7


  • Учителю
  • Измерение длины . Чтобы дать указание отнасительно значение

Измерение длины . Чтобы дать указание отнасительно значение

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пән:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4.3.Жиын. Логика элементтері

Күні: Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:Куанышкалиева Л.Б.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.3.4 ұзындық өлшем бірліктерін (см, дм) олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:сызғыштың көмегімен ұзындықты өлшеп үйренеді

Көптеген оқушылар: - ұзындық өлшемінің кіші бірлігін үлкен бірлікпен жазып көрсетеді; - ұзындық өлшемінің үлкен бірлігін кіші бірлікпен жазып көрсетеді.

Кейбір оқушылар:Айналасындағы заттарды өлеп,өлшембірліктерін кіші өлшембірліктерге айналдыра алады..

Бағалау критерийлері

- ұзындық өлшемінің кіші бірлігін үлкен бірлікпен жазып көрсетеді; - ұзындық өлшемінің үлкен бірлігін кіші бірлікпен жазып көрсетеді.

Тілдік мақсаттар

Өлшеу,дециметр.

Құндылықтарды дарыту

Шапшаңдылық, зеректік

Пәнаралық байланыстар

Көрем еңбек

Ресурстар

Әртүрлі суреттер сызғыш

АКТ қолдану дағдылары

Сергіту сәттері, өлшембірліктер

Бастапқы білім

Сызғыштың көмегімен өлшей алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сабақ басында:

Шаттық шеңберіне тұру.Жыл мезгілдеріне байланысты топқа бөліну

Оқушыларға өтен сабақты естеріне салу үшін әртүрлі сұрақтар беру.

-Мысалы 2 ден қосу.

-Бұтақта 17 торғай отырды 5 еуі ұшып кетті нешеуі қалды?

Дәлелдеу

Тақтада балалар сызба тұр. Сандарды өсу ретімен қоямыз. Қай топ біледі жылдам көтереді. Ұпай қойылады.

19 22 18 24 23 21 20 25

Е М Д Т Е И Ц Р

Дециметр ұғымымен танысамыз

Бұрын біз осыған ұқсас қандай өлшембірлікті білетін едік?

-Ұзындықты немен өлшейміз?

Цифрлар салынған қалақша

Сызғыш

Жыл мезгілдері

Сабақтың ортасы

23 минут

Оқушыларды ұзындықты сызғышты қолданып, дәл өлшеуге жаттықтыру үшін төмендегідей алгоритм бойынша жұмыс жүргізіледі

- өлшейтін құралды дұрыс орналастыру;

- тиісті өлшем бірлігін таңдап алу;

- өлшеуіш құралдың бөліктері бойынша ұзын-дықты анықтау;

- өлшеу нәтижесін дұрыс оқу және жазу.

Осы алгаритмды жазып қою

Сонымен біздер 10 нан артық сантиметрді дециметр деп атаймыз. Мысалы, 13 см 10 см-нен артық. Яғни, 10 см-ді 1 дм-ге айналдырып, қалғанын сантиметрмен жазамыз. 13 см-ден 1 дм 3 см-ді аламыз. Яғни, 13 см = 1 дм 3 см.

Тәжірибе: Екі өлшемді (1 см-лік және 1 дм-лік) беттестіру арқылы салыстыру.

1 см____

1 дм____________________________________________

-Қайсысы ұзын екен?

-Дециметр ұзын

-Екеуін тең ету үшін қанша сантиметр керек екен?

Мысалы 10 бірл. 1 онд, 10 см. 1 дм ге тең

-Осылардың арасында қандай байланыс бар?

-Ұзындықы өлшеу үшін ірі өлшембірлік қайсысы?

Сонымен 10 см дегеніміз 1 дм.

Кіріспе тапсырма.

Оқулықпен жұмыс. Кесіндінің ұзындығы 12 см болса, оны үлкенірек өлшем бірлік дм-ге айналдыруға бола-ды, себебі 10 см 1 дм-ге тең. Олай болса, 12 см - бұл 10 см және 2 см болғандықтан былай жазуға болады: 12 см = 1 дм 2 см.

Шығарып көр.

-Мына суреттерде неше үшбұрыш бар?

-Ең үлкені қайсысы?

-Ең кішісі қайсысы?

-Қане, қабырғаларын өлшеп көрейікші

-Сызғышпен өлшеген кезе 0 ден бастаймыз.

Жауабы:

ең үлкен үшбұрыш - қызыл түсті, оның қабырға-лары: 4 см, 6 см, 8 см.

Сергіту сәті

Санамақ әнін орындату

Дәптермен жұмыс

4 топқа 4 затты өлшету (Т)

1 топ

Сызғыш, 2 топ-шанышқы, 3 топ- қасық, 4 топ пышақты өлшеу.

Қайсысы ұзын?

Қайсысын дециметрге айналдыруға болады?

(Ж) әр жұпқа тапсырма беру.



Оқулық 118,119 бет

Дәптер

109 бет

Суреттері

Үшбұрыштар,пышақ,сызғыш,шанышқы

Сабақтың соңы

</ 7 минут

(Қ) қалыптастырушы бағалау беру

- Ұзындықты қандай құралдармен өлшеуге болады? (сызғыш, өлшеуіш таспа)

- Ұзындықты сызғыштағы қай цифрдан бастап өлшейді? (0-ден бастап)

- Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейді? (кесін-дінің ұштарына сызғышты қолдану ережесіне сәйкес кесіндінің бір ұшына сызғыштағы нөл санын дұрыс сәйкестендіру керек)

-Бүгін қандай ұғыммен таныстық?

10см де неше дм бар?

«Жетістік баспалдағымен»бағалау

Смайликтер арқылы кері байланыс жасату

Қалыптастырушы бағалау

Саралау -оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





1 дм + 2 см = 12 см;

1 дм + 1 см = 11 см;

12 см - 2 см = 10 см;

1 дм - 5 см = 5 см.



- Ұзындықты қандай құралдармен өлшеуге болады? (сызғыш, өлшеуіш таспа)

- Ұзындықты сызғыштағы қай цифрдан бастап өлшейді? (0-ден бастап)

- Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейді? (кесін-дінің ұштарына сызғышты қолдану ережесіне сәйкес кесіндінің бір ұшына сызғыштағы нөл санын дұрыс сәйкестендіру керек)

-Бүгін қандай ұғыммен таныстық?

10см де неше дм бар?

«Жетістік баспалдағымен»бағалау



Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға





Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:



2:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



























 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал