- Учителю
- ӘДебиеттік оқу. 'Ар-ұят, туралы' (4-сынып)
ӘДебиеттік оқу. 'Ар-ұят, туралы' (4-сынып)
Сыныбы: 4 «б»
Бастауыш сынып мұғалімі:
Сабақтың тақырыбы:
Ар-ұят,туралы.
Пәні:
Әдебиеттік оқу
Мақсаты:
Ж.Молдағалиев өмірімен таныстыру арқылы өлеңінің мағынасын аша білуге үйрету.
Күтілетін нәтижелер:
*Автор туралы мағлұмат алады.
*Ар-ұят туралы білімдері кеңейеді.
Керекті жабдықтар:
Оқулық, мақал-мәтелдер, автор суреті
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
І. Ұйымдастыру бөлімі
II. Үй тапсырмасын тексеру
«Ыстық орындық» әдісі.
ІІІ. Қызығушылықты ояту.
Психологиялық дайындық
Ой қозғау.
Иман - нұр, көркейтер салтыңды,
Иландыр әдепке халқыңды.
Әдеттен пәк сақтап парқыңды,
Әдеп пен адалдық, ар - құнды.
-
Өлеңді мәнерлеп оқу, негізгі ойын анықтау.
-
Ар - ұят сөзін естігенде кімге не елестеуі мүмкін?
«Топтастыру» стратетиясын пайдалану арқылы
-
Жеке
-
Жұпта
-
Топта пікірлесіп, ортақ ойды қағаз бетіне түсіру.
-
1-топ: Ұят
-
2-топ: Парыз
-
3-топ: Намыс
-
4-топ: Батылдық
Оқушы жауаптары тыңдалады.
Суреттер бойынша 4 топтарға бөлінеді.
Қимылдайды, сабаққа деген қызығушылықтары артады. Көңілдері көтеріледі. Әр топтың көшбасшылары өзінің тобының барлаушысын, хатшысын, баяндаушысын тағайындап алады
Тұсау кесер
ІҮ.Жаңа сабақ
-Бүгін біз Жұбан Молдағалиевтің «Ар - ұят» туралы өлеңіміз туралы әңгімелейміз.
Оралда ауыл шаруашылық техникумын (1940) бітіріп, 1940-47 жылы Армиясы қатарында болды. Ұлы Отан соғысына қатысты.
Қосымша мәлімет алады
Негізгі бөлім
V. Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс
«Түртіп алу» стратегиясы бойынша өлеңдегі көркем сөздерді, сөз тіркестерін сызып отыру.
-Өлеңді оқушылардың мәнерлеп, түсініп оқуы.
-Түртіп алған сөздерді пайдалана отырып, мазмұнына қысқаша шолу жасау.
-
Өлең жырларынан өзің білетін қандай мақал - мәтелдерді білесің?
-
Өлеңнің мазмұнын ашатын тағы басқа қандай мақал - мәтелдер айтар едің?
Сөздікпен жұмыс
Сүннет - парыз (діни)
Шығармашылық тапсырма
Топтық жұмыс
«Кубизм» стратегиясы бойынша
1-топ: Берілген жұмбақты шешу.
2-топ: Ар-ұятты көзге елестете отырып, бейнелеп көр.
3-топ: Ар-ұятқа зиян келтіретін біздің әрекетіміз қандай?
4-топ: Ар-ұятты қорғауға арналған біздің әрекетіміз
Өлеңді оқиды, сұрақтарға жауап береді
Сөздіктегі сөзге сөйлем құрайды
Әр топтың жұмыстары тыңдалады
Қорытынды
- Ақын өлеңде нені жырлаған?
- Ар-ұятты неге жоғары қойып тұр?
- Ұят, батыр, ержүрек, қорқақ сөздерні қолданып, мәтін жазу.
- Сабақтың тәрбиелік мәні неде?
Сұрақтарға жауап береді
Бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау
Балалар бағдаршам, басбармақ арқылы бағалайды.
Үйге тапсырма
- Өлеңнің ұнаған шумағын жаттау және тақырып мазмұнына сай мақал-мәтел жазып келу.
Күнделіктеріне жазып алады
Рефлексия
Екі жұлдыз, бір тілек
Ойларын білдіреді