7


  • Учителю
  • Математика Жазбаша көбейту және бөлу 3-класс

Математика Жазбаша көбейту және бөлу 3-класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Математика

Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу 81*6 486:6



Сабақтың мақсаты:

1.Жазбаша көбейту мен бөлу тарауынан алған білімдерін бекіту, тиянақтау.

2.Ауызша есептеу дағдылары,логикалық ойлары ,дүниетанымы кеңиді,математикалық тілдері дамиды .

3.Шапшаңдық, ұйымшылдық тәрбие қалыптасады.



Сабақтың типі: бекіту сабағы

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Әдісі: топтық ,жұптық жұмыс



Сабақтың барысы:

І.Психологиялық ахуал

1.Математика керек әр күнге,

Математика қажет өмірде.

Математиканы оқимыз,

Миымызға тоқимыз.

-Барлығыңа сабаққа сәттілік тілеймін.



2.Ауызша есептеу «3000 мысал» орындау.



ІІ.Тірек білімді еске түсіру

-Кез-келген санды 1-ге көбейткенде не шығады?(сол санның өзі шығады)

-Санды сол санның өзіне бөлсе не шығады?(1 шығады)

-2-ге қалдықсыз бөлінетін сандарды қандай сандар дейміз?(жұп сандар)

-0-ді санға бөлгенде не шығады?(0 шығады)

-Санды 0-ге көбейткенде не шығады?(0 шығады)

-Көбейтудің компоненттерін ата

-Бөлудің компоненттерін ата

-Ендеше осы ережелерді қолдана отырып көбейту мен бөлудің жазбаша түрін орындайық.



ІІІ.Жаңа сабақ



1.Әдемі жазу: 81 486



2.Оқулықпен жұмыс

№1-мысал тақтамен жұмыс

279:3=93 328:4=82 71*8=568 91*8=728

186:3=62 228:4=72 61*9=549 53*3=159



3.Топтық жұмыс (№2-есеп)



І топ:

А)Түске дейін-427

Түстен кейін-?,7 есе кем

Ш:427:7+427=488(н)

Ж:барлығы 488 нан

ІІ топ:

ә)Түстен кейін -61

Түске дейін-?, 7 есе артық

Ш:61*7+61=488(н)

Ж:барлығы 488 нан

ІІІ топ:

Б)Түске дейін-427

Түстен кейін-61

Ш:427+61=488(н)

Ж:барлығы 488 нан



3.«Бәйге» ойыны

Өзіндік жұмыс(№3 қатар бойынша)

537:х=3 х:152=5 5*х=925

х=537:3 х=152*5 х=925:5

х=179 х=760 х=185

537:179=3 760:152=5 5*185=925

179=179 5=5 925=925



4.Сергіту сәті.

Мен сандар атаймын,сендер 2 санына қалдықсыз бөлінетін сандар аталғанда қолды екі рет шапалақтайсындар,қалдық болса үндемейсіңдер.

20,23, 48,200, 65,220,480,125,400,1000,69



5.Ауызша жұмыс.(№4-есеп)

Үлкен бидон - 12л Ш: 12:3+12=16(л)

ІІ бидон - ?,1\3 Ж:барлығы 16 литр

«Білімқұмарлар» қымыз деген не? (дерек)



6.Жұптық жұмыс. «Кім жылдам?»

108*5=648-108 177*4=948-240 309:3=50*2+3

7. «Тездет, бірақ қателеспе!» (№6-жаттығу)

716, 806

Шығармашылық тапсырма: Әкесі балаларын кезек -кезек апарады.



8. «Рейтинг» әдісі бойынша жауаптарын тексеру.

8*3:6*3:4*6:3*9:6*3=27 63:9*3:7*8:4*8:6*4:8=4



ІV.Рефлексия.

-Бүгін не үйрендік?

-Қай тапсырма қиын болды?

«Ойшылдар» ойынын ойнату.

-1 т неше кг? (1000кг)

-81 қай санның квадраты?(9)

-3-тің кубы(27)

-Тәуелсіздік күні қашан?(16 - желтоқсан)

-Тәуелсіздікке биыл неше жыл?(25 жыл)

-Ең нашар баға

-Сенің туған күнің қашан?

-Бесінші класта сен нешеде боласың?

-Бастауышта неше жыл оқисың?



Қабілетті оқушымен жұмыс:

1.Шешесі 41-ге толғанда ,қызы 11-ге толады.Ал қазір шешесі 33 жаста.Сонда қызы нешеде?(қазір қызы 3-те)



2.Шешесі ұлынан 3 есе үлкен.15 жылдан кейін ұлынан 2 есе үлкен болады.Шешесінің жасын тап.(45 жас)



3.Класта 36 оқушы бар.Әрбір 4 қызға 5 ұлдан келеді.Сонда неше қыз бен ұл бар?(20ұл ,16 қыз)



«Кім зерек?»

804 6 840 6 864 4

6 136 6 160 8 216

20 24 6

18 24 4

24 0 24

24 0 24

0 0 0



V.Бағалау.

Үйге тапсырма:№7-мысал .117-бет

Математика-толған тәртіп,

Мағына мен мән.

Математика-толған заңдылық пен сән,

Математика -толып жатқан сыр.

Шетсіз,шексіз дария,-деп сабағымызды аяқтаймыз.













































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал