- Учителю
- Урок літературного читання Леся Українка Біда навчить (4 класс)
Урок літературного читання Леся Українка Біда навчить (4 класс)
Літературне читання
4 клас
19/02/2016
Тема. Леся Українка «Біда навчить»
Мета: продовжити знайомити дітей з літературною казкою, показати, що мораль твору може бути закладена в назві казки; розширювати знання дітей про життя і творчість Лесі Українки; розвивати вміння визначати дійових осіб твору, виділяти головну думку твору, висловлювати своє ставлення до прочитаного; формувати навички стислого переказу; удосконалювати правильність, швидкість, виразність читання; виховувати любов до рідного слова, зацікавленість до читання.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для індивідуальної та групової роботи, словники, інформаційні матеріали, портрет Лесі Українки, ілюстрації до казки, аудіозапис голосів природи.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організація уроку
У народі говорять: "Слова щирого вітання дорожчі частування".
-
То ж привітайтеся з гостями.
-
Сідайте.
-
Усміхніться - і до вас прийде радісний настрій.
-
Хочу, щоб на уроці ви були впевнені в собі й задоволені собою.
-
А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
Пропоную нам провести невеличкий аутотренінг, повторивши разом наступні слова (надруковано на аркуші):
• Я - школяр.
• Я - особистість творча.
• Я думаю, замислююся.
• Я хочу знати.
Пропоную вам:
-
Не просто слухати, а чути;
-
Не просто дивитися, а бачити;
-
Не просто читати, а й запам'ятовувати, щоб потім вміти розповісти.
Тепер ви всі запрограмовані на успіх. То ж розпочинаємо наш урок з мовленнєвої розминки.
II. Актуалізація опорних знань.
Мовленнєва розминка
1. Дихальні вправи (лунають голоси птахів, діти закривають очі)
- Закрийте свої оченята.
- Уявіть, ми потрапили на лісову галявину.
- Озираємося навколо і бачимо багато-багато білих пухнастих квіточок кульбаби. Беремо квіточку в руки, набираємо в легені повітря і дмухаємо на білу кульку. (повторюємо вправу 5 разів).
2. Вправа «Луна»
- А зараз пограємо в гру «Луна». Ведучий починає фразу, а ви її продовжуєте.
-
Горобчик на світі жив - ив - ив - ив,
-
Дуже нерозумним був - ув - ув - ув,
-
Як зиму перезимував - ав - ав - ав,
-
То мудрим й господарським став - ав - ав - ав.
- Діти, займіть свої місця, відповідно до ваших емблем.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Вправа «Паспорт»
-
Хто автор казки, яку ми вивчаємо? (Леся Українка)
-
Пропоную вам скласти паспорт письменниці.
На столах лежать картки із частинами бібліографічних відомостей про життя і творчість поетеси. Діти, працюючи в групах, складають частинки і відновлюють хронологію подій, прикріплюють їх на дошці.
-
Яка назва твору, з яким познайомились на попередньому уроці? «Біда навчить»
-
До якого жанру літератури належить цей твір? (Казка)
-
Яка це казка: народна чи літературна? (Літературна)
-
Дайте визначення літературної казки.
Літературна казка - це авторський твір про вигадані історії, часто фантастичні події.
Гра «Вірю - не вірю»
-
Вірите, що горобчик знайшов три зернятка? (вірю)
-
Доведіть рядками з тексту. Одного разу зі своїм товаришем, теж молодим горобчиком знайшли вони три конопляні зернятка.
-
Вірите, що горобці порівну поділили ці зерна? (не вірю)
-
Доведіть. І почали битися. Зир, а зернят вже нема.
-
Вірите, що зерна з'їла курка? (вірю)
-
Доведіть. От курка розумна - наїлася…
-
Вірите, що курка погодилася навчити його розуму? (не вірю)
-
Доведіть. От не мала б роботи, чужих дітей розуму учити!
-
Вірите, що розумні билися, а дурні поживилися? (не вірю)
-
Доведіть. А по дворі ходить курка з курчатами, квокче та промовляє: «Дурні бились, а розумні поживились…»
-
Вірите, що горобчик не посмів вдруге будити сову? (вірю)
-
Доведіть. Горобчик не посмів її вдруге будити, сів собі на дубі та й почав ждати ночі.
-
Вірите, що розум по дорозі валяється? (не вірю)
-
Доведіть. Розум, молодче, по дорозі не валяється…
-
Вірите, що ми продовжимо роботу над казкою «Біда навчить»? (вірю)
IV. Повідомлення теми та мети уроку
-
Спробуйте визначити тему уроку.
Леся Українка «Біда навчить»
(записую на дошці)
-
Ми закінчуємо працювати над цим твором.
-
Як ви вважаєте, що нам необхідно зробити на уроці?
(Дочитати казку, проаналізувати її, визначити головну думку твору, дати характеристику героям, визначити мораль казки).
-
Сьогодні ми повинні з'ясувати відповідь на запитання:
-
В яких словах закладена мораль казки?
-
Що автор засуджує?
-
Що казка навчає цінувати?
V. Вивчення нового матеріалу
1. Слухання закінчення казки «Біда навчить» вчителем.
-
Уважно послухайте казку і подумайте відповідь на запитання: Що примусило горобчика замислитися над своїм життям та змінитися?
2. Словникова робота. (диференційована робота в групах)
І група: з'єднати слово із його тлумаченням.
-
Статкує
прославився
Вславився
старанно працює
Дбає
добре хазяйнує
ІІ група: знайти значення слова в словнику.
Рілля - виоране поле. (ст. 147 - словник школяра)
Клопотати - намагатися комусь допомогти, турбувати, непокоїти. (ст. 77 - словник школяра)
ІІІ група: пояснити вислови, використовуючи матеріал підручника.
Ні гадки йому - ні про що не думає.
Не зоглядівся - не помітив.
3. Повторне читання третьої частини «естафетою».
4. Аналіз розуміння прочитаного.
-
Що став робити горобчик, коли всі пташки йому відмовили?
-
Коли горобчик почав до розуму приходити?
-
Чи продовжував горобчик сваритися з іншими пташками?
-
Як хазяйнував горобчик?
-
Як ставилися до горобчика пташки?
-
Як почали називати горобчика інші горобці-сусіди?
ѴІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Складання характеристики головного героя.
Горобчик - головний герой казки. Упродовж казки горобчик змінювався.
Діти складають характеристику горобчика: дівчатка записують риси характеру героя на початку казки, а хлопчики - яким він став в кінці казки.
2. Встановлення хронології подій. Складання плану казки. Стислий переклад. (робота в групах: завдання в конвертах, лідери вибирають конверт і разом з товаришами виконують його)
І група: розставити малюнки за змістом, користуючись текстом казки.
ІІ група: підбирає заголовки до малюнків - складає план.
ІІІ група: готує стислий переказ казки.
3. Визначення головної думки казки Лесі Українки «Біда навчить». Робота з прислів'ями. (групи із розсипаних слів складають прислів'я, зачитують.)
Розум за гроші не купиш.
Мудрим ніхто не родився, а навчився.
Голова без розуму як ліхтар без свічки.
-
Яке з прочитаних прислів'їв найбільше підходить до цієї казки?
-
Обґрунтуйте свою думку. (треба самому вчитися, здобувати розум)
ѴІІ. Підсумок уроку
1. Вправа «Незакінчене речення»
-
Говорячи про птахів, письменниця мала на увазі… людей.
-
Автор засуджує … легковажність, байдужість, лінь.
-
Казка навчає цінувати розсудливість, … розум, доброту, бажання вчитися, працьовитість, толерантність.
2. Оцінювання.
3. Домашнє завдання (різнорівневе)
4. Рефлексія.
-
На завершення уроку пропоную вірш-пораду.
У житті не байдикуй,
а багато ти ___________.
Розумом ти не хвалися,
А знаннями ___________.
Вкрасти - значить нагрішити,
Люди! Так не можна __________.
Хліб й до хліба зароби,
І не матимеш _______.
Не хвалися ти пихатістю,
А ділися з іншим _____________.
Усім, хто просить, - помагай,
Носа вверх не ______________.
Не будь ніколи ти байдужим,
А краще стань сміливим, ____________.
Якщо попросять - помагай,
Правил цих __________.