7


Әліппе саған мың алғыс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Әліппемен қоштасу Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың сауат ашу пәнін оқу барысында алған білімдерін тиянақтау, өз өнерлерін ата - аналарға көрсету, белсенділігін арттырып, ұжымшылдығын күшейту. 2. Дамытушылық: Кеш барысында, тапсырмаларды орындау барысында өз ой
предварительный просмотр материала

Әліппемен қоштасу

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Оқушылардың сауат ашу пәнін оқу барысында алған білімдерін тиянақтау, өз өнерлерін ата - аналарға көрсету, белсенділігін арттырып, ұжымшылдығын күшейту.

2. Дамытушылық: Кеш барысында, тапсырмаларды орындау барысында өз ойларын еркін айтып, толық жауап беруін, қабылдауын, зейін қоюын, есте сақтауын дамыту.

3. Тәрбиелік: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, бірін - бірі сыйлауға, кеш барысында өзін - өзі дұрыс ұстауға және балалардың эстетикалық талғамдарын түсіп, ана тілін сүйіп, қастерлеуге тәрбиелеу.

1. Безендірілуі: «Әліппе, саған мың алғыс!» сөзі жазылған плакат, суреттер, шарлар, жалаушалар, суретті әріптер, нақыл сөздер жазылған плакаттар.



Сабақтың барысы:

Сахнаның бір бұрышын орман бейнесінде безендіру. Сахна бұрышында сиқыршы қыз ертегі кейіпкерлерімен билеп жүреді. Сиқыршы қыз: Ой, бүгін күн қандай тамаша! Табиғат - ана өз жылуын жердегі адамзатқа төгіп тұрғандай! Қараңдаршы қандай әдемі, қандай көрікті. Бүгін менің сиқырлы таяғым бір ғажайып көрсетер ме екен? Қане сиқырлы таяғым маған не көрсетесің?(Сол кезде шар жарылып, сиқыршы оқушылар ортасына келеді)

Сиқыршы: Ой, мен қайда келіп қалдым? (Мұғалімге кездеседі)

Мұғалім: Армысыз, кішкентай сиқыршы!

Сиқыршы: Сәлеметсіз бе?! Мен сізді танымадым. Мен өзі қайда келіп тұрмын?

Мұғалім: Кішкентай сиқыршы, сіз біздің мектебімізде тұрсыз. Бүгін біздің мектепте ерекше той өткелі тұр. Мектептің 1 «к» сынып оқушылары Әліппемен қоштасқалы отыр. Бұл тойдың қадірлі қонағы бол!

Сиқыршы: Рахмет, маған да сізге көмектесіп тұруға бола ма?

Мұғалім: Әрине болады. Әзірге балалармен бірге отыра тұр.



Мұғалім: Құрметті ата - аналар, ұстаздар, оқушылар! Бүгін біздің қуанышымызға шек жоқ. Бүгін сіздер 1 - сынып оқушыларының «Әліппемен қоштасу»ертеңгілігіне келіпотырсыздар.

Қошкеліпсіз ,ақжаулықты аналар,

Жүздеріңнен мейірім мен нұртамар.

Алдарында қызғалдақтай құлпырған,

Біз алаңсыз балғыншақты балалар.

Көз салып қараңызшы бойымызға

Ортақ боп бүгінгі өскен ойымызға.

Хош келіпсіз , ұстаздар, ата-аналар,

Әліппемен қоштасу тойымызға.

Тойымыздың той бастары ретінде ( Ертегілер әнін қабылалыңыздар )



Мұғалім:

Өсті міне бойларың,

Өсті ақыл - ойларың.

Қуанышқа ортақпын,

Құтты болсын тойларың!

- Балалар мен сендерге сұрақ қоюдан бастаймын. Сендер оған жауап айтыңдаршы.

Іші толы әріпке,

Білімдегі жарық не?

Хормен: Болашаққа жол ашқан,

Ол сүйікті Әліппе!

Мұғалім:- Олай болса, бәрімізге ең қымбат Әліппені ортаға шақырайық.

Хормен: Әліппе.

Әліппе:

Менің атым - Әліппе,

Мені анаңдай дәріпте.

Мені оқып ер жеткен,

Аған менен әпкең де.

Армысыздар жас достар!

Армысыңдар, ата - ана!

Болашаққа жол бастар,

Әліппең келді ортаға.

Мерекеңмен құттықтаймын

Бүлдіршіндер, балғындар!

Не үйреніп, не білдік

Кәне ортаға салайық.

Әліппе: - Осы сендер қандайсындар?

- Талабы биік таудаймыз Нұрасыл

- Біз шеберміз Алдияр

- Ақылдымыз. Данил

- Үлкенге ізеттіміз, кішіге қамқормыз. Зейнеп

- Көп оқимыз. Настя

Барлығы: Біз - қазақ елінің болашағымыз.

Әні « Қошақаным »

Балалар біздің бүгінгі шарамыз ойын түрінде өтпек және бірнеше айналымдардан тұрады.



Ойынымыздың І - айналымы «Ұшқыр ой»

Әр балаға әліппе пәнінен сұрақтар қойылады. Тез, жылдам, нақты жауап беру керек. Әр оқушы 1 сұраққа жауап береді.

1. Сөйлемде сөздің бірінші әрпі қандай әріппен жазылады?(бас әріпен жазылады)

2.Дыбыс дегеніміз не? (дыбысты естиміз,айтамыз)

3. Дауыссыз дыбыстар неше топқа бөлінеді?(3; топқа бөлінеді қатаң,ұяң,үнді)

4. Дауысты дыбыстар неше топқа бөлінеді? 2: жуан, жіңішке)

5. Адамның аты қалай жазылады? (үлкен әріппен)

6. Жуан дауысты дыбыстарды айт? (а, о, ұ, ы)

7. Кейде дауысты, кейде дауыссыз болатын дыбыс. ( у )

8. Жіңішке дауысты дыбыстарды айт(ә,е,ө,і,ү)

Барлық сұрақтарға жауап бердіңдер ал енді әліппе туралы жаттаған тақпақтарың бар ма?

Тақпақтар;

Алфавиттің (А) тұрады басында,

Әрқашанда (Ә) тұрады қасында

Байқадың ба (Б) тұрады үшінші

Ал осының сыры неде түсінші

А-дегенім аналар ғой ардақты

Ә-дегенім әкелер ғой салмақты

Б-дегенім балалар ғой әдемі

Біздің үйде үшеуі де кәделі. «Нұрасыл»





Әліппе-білім анасы, « Настя »

Әліппе -кітап данасы.

Әліппе бетін ашпаған,

Адамның бар ма баласы?!





Қош бол, құтты «Әліппем» « Алдярь »

Көп нәрсені үйреттің,

Таныстырып әріппен,

Тақылдатып сөйлеттің





Ашыла берді алдымнан «Зейнеп»

Кең дүние есігі.

Соғылған сандар алтыннан,

«Әліппе»-білім бесігі.



Әліппе әліппе

Ағашқы әріптен,ана деп қазір біз

Жазуға әзірміз

Әліппе әліппе

Екінші әріптен,бала деп қазір біз жазуға әзірміз. «Данил»



«Әліппем» менің «Әліппем»

Сені қолға алып мен

Есігін аштым мектептің

Ертенгі сәуле жарықпен.(Нұрасыл)



Алфавитті біліндер

Онда қалып жүйе бар

Біздің қазақ тілінде

42-әріп бар. (Алдияр)



Мұғалім; Олай болса балалар «Әліппе»туралы өлең айтайық

Ән: «Әліппе»





Мұғалім:

-Балалар, сендер үшін түн ұйқысын төрт бөліп, қуансаң-қуанып, ренжісең-жұбататын асыл адам - Ана!

-Ана- біз үшін ең ардақты адам. Ананы сыйлау-біздің парызымыз. Ал ендеше балалар ата-аналарымыздың сахналық көрінісін қабыл алыныздар!

Ертегі«Төлдердің айтысы»

Бір жерге жиналған лақ, құлын,бұзау,қошақан,мен бота «біздің иеміз қайсымызды жақсы көреді?»-деп бір-бірінен сұрастырады.

Сонда лақ тұрып;-мә-мә -мә-ә әрине,мені жақсы көреді. Адам біздің сүттімізді ішіп,түбітімізді кимге пайдаланады.

Сонда құлын бір кісінеп алады да;-Лақ сен орынсыз мақтанба. Біздің қазы -қарта,шұжық,қымыз алады.Адамның мініс көлігі де біз.

Сонда Бұзау тұрып;-Сендер босқа мақтанасындар,адам тіршілігіне ен қойлайлы-сиыр малы.Бізден шелек-шелек сүт,қарын-қарынмай,ірімшік алады.Иемізге бізден пайдалы түлік жоқ.

Сонда қошақан тұрып;-Сендер босқа мақтанасындар,ием мені жақсы көреді.Адам киетін киім-кешекке қажетті маталар, үйдегі төсеніш біздің жүнімізден жасалады,бізден пайдалысы жоқ.

Сонда Бота тұрып;-Бәріңнен де иеміз мені жақсы көреді.Біздің алатын шұбаттың емдік қасиетін айтсаңшы.Оған еш нәрсе жетпейді

Осы кезде адам ;-Төлдерім, сендер босқа таласпандар,әрқайсыныі өз орындары бар адам үшін бәрін де керексіңдер!

-Әліппені меңгертуге, жазуға, санауға үйреткен ата-аналарымыздың үлесі мол.Сол үшін ата-анамызға ризашылығымызды білдіріп:

-Балаларыныздың биін қабыл алыныздар! «Ф»

Мұғалім:Құрметті! Ұстаздар ата-аналар балалар бүгінгі «Әіппе саған мың алыс»атты ертенгілігіміз өз мәресіне жетті.Құрметті ата-аналар ұстаздар алтын уақыттарынызды бөліп келгендерінізге көп рахмет.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал