- Учителю
- Урок Санды өрнек
Урок Санды өрнек
Сабақтың тақырыбы: Санды және әріпті өрнктер
Мақсаты: 1. Санды және әріпті өрнктер жайындағы түсініктерді тиянақтай түсу; өрнектер құру, оқу, жазу және мәнін табу сияқты іс-әрекеттер орындату;
2. Ұлттық ойындар арқылы пәнге деген қызығушылықтарың арттыру.
3. Екі таңбалы сандарды оқуға, жазуға және салыстыруға машықтандыра түсу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс- тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша, жазбаша.
Көрнекілігі: оқулық, үлестірмелі карточкалар, сызба, интерактивті тақта.
Пән байланысы: әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ.Психологиялық дайындық
Шаттық шеңбер. Жүректен жүрекке. Тілек айту.
Топқа бөлемін: конфет түстері бойынша топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы: дәптерден оқыйды.
Өткенге шолу: сұрақ- жауап
Шаршы дегеніміз не? Барлық қабырғасы тең,
Тіктөртбұрыш дегеніміз не? Қарама - қарсы қабырғалары тең болады
Периметр дегеніміз не? Барлық қабырғаларының қосындысы.
Бұрыштың түрлерін ата? Тік, сүйір, доғал бұрыш
Үш бұрыш деген не? Үшбұрыштың үш қабырғасы болады.
Пазла әдісі бойынша сабақты ашу. Буын арқылы құрастыру.
С а н д ы ө р н е к ә р і п т і ө р н е к
Сабақ тақырыбы және мақсатың айтып кету.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Түсіндіру: Әріпті өрнек, санды өрнек дегеніміз не?
Интеракт тактамен түсіндіру
1 «Арқан тартыс»
Берілген тапсырмаларды тез орындау.
№ 2 32 бет флепчат
Тақтамен жұмыс
Екі топ бір бірін бағалайды түстермен
2 «Ақ сүйек»
Ақ сүйек ойыны бойынша тапсырмаларды алып жауап береді.
10+5; 25+3; 40+8 ; 10-8; 15-5; 87-7; 30+0; 60+40
Өзін- өзі бағалау
3 Жасырынбақ
Жұппен жұмыс №3 32 бет
39 см = см + см 50 см = см + см
39 см = дм + см 50 см = дм + см
39 см = дм см 50 см = дм см
49 см = см + см 60 см = см + см
49 см = дм + см 60 см = дм + см
49 см = дм см 60 см = дм см
Жұппен тексеру бағалау түстермен
5 Асық ойыны.
Сөз есеп жеке жұмыс.
топ
55шар сатып алынды. Сыныпты безендіру үшін 12қызыл және 20 көк шар үрленді. Үрленбеген неше шар қалды?
топ
Құрылысшылар а бір қабатты үй,одан в кем екі қабатты
үй салды.Құрылысшылар барлығы неше жаңа үй
салды? а = 20, в = 9
Сергіту сәті
6. Көкпар
1) постер Дәрігер.
7. Ат жарысы.
Қортындылау: Терме диктант.
Рефлекция : стикерт жапсыру.
Үй тапсырма
Бағалау
</ Сабақтың тақырыбы: санды және әріпті өрнктер
Мақсаты: 1. : Өрнектердің түрлері жайындағы түсініктерді тиянақтай түсу; өрнектер құру, оқу, жазу және мәнін табу сияқты іс-әрекеттер орындату;
2. көпбұрыштың элементтерін анықтауға жаттықтыру; есеп құрастыруды және шығаруды пысықтау,
3. екі таңбалы сандарды оқуға, жазуға және салыстыруға машықтандыра түсу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс- тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша, жазбаша.
Көрнекілігі: оқулық, үлестірмелі карточкалар, сызба, интерактивті тақта.
Пән байланысы: әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ.Психологиялық дайындық
Шаттық шеңбер.
Топқа бөлемін: конф
Үй тапсырмасы: ауызша сұрау
Сандардың қайсысы өз орнында тұрған жоқ?
1 2 3 4 5 6 8 9 7 10
7 саны туралы не айтуға болады?
Қазақта 7 саны киелі сан болып саналады.
Сендер 7 санына байланысты қандай ұғымдарды білесіңдер?
7ата, 7қазына, 7күн, 7қарақшы, 7күлше, 7 жұт, 7 мүшел, 7 керемет,
Мына көріп тұрған жеті түрлі пішіндердің ішінде 7 түрлі тапсырма
бар. Солардың сырын ашқыларың келе ме? Олай болса бүгін жеті
қазынаның сырын ашайық.
1 - қазына - «Жүйрік ат»
«Ер қанаты ат» деген қанатты сөз бар. Халқымыз төрт түлік
малдың ішінде жылқыны ерекше бағалаған. Жылқының етін, қазы- -қартасын жеп, қымызын ішкен, терісін пайдаланған. Жау шапса, бір-бір атқа мініп, дұшпанына тойтарыс берген.
Өткенге шолу: сұрақ- жауап
Пазла әдісі бойынша сабақты ашу. Буын арқылы құрастыру.
Санды өрнек әріпті өрнек
Сабақ тақырыбы және мақсатың айтып кету.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Түсіндіру: Әріпті өрнек, санды өрнек дегеніміз не?
Интеракт тактамен түсіндіру.
2 - қазына - «Алғыр тазы»
Тазы - иттің бір тұқымы. Тазы итпен ата бабаларымыз аң аулаған. Тазы - артық қырым еті жоқ ит. Онымен қасқыр, түлкі, қарсақ ұстаған. Ит адамға қолқанат болып, мал күзеткен.
№1, 2 32 бет флепчат
Тақтамен жұмыс
3 - қазына - «Берен мылтық»
Ертеде аталарымыздың үйінде найза, айбалта, қылыш, мылтық болған. Дұшпандарын мылтыкпен жеңген. Батырларымыз жауға осы қару - жарақпен шыққан.
1) Жұппен жұмыс №3 32 бет
1 топ 1 баған
2 топ 2 баған
4 - қазына - «Ер жігіт»
«Ер ел қорғаны» дейді дана халқымыз. Кең байтақ жерімізді, өзен, көл, орманымызды, көгілдір тауларымызды жаудан қорғап, кейінгі ұрпаққа аманат етіп қалдырған ер бабаларымыздың өте болған, ол Қаракерей Қабанбай, Қанжығалы Бөгенбай, Шапырашты Наурызбай, Райымбек батыр, Жәнібек батыр т.б.
Жеке жұмыс №4 33 бет сөз есеп ( өзім жазамың)
5 - қазына - «Сұлу әйел» Әйел - ол ана, жар, апа, қарындас. Ажарына ақылы сай, мінезге бай, еріне сүйеу бола білген, үйдегі балаларын мәпелеп, тәрбиелеп өсірген. Жақсы әйел - әрбір отбасының ұйтқысы, ырыс-берекесі.
7 санына байланысты мақал - мәтелдер айтып беру.
1 . Жеті атасын білген ер, жеті жұрттың қамын жер.
2. Бала жетіге келгенше, жерден таяқ жейді.
3. Жеті атасын білмеген жетесіз.
Сергіту сәті
6 - қазына - «Қыран бүркіт»
Қыран бүркітті ата-бабаларымыз балапан кезінен баулап, аң аулауға үйреткен. Қанаты қатайғанда қасқыр, түлкіге салған. Ал қасқыр, түлкінің терісінен тымақ, ішек, тон жасап киген.
1) постер Дәрігер.
7- қазына - «Ілім - білім»
Адам баласы пайда болғалы ілім-білімге ұмтылып келеді. Осының арқасында машина, трактор, радио, теледидар, ұшақтар, компьютер дүниеге келді. Сондықтан ілім-білім, ғылымды игерсең еш қор болмайсыңдар.
Қортындылау: Терме диктант.
Рефлекция : стикерт жапсыру.
Үй тапсырма
Бағалау