- Учителю
- Конспект уроку з української мови 3 клас.
Конспект уроку з української мови 3 клас.
Українська мова
3 клас
Розділ Іменник
Автор: Богдан Оксана Олексіївна
КЗШ № 78
Тема: Власні та загальні іменники. Написання власних іменників із великої букви
Мета: формувати в учнів вміння розрізняти назви істот, назви неістот; ознайомити з повними термінами "власні іменники», «загальні іменники»; удосконалювати орфографічні навички; уточнювати та збагачувати словник учнів; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати культуру мовлення.
Обладнання: орфографічні словники, презентація до уроку .
Тип уроку: комбінований урок
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Дзвоник вже сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай!
Слайд 2.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Конкурс на найцікавішу казку.
Учні зачитують свої казки, а слухачі висловлюють ставлення до почутого.
111. Актуалізація опорних знань.
2.1. Орфографічна хвилинка. Відгадування загадок.
-
Відгадайте загадки. Слова - відгадки запишіть.
На городі молода
Пишні коси розпліта.
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки. ( Кукурудза) Слайд 3.
Маю жовтий вусок,
Золотий колосок.
Буде з мене мука
Й паляниця м»яка. (Пшениця) Слайд 4.
Улітку наїдається,
Узимку відсипається. (Ведмідь)Слайд 5.
Хто на зиму роздягається,
А на літо одягається? (Дерево) Слайд 6.
Горбатий міст на чотирьох ногах стоїть. (Верблюд) Слайд 7.
По полю бродить, зерно молотить,
Жне, косить - хліба не просить. (Комбайн) Слайд 8.
Звірятко маленьке, узимку біленьку,
Улітку сіреньке, по полю стриб - стриб. (Заєць) Слайд 9.
Стоїть дід над водою, трясе бородою. (Очерет) Слайд 10.
- До якої частини мови належать слова - відгадки?
( До іменників)
- На яке питання відповідають?
( Хто? Що?)
- Які із цих слів відповідають на питання Що? Хто?
- Перевірте написання цих іменників за орфографічним словником. Виправте помилки.
Учні працюють з орфографічними словниками.
2.2 Учні відповідають на запитання і записують лише слова - відповіді.
-
Де ми живемо? Слайд 11(а-б).
( В Україні)
2. Яке місто є столицею України? Слайд 12 (а-б).
(Місто Київ)
3. Яка найбільша річка в Україні? Слайд 13 (а-б).
(Річка Дніпро)
4. В яке море впадає річка Дніпро? Слайд 14 (а-б).
(Чорне море)
5. Де народився Т. Г. Шевченко? Слайд 15 (а-б).
( Село Моринці)
6. Хто написав «Кобзар»? Слайд 16 (а-б).
( Т. Г. Шевченко)
- Що означають ці слова?
- На яке питання відповідають?
- До якої частини мови належать?
- Як ви написали ці іменники?
Перевірка написаного. Слайд 17.
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку.
Сьогодні ми поглибимо знання про написання слів з великої букви. Ознайомимось з новими термінами.
Слайд 18.
( Один учень читає тему уроку)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
4.1.Ознайомлення з новими термінами (с 15).
- Прочитайте правило. Які іменники називаються власними?
( Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів - це власні іменники)
- Як вони пишуться?
( Вони пишуться з великої букви).
Слайд 19.
- Наведіть приклади власних іменників.
- Як пишуться загальні іменники?
( Загальні іменники пишуться з малої букви).
Наведіть приклади.
Слайд 20.
4.2 Робота з текстом. Виділення з тексту власних іменників. ( Впр. 27)
- Прочитайте текст.
-
- Що нового дізналися з нього?
-
- Випишіть з тексту власні назви. Як вони пишуться?
-
Слайд 21 (а-б).
4.3. Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз - присіли, другий - встали.
Всі за парти посідали
4.4. Вибір загальної назви до власних іменників. (Впр. 28)
- Записати текст, добираючи з довідки загальну назву для кожної групи власних назв.
- З якої букви пишуться власні іменники? З якої загальні?
Розподіліть слова на 2 групи, дайте їм загальну назву.
Донецьк, Лопань, Київ, Харків, Дунай, Дон, Ізюм, Житомир, Дніпро, Десна.
( Донецьк, Київ, Харків, Ізюм, Житомир - міста, Лопань, Дунай, Дон, Дніпро, Десна - річки).
V. Систематизація і узагальнення знань.
Поясніть значення слова театр.
Театр - вид мистецтва,що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами.
Слайд 22, 23
Театр - приміщення, будинок, в якому відбуваються вистави, спектаклі.
-
Складіть речення зі словом театр. Запишіть його.
-
Слайди 24, 25.
VІ. Підсумок уроку.
6.1. Гра «Хто більше знає» з використанням технології «1, 2, 4…»
Місто -
Річка -
Письменник -
Країна -
Слайди 26 - 29.
6.2.
- Чого навчилися на уроці?
- Що було найцікавішим?
6.3. Оцінювання
6.4. Повідомлення д/з
Вправа 30 с. 16, правило с 15
Слайд 30.