- Учителю
- Сабақтың тақырыбы: Кері есептер. +4, -4
Сабақтың тақырыбы: Кері есептер. +4, -4
Сабақтың тақырыбы: Кері есептер. +4, -4
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Есептің әр түрін салыстыру барысында оқушылырға олардың ұқсастығын және айырмашылығын анықтау, кері есептермен таныстыру.
Дамытушылығы: балардың танымдық қабілеттерін, зейіндерін, логикалық ойын,шығармашылық белсенділігін ауызша санау дағдылырын, логикалық математикалық тілді дамыту.
Тәрбиелігі: оқушыларды адамгершілікке, достыққа,ұжымшылдыққа, ұқыптылыққа, жылдамдыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Әдісі:ауызша -жазбаша есептеу сайыс сабақ.
Түрі: топтық
Көрнекілігі: слайд, тест тапсырмалары.
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру.
Біз оқушы баламыз,
Қағаз, қалам, аламыз
Ұстазымыз үйреткен,
Сандарды ұғып жазамыз.
Өтілген сабақты қортыдылау, пысықтау. Сабақ барысы бойынша сыныпты 3топқа бөліп, жарыс сабағын ұйымдастыру. Өтілген тақырыпты қорытындылау мақсатында 3 топтан ауызша сұраққа жауап алу .
Үй тапсырмасын сұрау.
-
Ең кіші бір таңбалы сан.
-
Ең ұлкен бәр таңбалы сан
-
10-ға дейін тура сана
-
10-нан бастап кері сана
-
Косудың компанентін айт
-
Азайтудың компанентін айт
Жаңа сабақ:
1- есеп. Оқы. Есептерді салыстыр және шығар.
Бірінші топ :Алма -5
Алмұрт -? 4-еуі артық
Шешуі: 5+4=9
Жауабы :ыдыста 9 алмұрт бар.
Екіші топ: Алмұрт- 9
Алма -? 4-еуі кем
Шешуі: 9-4=5
Жауабы :ыдыста 5 алма бар
Үшінші топ: бұлар кері есептер
Айырмашылығы: шарты, сұрағы, шешуі, жауабында.
Дидактикалық ойындарды қолдану.
2-есеп. 3>2 4<1 7>5 6<8 9<5 6>10
1-топ: тура теңсіздіктер
2-топ: тура емес теңсіздіктер
3-топ: тура емес теңсіздіктерді тура теңсіздіктердіктермен алмастыр
3-есеп. Таңбаны тап
Төрт тура теңдік құр:
1-топ: 5, 9 және 4 сандарынан;
2-топ: 6, 4 және 10 сандарынан;
3-топ: 3, 4 және 7 сандарынан;
Сергіту сәті: Құлақтары жыбырлап
Ақ қояным отырды.
Тоңып қалып қолдары
Шапалақтап секірді.
«Тез есепте» ойыны.
1. Даниярдың 7 машинасы бар ал бұл Дәуреннің машиналарынан 3 апртық Дәуреннің неше машинасы бар?
2. Өшіргіш 5 теңге, ал дәптер одан 2 теңге қымбат. Дәптер неше теңге турады?
3. Азаматта 5 алма бар еді, ол інісіне 3 дәптер берді. Азаматта не алма қалды?
4. Майраның 3 кітабы, ал Дәулеттің 4 кітабы бар. Оларда барлығы неше кітап бар?
5. Ойын алаңында 9 бала бар еді. Олардың 4-еуі кетіп қалды. Алаңда неше бала қалды?
6. 2 ешкінің аяқтары нешеу болады?
4. есеп. Балдырған осындай кесінді сызды.
Бұл сенің кесіндіңнен 2 см ұзын сен дәптеріңе өзіңнің кесіндіңді сыз.
«Қызықты санау» ойыны. Ретімен геометриялық фигураларды атап шығады.
Мысалы: 1-үшбұрыш, 2-алтыбұрыш, 3-шаршы, 4-түзу сызық, 5-төртбұрыш,
рр1
Уақытпен 3 топтан оқушы шығарып жылдам санату. Санағанда қай топтың уақыты аз кетеді, сол топ жүлдегер атанады «Қай сан жоқ» ойыны.
Сабақты қортыдылау: Тест тапсырмасы.
1.Айырманың мәнін тап 10-9
а) 2
ә) 1
б) 4
2. Тура теңсіздікті тап
а) 6<5
ә) 7<9
б) 10<2
3. Ойлан тап ?+4<10-3
а) 3
ә) 2
б) 4
4.Бірінші бумада 6 кітап, ал екінші бумада 4 кітап бар. Бірін бумада неше кітап артық?
а) 3
ә) 2
б) 4
Бағалау:
Үйге тапсырма: