандары күн суретінің астына іледі, ұнамағаны болса бұлт суретінің астына іледі.

М. Сонымен балалар түбірлес сөздер деген қандай сөз екенін түсіндік пе?

М. Олай болса, сабақ мақсатына жетті деп бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.

Бүгінгі сабаққа жақсы қатыстыңдар.

Ал енді орнымыздан тұрайық.

М. Сабақ аяқталды, сау болыңыздар!



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал