7


  • Учителю
  • Конспект уроку з природознавства 4 клас Як зображують місцевість на плані.

Конспект уроку з природознавства 4 клас Як зображують місцевість на плані.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ТЕМА. Як зображують місцевість на плані.

МЕТА. Формувати в учнів поняття план , масштаб, навчити креслити план найпростіших предметів, читати план та обчислювати відстань між предметами, користуючись умовними значками і масштабом; розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, пам'ять, виховувати бережне ставлення до природи.

МЕТОДИ: ПРИЙОМИ:

Розповідь Робота в групах

Метод наочності Практична робота

Бесіда Активізація життєвого досвіду



ЛЕКСИКА ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ: Масштаб, план місцевості, умовні знаки.



ОБЛАДНАННЯ. Компас, сірникові коробки, лінійки, олівці, гумки, таблиці із зображенням місцевості, сантиметрові стрічки.

ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.

</<font color="#333333"> Перебіг уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень.

- Погляньте у вікно. Що ви можете сказати про погоду сьогодні?

- Що вплинуло у вересні на зміни в природі?

- Пригадайте, яка погода була вчора. Чи схожа вона на сьогоднішню?

- Як світить сьогодні сонечко чи високо воно знаходиться над землею?

- Що ви скажете про вітер

- Які зміни у житті рослин відбулися протягом цього місяця?

- А у житті тварин?

- За чим ви спостерігали дорогою до школи?

- Чим займалося населення нашої місцевості у вересні?

- Які народні прикмети перевірили протягом вересня?

- Дайте характеристику погоди на нинішній день з таким планом: дата, температура повітря, вітер, стан неба, опади.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування .

* Що таке горизонт? Що таке лінія горизонту?

* Що таке «відкрита місцевість»?

* Коли горизонт розширюється?

* Назвіть основні і проміжні сторони горизонту.

* Як визначити сторони горизонту за Сонцем?

* З яких частин складається компас?

* Як визначити сторони горизонту за допомогою компаса?

2. Індивідуальне опитування.

1-ша група. Розповісти, яка місцевість називається відкритою;

накреслити основні та проміжні сторони горизонту.

2-га група. Визначити сторони горизонту за компасом, розповісти про будову компаса.

3-тя група. Розповісти, що означає орієнтуватися на місцевості для чого це потрібно вміти. Визначити сторони горизонту за Сонцем.

3. Самостійна робота. (Вчитель ставить запитання, учні у своїх зошитах записують відповіді. )

- З яких частин складається компас?

- Як визначити сторони горизонту за компасом?

- У якому напрямі від школи знадиться магазин, кінотеатр, твій будинок?

- Стань опівдні до Сонця так, щоб воно було праворуч від тебе. Яка сторона горизонту буде перед тобою?

- У якому напрямку повертатимуться додому школярі з поля, що знаходиться на північ від їхнього села? (Міркуй так: протилежна сторона півночі - південь. Отже, додому школярі повертатимуться на південь.)

- На екскурсію до лісу учні йшли спочатку на північ,

потім на схід, далі - на південний схід. У яких напрямках повертатимуться? (Міркуй так, як попередньому випадку.)

- Як визначити сторони горизонту за Сонцем (Пн. і Пд.)?

- Яка проміжна сторона горизонту протилежна Пн. Зх., яка - Пд. Зх.?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Якщо ми покладемо свою руку на парту і подивимося на неї зверху, що ми будемо бачити?

- А коли ми бачимо предмети далеко від себе, то якими вони нам здаються?

- Якщо ми малюємо великі або маленькі предмети на аркуші паперу, то ми їх зображуємо в таких розмірах, якими вони є насправді?

Наприклад: автомобіль, мурашка.

ІV.Повідомлення теми та завдань уроку.

- Сьогодні на уроці ми довідаємося, що називається планом у природознавстві, навчимося креслити план найпростіших предметів, місцевості, вивчимо умовні значки, які знаходяться на плані.

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1. Пояснення вчителя.

- У кожного з вас на парті є сірникові коробки, гумки. Покладіть їх на аркуш паперу і обведіть олівцем. Ми одержимо на аркуші паперу два прямокутники. Прямокутник, який ми відмалювали із сірникової коробки, буде називатися планом сірникової коробки, а інші - планом гумки.

Так само ми можемо накреслити плани й інших предметів, які можемо покласти на аркуш паперу.

А от що б ми робили, якби нам потрібно було креслити план парти,

автомобіля, домівки чи школи? Скільки потрібно було б часу та зусиль, щоб виготовити такий великий аркуш паперу, а потім ще покласти на нього парту чи автомобіль і обвести олівцем! Уявляєте, скільки потрібно було б паперу, щоб виготовити план школи?

Для того, щоб набагато швидше та легше виконати план будь-якого за розмірами предмета, люди користуються масштабом (мірилом ).

2. Практична робота.

Візьміть свої сантиметрові стрічки, виміряйте довжину і ширину кришки парти. Наприклад , довжина її становить 120 см, ширина - 50 см. Такі розміри не можна розмістити на сторінці зошита. Їх треба зменшити .

Наприклад, зменшимо їх у 10 разів. Отже , довжина кришки на плані буде 12 см, а ширина - 5 см.

Замість того, щоб сказати, що розміри кришки парти зменшили в 10 разів, кажуть, що використали масштаб 1 до 10 -ти. Це означає, що 1 см на плані відповідає 10 см дійсних розмірів ( довжини і ширини) кришки парти. Масштаб записують так: 1 см - 10 см.

А як нам накреслити план класу, довжина якого 9 м, а ширина -7 м ? Який узяти масштаб? 1 м дійсних вимірів візьмемо на плані за 1 см. Масштаб буде: 1см - 1 м. Тоді довжина на плані становитиме 9 см, а ширина - 7 см. Отже, масштаб показує, у скільки разів зменшена або збільшена справжні розміри предметів.

Запам'ятайте, діти, масштаб вибираємо такий, щоб ми змогли розмістити його на відповідному аркуші.

3. Робота з учнями біля школи.

1) Накреслити схематично школу прямокутної форми, розміри якої 90 м на 30 м.

- Який масштаб ми виберемо?

- 1 см - 10 см.

2) Прочитайте масштаб: 1 см - 40 м; 1 см -40 км. Що означають ці записи?

3) Накресліть план стола, довжина якого 120 см, а ширина - 80 см. Масштаб 1 см - 10 см.

4) Накресліть план ділянки, довжина якої становить 900 м, ширина - 600 м. Масштаб плану: 1 см - 300 м.

5) Дано два плани ділянок . Визначте, котра ділянка за цими планами більша.

Фізкультхвилинка.

Руки в боки, нахились вперед, нахились назад.

І направо , і наліво, щоб нічого не боліло.

1, 2, 3, 4 - набираємося сили.

Нахились, повернись, до товариша всміхнись.

5.Розповідь учителя.

- Ви довідалися, що таке план, масштаб, як за допомогою масштабу можна накреслити план великих предметів.

За допомогою масштабу креслять не тільки план окремих предметів, але й невеликі ділянки місцевості, тобто план місцевості.

Щоб накреслити план місцевості, вимірюють відстані між предметами і зменшують їх. Для запису використовують масштаб, який показує, у скільки разів зменшено справжні розміри. Масштаб на плані позначають внизу аркуша.

- А як же бути з предметами, що є на місцевості? Їх позначають умовними знаками ( там, де містяться ці предмети ).

5. Робота з таблицею умовних знаків.

Учні розглядають знаки до плану місцевості, запам'ятають їх.

6.Практична робота.

На дошці висить таблиця з невеличким текстом, деякі слова якого змінено умовними позначками.

- Прочитайте лист, впізнайте, від кого він.

Дорогі діти! Одного разу, втікаючи від діда і баби, я заблукав у



Три дні і три ночі шукав я . На четвертий день я побачив



За ним починалися . На захід він знаходилося , яке



я одразу впізнав. Через село пролягала широка . На сході я



побачив і , перекинутий через неї. На місточку я



зустрів Зайчика.

( Лист від Колобка)

7. Продовження вивчення нового матеріалу.

- На плані місцевості зліва чи справа наносять стрілку, вона показує напрями на південь і на північ. Якщо на плані таких позначень немає, це означає, що північ знаходиться вгорі, південь - унизу, схід - справа, захід - зліва. Масштабом користуються не тільки для креслення плану. Знаючи масштаб і маючи перед собою план, можна визначити відстані між окремими предметами. Наприклад, відстань між предметами на плані дорівнює 5 см. На масштабі плану написано: 1 см - 300 м. Отже, справжня відстань між предметами буде: 300 м х 5 = 1500м

Планом місцевості користуються люди різних професій: будівельники, агрономи, військові. Так , геологи за ними відшукують поклади корисних копалин; агрономи - правильно розміщують посіви різних культурних рослин.

VІ.Осмислення учнями знань.

1. Робота з підручником.

Опрацювати статті «Як зображують місцевість на плані».

2. Відповіді на запитання після тексту.

3. Практична робота ( с . 92, підручник ).

За планом місцевості ( підручник, с. 91) визначити відстані між окремими предметами.

4. Робота в зошитах з друкованою основою.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.

- Що ви вивчили на уроці?

- Що нового навчилися?

- Про що цікаве дізналися?

- Чим план місцевості відрізняється від малюнка?

- Чому більшість предметів на плані місцевості зображено за допомогою умовних знаків?

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю «Як зображають місцевість на плані».

У зошиті з природознавства з друкованою основою виконати завдання 7, 8, 9 ( с. 23-24 ).





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал