- Учителю
- Ашық сабақ. Ауа.Ауаның қасиеті (2-сынып)
Ашық сабақ. Ауа.Ауаның қасиеті (2-сынып)
Уақыты:16.11.2016
Кабинет:112
Мұғалім:Таласова А
Сабақтың атауы
Ауа. Ауаның қасиеті
Мақсаты
1. Ауа оның қасиеттері туралы білім беру. Ауаның адам өміріндегі
маңызын, ауасыз тіршіліктің жоқтығын ұғындыру.
2. Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.
3. Тәжірибелер жасау арқылы оқушы танымын кеңейтіп,қызығушылығын
ояту.
Сарамандық жұмыс жасаудың алғы шартын үйрету.
Ауасыз тіршіліктің жоқтығын ұғынады . Тәжірибелер арқылы ауа оның
қасиеттері туралы біледі.Өзара түсіністікке, бірлесе жұмыс жасауға
үйренеді.Өз ойларын айта алады.
Күтілетін нәтиже
Түрі:
Жаңа сабақты игеру.
Әдісі:
СТО,«Топтастыру» әдісі, «Ойлан, бірік, бөліс»әдісі
«АКТ , тәжірибе, сұрақ - жауап ,диалогтық оқыту
диологтық әдіс, кері байланыс түсіндіру, топтастыру, сарамандық
-лабораториялық әдіс, сұрақ-жауап әдісі.
Көрнекілігі:
Слайдтар, сызбалар, дидактикалық материалдар.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Психологиялық ахуал
Қоршаған орта табиғат,
Жануар ,өсімдік ,адамзат.
Сүю,қорғау-парасат,
Білейік мұны жамағат.
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Үй тапсырмасын тексеру
1. Дүниетану пәнін нені оқытады
2.Адам шөлдегенде не қажет?
3.Бір нәрсенің үстінен қарағандағы көрінісін не деп атаймыз?
4. Ас атасы .... .
5. Суретте қандай жердің сұлбасы бейнеленген?
6. Масштабпен жер бетін кішірейтіп бейнелеуді жергілікті жердің
сұлбасы деп атайды.
7. Суретте қандай жолдың сұлбасы бейнеленген?
8. Белгілі бір заттың көлемін кішерейтетін санды не деп атайды?
9. Көкжиек тұстарын анықтайтын арнаулы құрал
Қызығушылықты ояту
Көрінбейтін сиқыршы »
Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Онымен әркім-ақ
күнделікті кездесіп отырады. Сен оны көрмейсің, бірақ маңайында
екенін сезесің. Міне, ол есікті тарс жапты. Көшемен келе жатқанда
жапырақтың жұлынып түсіп, жорғалай жүргенін көресің. оны
көрінбейтін сиқыршының алып бара жатқанын сезесің. Тіпті басын
шұлғып, ырғалған шөптерді байқайсың. Сені үнемі қоршап тұрады.
Сенімен бірге жүреді.
Бар ма жоқ па оны анық білмейсің.
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.
(ауа)
Ауа туралы не білесіңдер?
Ол туралы не білгілерің келеді?
Ауа көзге көрінбейді. Біз оны көрмейміз. Бірақ айналамызда екенін
білеміз. Біз сабын көпіршіктерін ұшырғанда немесе желпуішті
желпігенде ауаның қозғалысын байқай аламыз. Ауа - физикалық дене.
Физикалық дене - заттардан тұрады. Ауа - газдардың қоспасы. Оның
иісі де, түсі де және иісі болмайды. Ол газдардың ішінде оттегі мен
көмірқышқыл газы сендерге таныс. Ағзалар тыныс алғанда оттегін
сіңіріп, көмірқышқыл газын шығарып отырады.
Мағынаны тану
1. Сытырлақ дорбаны үрлеп, ауа толтырамыз. Аузың қолымызбен
бекітеміз.
- Тез қысыла ма?
Сонда ауа деген газ, дәлірек газдардың қоспасы. 2 ғасыр бұрын ғана
ғалымдар ауаның көптеген газдардың қоспасынан тұратынын дәлелдеген.
Ауа қоспасындағы ең көп газ - яғни 78 ℅, оттегі - 21℅,
1 ℅ - көмірқышқыл газы. Дәптерлеріңді көтеріңдер, ар жағындағыны
көресіңдер ме?
- Жоқ.
Жардың ар жағындағы көрші сыныпты көре аламыз ба?
- Ал сыныптағы заттарды көре аламыз ба?
- Иә.
- Бұл ауаның қандай қасиетін көрсетеді?
- Ауа мөлдір. Бұған айналамыздағы заттарды көзге көре алатынымыз
дәлел. Таза ауаның иісі жоқ. Ауа иіссіз. Ауа серпімді, сығылады.
Допты алайық. Оны қолыммен қысамыз. Бүйірі қабысады. Бұл кезде
ішіндегі ауа сығылады. Қолымызды жіберсем, серпіліп қайта орнына
келеді. Серпіліп тұрған - ауа.
Ой - толғаныс.
1. Неліктен қыста үйлердің терезесіне екі қабат әйнек салады?
2. «Ауа таза болсын» дегенді қалай түсінесің?
3. Ауа құрамына қандай газдар кіреді?
Сергіту сәті
Саусақпен мұрын қысайық.
Әншіге біраз ұқсайық.
Әрбір сөздің дыбысы,
Қандай екенін ұғайық.
- Сергіту сәтінде дыбыс неге дұрыс шықпады?
- Ауа аузымыз арқылы ғана шыққандықтан дыбысымыз өзгерді.
Ой сергітеді,шашағандары
басылады
Ой толғаныс
-
Дем алу үшін ауаға қандай газ қажет?
а) азот
б) оттегі
в) көмірқышқыл газы
2. Ауаның қандай қасиеттері бар?
а) мөлдір, түссіз, иіссіз, қыздырғанда, ұлғаяды, салқындатқанда қысылады, жылуды жай өткізеді.
б) Аспан тәрізді көгілдір, дыбыстарды өткізеді, күн сәулелерін өткізеді, иісі жоқ.
3.Ауаның құрамына қандай заттар кіреді?
а) сутек, мыс, мырыш
б) оттегі, азот, көмірқышқыл газы.
в) хлор, фтор, йод.
4. Терезелерге жылу ұстау үшін екі қабат әйнек орнатады. Қандай қасиет пайдаланады?
а) Қыздырғанда ауа ұлғаяды.
б) салқындатқанда ауа қысылады.
в) Ауа жылуды жай өткізеді. -
Ал ауа маңызы туралы не айтуға болады? Оқушымен бірге санамаланады.
- Дем алу үшін қажет
-От жағу үшін қажет
-Суға жүзу үшін қажет
- Жылуды сақтау үшін қажет
Жаңа тақырыпты бекіту.
- Адам немен дем алады? Ауамен
- Қызыл шарда қандай ауа бар? Түссіз ауа
- Стақанмен жабылған шам не істейді? сөнеді
- Бөлмеде өрт бола қалса не істейміз? Шупірекпен жабу
Білемін Білдім
Ауа түссіз, мөлдір. Ауа орын алады. Ауа сығылады, серпіледі. Ауа жануды қолдайды.
Бүгінгі сабақта не білдік ? - Ауаның қасиеттерін білдік.
сығылады серпіледі түссіз жануды қолдайды көрінбейді мөлдір
Үйге тапсырма
Мазмұндау
Күнделіктеріне жазып беремін
Бағалау
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау</</p>
Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады