7


Санды және әріпті өрнек

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ:математика



Мектеп : №8 шағын жинақты жалпы орта білім беретін мектебі

Күні:17.11.16

Мұғалімнің есімі:Калкашова Индира

Сынып: 4 сынып

Барлығы :19

Қатысқандар:

Сабақтың тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Өрнек түрлерін ажырата білу

Оқушылардың басым бөлігі:

Есеп бойынша өрнек құра білу

Кейбір оқушылар:

Өрнектерді теңдікке айналдырып, шағара білу.

Тілдік мақсат

Оқушылар: математикалық тілде сөйлеу.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Санды және әріпті өрнектердің құрылуымен оларды теңдік құрып шығаруі бойынша түсіндірме сөздіктер.

Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:.Сұрақ жауап. Топтық жұмыстарды талдау.

Талдауға арналған тармақтар : Өрнектерден теңдік құру.

Сіз неліктен ......екенін айта аласыз ба? Өрнек бойынша теңдіктер мен теңсіздіктер құрып шығару, дәлелдеу.

Жазылым бойынша ұсыныстар: Сандарды қатесіз, көркем жазу.

Алдыңғы оқу

Өздік жұмыс

Ресурстар/көрнекі құралдар

Кесте. Бақалау парақшасы. Тест

Жоспар

Санды және әріпті өрнектерді ажыратуды, есеп бойынша өрнек құруды түсіндіру, үйрету. Өрнектерден теңдік құрып шығаруға төселдіру. Топтық жұмысты бірлесіп орындауға, уақытқа қарай жылдам жұмыс жасауға баулу.

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин )

Оқушыларды түгелдеу,кезекшімен диалог құру, арқылы «Жүректен жүрікке» ынтымақтастық ахуал құру.

Санды және әріпті өрнек

Жұпқа гүлдер арқылы бөліну.

Бақбақ Раушан Қазғалдақ Бәйшешек

Санды және әріпті өрнекСанды және әріпті өрнекСанды және әріпті өрнекСанды және әріпті өрнек

Мұғаліммен бірге сабаққа сәттілік тілейді.

Ортасы

Үй тапсырмасын сұрау (5 мин )



Жаңа сабақ

( 15 мин)









Жаңа сабақты пысықтау

(15 мин)





Оқушыларғы «Тест» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтатып, тексеру.

1. 490:Х=700:100

A. 5 С. 7 Е. 9

B. 6 Д. 8

2. Салыстыр: = белгісін қой

A. 63:9 *45:9

B. 9х3 * 4:2

C. 54:9 * 3х2

D. 4+12 * 5х3

E. 27:9 * 6х3

3. 356х23 мәнін тап:

A. 8108 С. 8818 Е. 8801

B. 8188 Д. 8088

4. Жауабының мәні 2100 болатын өрнекті тап:

A. 100х(3х4)

B. 20х(25х5)

C. 250х(4х2)

D. 7х2х3х50

E. 20х3х4х5

5. Шаршының қабырғасы 5дм. Оның ауданын тап:

A. 20дм2

B. 25дм2

C. 50дм2

D. 100дм2

E. 150дм2

Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлап, мақсатымен таныстыру.

Санды және әріпті өрнектердің құрылуы мен ерекшелігі жайлы түсінік беру.

Санды өрнек Әріпті өрнек

15+6 444-Х

45689-265 4556+А

Өрнектерге тең қою арқылы теңдік құрылады.

«Ой қозғау»

Жұптық тапсырма.

Санды өрнек түрінде жазып көрсет және оқы:

а) 15-ті 5-ке арттырып, көбейтіндіні 2 есе кеміт; (15+5):2

ә) 32-ні 2 есе арттыр және көбейтіндіден 24-ті азайт; (32*2)-24

б) 27-ден 2-ні азайтып, айырманы 5 есе кеміт; (27-2):5

в) 69-ды 3 есе кемітіп, бөліндіге 20-ны қос. (69:3)+20

№3. Әріпті өрнек түрінде жазып көрсет және оқы:

а) Ойлаған санды 3-ке кемітіп, айырманы 2 есе арттыр; (а-3)*2

ә) 32-ні 2 есе кеміт және оған ойлаған санды кос; (32:2)+х

б) Ойлаған санға 2-ні қосып, қосындыны 5 есе арттыр; (х+2)*5

в) 69-ды 3 есе арттырып, көбейтіндіден 20-ны азайт. (69*3)+20

Оқулықпен жұмыс

№1 Тақтамен жұмыс. Жеке оқушыға тапсырма

Жазулардың ішінен санды өрнектерді бір бөлек, әріпті өрнектерді бір бөлек жазып шығу.

Сергіту сәті

№2 Жұптық тапсырма.Санды өрнек түрінде жазып көрсет және оқы.

№3 Әріпті өрнек түрінде жазып көрсет және оқы.

№5 «Кім жылдам» әдісі арқылы орындау.

Әріпті өрнектің мәнін тап.

А*3019 мұндағы а=2,3,4,5

№6 Есепке шарт құрып шығару.

Ш: 32:4=8 400:8=50

Жауабы: 400г темірден 50 шеге жасайды.

Ш: 200: (7+13)=10 10*7=70 13*10=130

Ж: Құрылысқа 70 кг ұзын шеге, 130 кг қысқа шеге жіберілді

№7 Есепке теңдік құрып шығару.

264:4=66 66*40=2640

5841: (5+4)=649 649*5=3245 649*4=2605

«Тест» әдісі арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді.









































Жаңа сабақ бойынша түсінік алады.















Жұптасып берілген есеп бойынша өрнектер құрастырады





















































Тақтаға екі оқушы шығып өздерінің жаңа сабақтан алған білімдерін көрсетеді













Жұпаралық жылдамдықтары мен білімдерін көрсетіп жарысады.

Есеп бойынша шарт және теңдіктер құрып шығарады

Аяқталуы

Жаңа сабақты қорытындылау

(2мин)

Қортынды баға

(2 мин)



Үй тапсырмасын беру ( 1 мин )











Оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты қорытынды бағаны журналға түсіру.Санды және әріпті өрнек

4-есеп. 101-бет

Сабақтан алған әсерлерін «Бас бармақ» әдісітарқылы білдіреді

Жұптық бағалау.

Берілген тапсырмаларды күнделіктеріне түсіру.

Қосымша ақпарат: Сабақта жылдам әрі белсенділік таныту.

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?



Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ -мен байланыс Құндылықтарды

Анықтау

Деңгейлік тапсырмалар беру. Логикалық тапсырмалар беру.

Жұптық бағалау

Санды және әріпті өрнекСанды және әріпті өрнек

Қауіпсіздік ереже-

сімен таныстыру.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?























Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)

1:

2:

Сабақ барсында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағым жетілдіруге көмектесетін не білдім?

















































































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал