7


Сыныптан тыс жұмыс Кім алғыр

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тақырыбы: Кім алғыр?

Мақсаты: Жас ұрпақты ата-бабаларымыздың ғасырлар бойы

қалыптастырған ана тілінің өресін әлемнің бай тілдер қатарына

көтеру.

Ана тілде таза сөйлеуге, құрметтеуге тәрбиелеу

Тез ойлап, ұтымды жауап қайыра білуге, жүйелі, еркін сөйлеу

дағдыларын дамыту.

Көрнекілігі: Слайдтар

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушыларды орналастыру, зейіндерін аудару.

Кіріспе бөлім:

Мұғалім сөзі:

Бүгінгі сыныптан тыс сабағымыз Кім алғыр? деп аталады. Сабақ сайыс түрінде өтеді. Сайысқа 3 топ қатысады:

І -топ: «Тұлпарлар»

ІІ -топ: «Сұңқарлар»

ІІІ-топ: «Қырандар»

Сайысқа әділ баға беретін әділ қазылармен таныстырып өтейін: Директордың оқу- ісі жөніндегі орынбасары Торланбаева Ақсаулем

Бастауыш сынып бірлестігінің жетекшісі: Теміржанова Тұрсынкүл

Бастауыш сынып мұғалімі:

Сайыс 5 кезеңнен тұрады:

Сайыстың кезеңдері:

І кезең: Таныстыру (топтың аты, ұраны)

ІІ кезең: Жас математик

ІІІ кезең: Қазақ тіл, әдебиеттік оқу

ІҮ кезең: Табиғат- тіршілік көзі

Ү кезең: «Сөз ойла, тез ойла»

Ал енді І кезең таныстыру кезеңін бастаймыз. Әр топ топтың атымен ұрандарымен таныстырады.

Қазылар алқасының әділ бағалары.

ІІ-кезең: Жас математик бұл кезеңде 3 топқа жалпы сұрақтар қойылады. Әрбір дұрыс жауапқа 10 ұпай беріледі.

Барлық сұрақтардың саны 20.

  1. Барлық қабырғасы тең фигура. \Шаршы\

  2. 5 теңге тұратын жеті өшіргішті алу үшін неше теңге керек? \35 теңге\

  3. х+4=14 теңдеудің шешімін тап. \х=10\

  4. Қосу амалының компоненттерін ата. \қосылғыш, қосылғыш, қосындының мәні\

  5. 1сағат 10 минут неше минут? \1 cағат 10минут=70минутқа тең\

  6. Атамның 5 түйесі бар, жылқысы одан 9 бас артық. Атамда неше жылқы бар? \ 14 жылқы\

  7. Тіктөртбұрыш ұзындықтары - 4см, ені -2см. Р -? \P=4+4+2+2=12 см\

  8. 97 - ден 17 - ні азайтқанда айырманың мәні нешеге тең? \80\

  9. 15 алманы үш - үштен неше балаға бөліп береміз? \5\

  10. 85, 93, 91 сандары неше таңбалы? \2\

11.Үш қабырғасы, үш бұрышы бар фигура қалай аталады? \Үшбұрыш\

12. 3 теңгеден 3 сіріңке неше теңге тұрады? \9теңге\

  1. Х-2=8 теңдеудің шешімін тап? \х=10\

14.Айырманың компоненттерін ата. \азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні\

15.Аулады 4 тауық және одан 9 үйрек артық жайылып жүр. Үйрек нешеу? \4+9=13\

16.1дм 7см неше см? \ 17см\

  1. Қабырғалары 5 см. Р-? \5+5+5+5=20 см\

  2. 83 - тен 23- ті азайтқанда айырманың мәні нешеге тең? \60\

  3. 25 кітапты 5 балаға неше кітаптан бөлеміз? \5\

  4. 100, 310, 400 сандары неше таңбалы? \3\

Қазылар алқасының әділ бағаларын тыңдайық:



ІІІ кезең: «Ойлан, тап» Қазақ тіл, әдебиеттік оқу.т.б.



1. Дыбыс нешеге бөлінеді? \2\

2. Дауыссыз дыбыс нешеге бөлінеді? Оларды ата. \қатаң, ұяң, үнді\

3. «Шешен» сөзінің мағынасы қандай? \сөзге ағып тұрған шебер, тілге жүйрік адам\

4. Хабарлы сөйлем дегеніміз не? \хабарлап айтылған сөйлем\

5. Дауысты дыбыс нешеге бөлінеді? \2\

6. Сұраулы сөйлем дегеніміз не? \ \

7. Түбір дегеніміз не? \бөлшектенбейтін мағыналы бөлік\

8.Cұлтан Бейбарыстың өмірі қай елде өткен? \Араб елінде\

9. 16 желтоқсан қандай мейрам?



Қазылар алқасының бағасы:

ІҮ кезеңге де келіп жеттік «Табиғат- тіршілік көзі» бұл кезеңде оқушылар дүниетану сөзі жасырылған ұяшықты таңдай отырып артындағы сұрақтарға жауап береді. Әрбір дұрыс жауапқа10 ұпай беріледі.

Сұрақтары:

  1. Табиғаттың неше түрі бар? \2\

  2. Өлі табиғатқа нелер жатады? \тас, құм, темір\

  3. Бір жылда неше мезгіл бар? Оларды ата. \қыс, көктем, жаз, күз\

  4. Сүтқоректілерді атаңдар? \сиыр, ешкі, қой, жылқы, түйе\

  5. Ауаның қасиеттерін ата. \мөлдір, түссіз, пішіні жоқ, таза ауады иіс болмайды\

  6. Сексеуілдің тамырының ұзындығы неше метр? \30 м\

  7. Тірі табиғатқа не жатады? \адам, өсімдік, жануарлар\

  8. Жорғалаушыларды ата. \жылан, кесіртке, қолтырауын, тасбақа\

  9. Көкжиектің неше тұсы бар? \Солтүстік, Оңтүстік, Шығыс, батыс\



Ү кезең: «Сөз ойла, тез ойла». Бұл кезеңде 3 топ сайыскерлеріне әртүрлі әріптер таңдап алғызып сұрақ қойылған кезде сол алған әріптен

  1. Атың кім?

  2. Қай сыныпта оқисың?

  3. Қай қалада тұрасың?

  4. Қандай тағам жақсы көресің?

  5. Қай пәнді ұнатасың?

  6. Бүгін ауа-райы қандай болып тұр?

  7. Үстіңдегі киіміңнің түсі қандай?

  8. Досыңның аты кім?

  9. Дәл қазір кімді көріп тұрсың?

  10. Болашақта кім болғың келеді?



Қорытынды

Марапаттау





























































Негізгі бөлім

І айналым: «Таныстыру»

І топ

Толағайдың тасындай,

Төрт ұланнан тұрамыз.

Сөзге жүйрік баламыз,

«Тұлпар» тобы осындай.

ІІ топ

Сәлем бердік баршаға,

Оқушылар сіздерге.

«Жүйрік» атты тобымыз,

Таныстырдық бәріңе.

ІІ айналым: «Сөз тапқанға қолқа жоқ»

Шарты: Сұраққа тек қана берілген әріптермен басталатын сөздермен жауап беру.

  1. Тіл деген не?

  2. Тілде сүйек бар ма?

  3. Тілді қадірлейсің бе?

  4. Ана тілі анаңның сүтіндей ме?

  5. Тіл мерекесіне қандай сыйлық алғың келеді?

  6. Орысша сөйлеуге қызығасың ба?

  7. Меркеге қандай киім киесіз?

  8. Асықты неден алады?

  9. Мақал сөздің несі?

  10. Алатауда не бар?

  11. Тіл көтермегенді, Піл көтере ме?

  12. Тілі ұзын адам қандай адам?

  13. Таңертең не жедің?

  14. Құста не болмайды?

  15. Тіл үшін не істейсің?



ІІ топқа берілетін сұрақтар:



  1. Тіл мерекесі қашан?

  2. Шала қазақ деген кім?

  3. Ең ащы да, ең қатты да тіл ме?

  4. Қазақ тілі әлемдегі бай тіл ме?

  5. Тілін жоғалтқан ұлт не істейді?

  6. Тіл үшін мың өліп, мың тірілесің бе?

  7. Асан қайғы, Жиренше қай тілде сөйлеген?

  8. Кітап оқығанды ұнатасың ба?

  9. Тілді жоғалтпау үшін не істеу керек?

  10. Мектепке немен келесің?

  11. Өнер алды қызыл тіл ме?

  12. Түлкі неге қу аң?

  13. Көршіңмен татусың ба?

  14. Түнде аспанда не болады?

  15. Тіл туралы заң қашан қабылданды?



ІІ айналым: «Ойлан, тап»

Шарты: Берілген сөзден бірнеше сөз құрау.

«Қасқалдақ»

ІІІ айналым: «Сен білесің бе?»

  1. Тіл туралы заң қашан қабылданды? (1989 жылы 22 қыркүйек)

  2. Бал тамған тілден ... тамар. (у)

  3. Қазақ тілі қай топқа жатады? (Түркі тілдес тобы)

  4. Ал екінші бақытым тілім менің, Тас жүректі тіліммен тілімдедім. Өлеңнің авторы кім? (М. Мақатаев)

  5. Қазақ тілінде қанша дауысты дыбыс бар? (15)

  6. Екі кішкене бала ойнап отыр, бірі екіншісінің қуыршағын тартып алды.Екінші баланың іс-әрекетін көрсет.

  7. Тіл қандай құрал? (қатынас)

  8. «Ит өлген жерде» тұрақты сөз тіркесінің мағынасын түсіндір.

(алыс)





IV айналым: «Кім жылдам?»

Шарты: Берілген сөздерді жұмбақтап, ыммен түсіндіру.

І топқа:

Ит, қалам, өркеш, шырша, би, қамшы, ағаш үй, бақа, сөмке, шанышқы, кесе, машина, ай.

ІІ топқа:

Маймыл, ұшақ, жаңбыр, сабын, көзілдірік, ешкі, дәрі, кітап, телефон, балық, мұғалім, күн, компьютер.

V айналым: «Қолқа салу»

Шарты: Жеңген топ жеңілген топқа қолқа салады.

Қорытынды

Марапаттау







ШҚО

Семей қаласы

№26 жалпы орта білім беретін мектеп

Шаленова Алия Айткенқызы





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал