- Учителю
- Сын есімді пысықтау қазақ тілі 2 сынып
Сын есімді пысықтау қазақ тілі 2 сынып
Сабақ: №40 Айы -күні:
Сынып: 2 «А»
Пән: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: «Сын есімді пысықтау»
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сын есім туралы алған білімдерін
жинақтау, бекіту және қорыту, шығармашылық қабілеттерін дамыту,
жаңа технологияны пайдалана отырып білім сапасын арттыру. Жылдам
ойлауға, әдемі сөйлеуге, әдемі жазуға, сөздік қорын, күнделікті
сөйлеу тілін жетілдіру.
Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, сызбалар.
Сабақтың түрі: пысықтау
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
- Қазір бізде қазақ тілі мен информатика сабағынан кіріктірілген
сабақ. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы сын есімдерді қайталау.
Сабағымыздың мақсаты: сын есім туралы алған білімдеріңді жинақтау,
бекіту, қорыту, шығармашылық тапсырмалар орындау.
Сабағымызды бастамас бұрын, осы күн сәтті өту үшін бір - бірімізге
жақсы тілектер тілейік:
Балалар: ақылды бол, білімді бол, ұқыпты бол, өнерлі бол, сұлу бол,
жақсы бол, мәдениетті бол, әдепті бол, бақытты бол, үлгілі бол.
Мұғалім: Оқушы:
- Әрбір адам? Туысым, досым, жұрағат.
- Әрбір сабақ? Үйрену, ұғу, ұлағат.
- Әрбір ісің? Тірлік, тілек, адамдық.
- Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық.
- Олай болса, балалар сабағымызды бастаймыз, әрбір ісімізге мұқият
болайық.
- Бүгінгі сабағымыз «Бақытты сәт» деп аталады.
Бірінші сәт:
Ережені қайтала:
1. Сын есім дегеніміз не?
2. Сын есім сұрақтарын ата.
6. Сын есімге мысал келтір.
Екінші сәт:
1 жаттығу, 168 бет
«Бір сын есімге көп зат есім жаз»
Үшінші сәт:
2 жаттығу, 168 бет
«Көңілділер мен тапқырлар»
Көктем қандай көңілді,
Күміс жаңбыр төгілді.
Мөлдір аспан ашылып,
Күннің көзі көрінді.
Тапсырмалар:
1.Өлеңді жаттау.
2.Дәптерге жазу.
3.Сын есімдерді табу.
4. «Көңілді» сөзін сөз құрамына талдау.
5. «Күміс жаңбыр төгілді» сөйлем мүшесіне талдау.
Төртінші сәт:
3 жаттығу, 168 бет
«Сын есімге зат есімнің лайықтысын жаз»
Өнерпаз шопан
түйінді бала
жүйрік суретші
әуесқой ой
таңдаулы адам
сөзшең ат
(Өнерпаз бала, түйінді ой, жүйрік ат, әуесқой суретші, таңдаулы
шопан, сөзшең адам)
Сын есімдерді сөз құрамына талдау.
Бесінші сәт:
5 жаттығу, 169 бет
«Мақал-мәтелдерден сын есімдерді тап» ауызша.
1.Өтірік сөз өрге баспас.
2.Еріншек адамның ертеңі бітпес.
3.Жылы киім тәнді жылытар, Жылы сөз жанды жылытар.
4.Жалған сөз - жанға қас, Жалқау қойшы - малға қас.
Алтыншы сәт:
6 жаттығу, 169 бет
«Көсемділікке ұмтылу»
1.Қандай сұрағына жауап беретін сын есім (жақсы )
2.Заттың түсін білдіретін сын есім. (қызыл)
3.Қандай жолдас болады? (жаман )
4.Бөлме қандай болады? (кең )
5.Алма қандай болады? (сары )
6.Қай сұрағына жауап беретін сын есім. (шеткі )
7.Жемдеп тұрған мал қандай болады?
Жетінші сәт: Тест сұрақтары.
«Беске жету»
1.Сын дегеніміз не?
А) заттың аты
Ә) заттың түрі
Б) заттың қимылы
2. Сын есім сұрақтарын көрсет.
А) қандай? қай?
Ә) қанша? неше?
Б) не істеді? қайтті?
3. Туынды сын есімді көрсет.
А) сулы, күшті, білгіш
Ә) таза, әдемі, сұлу
Б) ақ, сары, көк
4.Сын есім нені білдіреді?
А) атын, орнын, мөлшерін
Ә) түсін көлемін, сапасын
Б) аумағын, көлемін, орындалғанын
5. Сын есімді тап.
А) келді
Ә) он
Б) әдемі
6. Негізгі сын есімді тап.
А) талапты, көлемді, икемді
Ә) жаңа, қызыл, ақ
Б) өнерлі, бойшаң, инабатты
7. Әдемі, сұлу, ұқыпты, ақшыл, қай сөз табына жатады?
А) зат есім
Ә) сын есім
Б) сан есім
8. Ақ, сары, қызыл сын есімдері
А) негізгі
Ә) туынды
Б) күрделі
9. Туынды сын есім неден құралады?
А) түбірден
Ә) түбір мен жұрнақ
Б) жалғау
10. Негізгі сын есім неден құралады?
А) түбір
Ә) түбір мен жұрнақ
Б) жалғау
Сабақты қорыту. «Мен қандаймын» ойыны
Шарты. әр оқушы өз аты қандай әріптен басталса, сол әріптен
басталатын сын есімді өз атының алдына қойып айтып шығады.
Мысалы:
Әдемі Әсем
Сымбатты Сандуғаш
Үлгілі Үміт
Жайдарлы Жанна
Нұрлы Нұржан
Инабатты Ислам
Ақылды Аяш
Рақымды Рүстем
Әдемі Әсет
Алғыр Аманжол.
Үйге тапсырма: 4 жаттығу, 169 бет
Бағалау: мадақтау