- Учителю
- Қазақ тілі Сөйлемнің түрлері 2 сынып
Қазақ тілі Сөйлемнің түрлері 2 сынып
Қазақ тілі. 2 сынып
Сөйлемнің түрлерін бекіту
Мақсаты :
Оқушыларға сөйлем туралы білімдерін бекіту. Жаттығу жұмыстарын орындата отырып, өткен білімдерін пысықтау.
Күтілетін нәтиже:
Сөйлем түрлерін ажырата біледі;
Тапсырмаларды дұрыс орындай алады;
Табыс критериі:
Оқу барысында сұрақтар қоюға, ойланып жауап беруге дағдыланады. Өз ойын айта білуге үйренеді. Оқушылардың шығармашылықтарын арттыру;
Бір- бірін бағалап үйренеді.
Негізгі идеясы
Сөйлем түрлерін ажыратады.
Оқулық :
Г.И.Уәйсова, Р.С.Әміров, Ә.Е.Жұмабаева, Алматы «Атамұра» 2013 жыл
Сабақтың барысы /мұғалімнің ескертпелері:Уа
қы
ты
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
3 мин
«Досыңа тілек тіле»
атты тренинг.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы тілек айтады.
Шапалақтау.
гүлдер
5 мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Сөйлемдерге байланысты жұмбақтар шешу арқылы топқа ат қояды.
Қоя салсаң бір тары,
Жаңалықты жеткізімін.
Ойды аяқтап орақ тұрады,
Жауап сөз қалап тұрады.
Ұранды,шаттықты,
Өкініш, аптықты,
Білдіріп ойын талайдың
Шарға ине қадаймын
Оқушыларға жұмбақ жасырылады. Топқа ат қояды.
(хабарлы сөйлем)
(сұраулы сөйлем)
(лепті сөйлем)
Қима парақшалар
«Доп лақтыру» Өткен материалды еске түсіреді.
Сөздер неден құралады? Сөйлем неден құралады? Мәтіннің неше түрі бар?
Әріпті не әстейміз?
Мұғалім топтардағы оқушыларға доп лақтыры, өткен материалды еске түсіреді.
Жапондық басбармақ әдісі
Топпен жұмыс
Үш топқа мәтіндер беріледі. Оқушыларға бірнеше сөйлемнің түрлері беріледі.
Оқушылар ол сөйлемдерге тыныс белгілерін қойып шығады.
І топқа
Мына сурет қандай әдемі салынған
Бұл қазақтың атақты суретшісі Әбілхан Қастеев
Қасттев атаңды білесің бе
ІІ топқа
Алақай алыстан қараторғай ұшып келді
Қараторғай жылы жақтан ұшып келетін жыл құсы
Ол қайда мекендейді
ІІІ топқа
Мына тау қандай биік
Сен қысқы демалыта қайда барасың
Бөлменің ауасын тазартып отырған жөн
постерлер
Оқулықпен жұмыс
Көркем жазу минуты
Жж Жж
Жаңғақ, қоржын, жарық
202 жаттығуды орындау. Сөздерден сөйлем құрап жазады.
Оқушылар күнді жазы, Ж әрпінің элементін жазады.
Айдос ауылға барды. Ауылда атасы мен әжесі тұрады. Атасы оған қозы берді. Ол қозысын жақсы көреді.
Суреттер
2 мин
Сергіту сәті
Көңілді күн әуенді ырғақпен оқушыларды сергіту.
Оқушылар әуенді ырғақпен сергиді.
Аудио-видео жазбалар.
3 мин
Топпен жұмыс
Медет домбыра үйірмесіне қатыса ма? (хабарлы)
Мына тау қандай биік! (сұраулы)
Үйдің ауасын үнемі тазартып отырыңдар. (лепті)
Айгүл мектептен үйге келді. (сұраулы сөйлем)
Медет домбыра үйірмесіне қатысады. (хабарлы)
Мына тау биік пе? (сұраулы)
Үйдің ауасын үнемі тазартып отырыңдар! (лепті)
Айгүл мектептен үйге келді ме?
(сұраулы сөйлем)
Карточкалар
Өз үйіне орналастыр ойыны
Оқушылар суретке әңгіме құрайды.
3 мин
Рефлексия.
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Оқушылар бүгінгі сабақ жөнінде тілек стикерлерін екі жұлдыз, бір тілекке жабыстырады
Күн шуақтарына тілектерін жазу
Смайликтер
2 мин
Бағалау.
Жапондық бағалау
Әр топтың формативті бағалауын санаймын.
Парақшалар
2 мин
Үйге тапсырма.
118 жаттығу, 40 бет.
Оқушылар күнделікке үй тапсырмасын тексереді.
Күнделік