7


  • Учителю
  • Сабақ Сөйлемнің бірыңғай мүшелері

Сабақ Сөйлемнің бірыңғай мүшелері

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: Қазақ тілі 10.10.16 оқу ісінің орынбасары



Тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері.

Мақсаты:

1.Оқушыларды сөйлемнің бірыңғай мүшелерімен таныстыру.

2.Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру.

3.Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдей білу. Көркем сауатты жазуға тәрбиелеу.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

20 жаттығу

Сөйлем құрастыру

Миға шабуыл

Сөйлем құрастыру

  1. Сөйлем нені білдіреді?

  2. Сөйлемнің қандай түрлері бар?

  3. Сөйлемдегі сөздерге не қоямыз?

  4. ІІІ.Жаңа сабақ

Сөйлемде бір ғана сұраққа жауап беріп , бірдей тұлғада тұратын сөйлем мүшелерін бірыңғай мүшелер дейміз.

41 жаттығу Сөйлемдерді оқы. Қарамен жазылған сөздерге назар аудар.

Бейсен, Шымырбек, Қали құлаған жерді аршып жатыр.

42 жаттығу Сөйлемдерді оқы. Сызбаларға қарап , бірдей сұраққа жауап беретін сөздер сөйлемде бір ғана мүшенің қызметін атқаратынын байқа.

ІV.Сергіту сәті

43 жаттығу Мәтінді көшіріп жаз. Бірыңғай мүшелерді тап.Олар сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт.

Түйе сүтінен әртүрлі тағамдар жасалады.

44 жаттығу Бірыңғай сөзінің мағынасына мән бер. Бұл сөз нені білдіреді.?

VІ.Кластер









ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы 55 бет 45 жаттығу































































Пәні: Қазақ тілі 7.10.16 оқу ісінің орынбасары

Тақырыбы: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері

Мақсаты:

1.Оқушыларға дара және күрделі сөйлем мүшелері туралы түсінік беру.

2.Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру.

3.Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдей білу. Көркем сауатты жазуға тәрбиелеу.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

13 жаттығу

Өтірік жаңылтпаштыоқып жатқа жаз.

Сөйлем мүшелері деген не?

Жайылма сөйлем деген не?

Миға шабуыл

Сөйлем мүшелері деген не?

Жайылма сөйлем деген не?

ІІІ.Жаңа сабақ

15 жаттығу

Жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемдерге айналдырып жаз.Құрағансөйлемдеріңе синтаксистік талдау жаса.

Тау бұлтты мұнартады.

16 жаттығу

Сызбаны толықтыр

ІV.Сергіту сәті

17 жаттығу Жайылма сөйлемдерді оқы. Жайылма сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талда.

Депутат сайлаушылармен кездесті.

18 Сөзжұмбақты шеш. Қарамен сызылған торкөзден шыққан сан қанша болса, сонша сөзден тұратын жалаң сөйлем құрап жаз.

Талант

Өрмекші

Рельс

Төрт

19 жаттығу Екі бағандағы жайылма сөйлемдерді оқы. Жайылма сөйлемдерді салыстырып , айырмашылығы неде екенін айт.

21 жаттығу Мақал ішінде мақал ойыны.Төменде берілген мақалдардағы қарамен жазылған сөздерді теріп жазып, олармен сөйлем құра.

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы 47 бет 20 жаттығу















Пәні: Қазақ тілі 5.10.16 оқу ісінің орынбасары





Тақырыбы: Синтаксис туралы түсінік беру

Мақсаты:

1.Оқушыларды синтаксис сөйлем мүшелерінің талдауымен таныстыру.

2.Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру.

3.Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдей білу. Көркем сауатты жазуға тәрбиелеу.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл

Сөлемнің қандай түрлерін білесіңдер?

Лепті сөйлем деген не?

Хабарлы сөйлем деген не?

ІІІ.Жаңа сабақ

10 жаттығу

Мақалды оқып көшіріп жаз.Әр сөйлемде неше сөз барын анықтап , сөздің үстіне оған қойылатын сұрағын жаз.

Ұрыс ырысты қашырар,

Ынтымақ халықты асырар.

11 жаттығу Төмендегі сөйлем мүшелеріне талдау үлгісіне назар аудар

ІV.Сергіту сәті

12 жаттығу

Сөйлем мүшелеріне талдау үлгісінбасшылыққа алып , төмендегі сөйлемдерді талда.

Футбол алаңда ойналады. Планеталар үнемі күнді айналып қозғалады.

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

45 бет 14 жаттығу























Пәні: Қазақ тілі 3.10.16 оқу ісінің орынбасары

Тақырыбы: Мазмұндама « Бұлақ басындағы оқиға»

Мақсаты: жоспар бойынша мәтін мазмұнын рет-ретімен дұрыс баяндап жазуға төсілдіру,мейірімділікке,қамқорлыққа баулу.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл

Сөлемнің қандай түрлерін білесіңдер?

Лепті сөйлем деген не?

Хабарлы сөйлем деген не?

ІІІ.Жаңа сабақ

Бұлақ басындағы оқиға.

Біз жазда малды ауылда жайлауда болдық.Бір күні папам,сіңілім Жанар үшеуіміз қой тоғытуға үлкен бұлаққа бардық.Бұлақтың жан-жағы көк майса шөп.Қойды тоғытып болып,үйге қайтып келе жатқанбыз.Кенет ешкінің бақылдағаны естілді.

Дыбысы аянышты шығады.Алғаш онша мән бермеген едік.Бірақ ешкі маңырауын қоймады.Дыбыс шыққан жаққа қарай жүрдік.Байқасақ,бір лақ батпаққа батып,тұра алмай талпынып жатыр.Папам екеуіміз лақты ұйықтан шығарып алдық.Үсті-басы батпақ-батпақ болыпты.Оны бұлақтың суымен жуып тазарттық.Біз Жанар екеуіміз лақты өлімнен құтқарғанымызға қатты қуандық.

Түсіндірілетін сөздер мен сөз тіркестері:қой тоғытуға,көк майса,батпаққа батып,

талпынып жатыр,ұйықтан шығарып алдық.

ІV.Сергіту сәті

Мазмұндама жоспары:

1.Жайлауға бару.

2.Қой тоғыту.

3.Ешкінің бақылдаған дауысы.

4.Батпаққа батқан ешкі.

5.Лақты ұйықтан шығару.

6.Қатты қуану

ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

43 бет 9 жаттығу

















































Пәні: Қазақ тілі 4.10.16 оқу ісінің орынбасары





Тақырыбы: Сөйлем туралы өткенді қайталау

Мақсаты:

1.Сөйлемнің түрлерін еске алу мақсатында оқушылардың білімдерін арттыру.

2.Лепті, сұраулы, хабарлы сөйлем түрлерін дұрыс дауыс ырғағымен оқу.

3.Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдей білу. Көркем сауатты жазуға тәрбиелеу.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл

Сөлемнің қандай түрлерін білесіңдер?

Лепті сөйлем деген не?

Хабарлы сөйлем деген не?

ІІІ.Жаңа сабақ

4 жаттығу Сөздерді оқы. Сөз -моншақтарды ретімен жіпке тіз.Сонда не шықты? Құрастырған сөйлемді көшіріп жаз.

Апта күн деген жеті сөзді білдіреді.

5 жаттығу Сөздерді мағыналық жағынан байланыстырып жаз.Құраған сөйлем қай сөйлем ажырат

Жарастың бригадасы жұмысқа кірісті.

ІV.Сергіту сәті

6 жаттығу

Ертегіні тиісті дауыс ырғағымен оқы.Қарамен жазылған сөйлемдерді көшіріп жаз.

Еліктің лағы орман ішінде келе жатты.

7 жаттығу Өлеңді оқып , тиісті тыныс белгісін қойып жатқа жаз.

8 жаттығу

Сөйлемдерді оқы. Жақша ішіндегі ма, ме ба, бе, па, пе болымсыз етістік жұрнағы немесе сұраулы мағына беретін сөз екенін анықта

Сен бізід күтпе.

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

43 бет 9 жаттығу



























Пәні: Қазақ тілі 30.09.16 оқу ісінің орынбасары





Тақырыбы: Затты нақты сипаттау,көркемдік сипаттау, салыстырмалы сипаттау

Мақсаты:

1.Затты нақты сипаттаужәне салыстырумақсатында сөйлем құрастыру.

2.Пайымдау мәтінін бөліктерге бөлуді түсінеді

3.Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдейді Оқушыларды пайымдау мәтіні туралы,оның түрлерін ажырата білуге, жоспар бойынша мәтін құрастыра білуге мүмкіндік туғызу.

Оқыту нәтижелері: Әңгімелеу мәтінін ажырата біледі.Жоспар бойынша мәтін құрады.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл

Мәтіннің түрлері?

Пайымдау мәтіні туралы не білесіңдер?

ІІІ.Жаңа сабақ

32жаттығуМәтіндерді оқы. Қай мәтінде болатын оқиғахабарланып тұр.

Бүгін , 20 қазан күні, біздіңмектептіңакт залында мәнерлеп оқудан конкрс өтеді.

33 жаттығу оқы. Хабарда не айтылған?

30 қарашада Ақмола облысында қарасты «балқарағай» демалыс орнында ел тарихында тұңғыш рет халықаралық қансонар өтті.

ІV.Сергіту сәті

34 жаттығуКөп нүктенің орнын хабар шығатындай мәліметтермен толықтыр.

№3 қарабалық орта мектепте 1 қыркүйекте математика пәнінен олимпиада өтті.

35 жаттығу

Бір тақырыпқа жазылған хабар мен ақпараттық мақаланы оқы.ақпараттық мақаланың хабардан ерекшелігі неде?

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

39 бет 36 жаттығу







































Пәні: Қазақ тілі 28.09.16 оқу ісінің орынбасары





Тақырыбы: Пайымдауда түсінікті дәйектемелерді пайдалану

Мақсаты:

1.Пайымдау мәтінін ішкі құрылымдық ерекшеліктерін біледі

2.Пайымдау мәтінін бөліктерге бөлуді түсінеді

3.Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдейді Оқушыларды пайымдау мәтіні туралы,оның түрлерін ажырата білуге, жоспар бойынша мәтін құрастыра білуге мүмкіндік туғызу.

Оқыту нәтижелері: Әңгімелеу мәтінін ажырата біледі.Жоспар бойынша мәтін құрады.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл

Мәтіннің түрлері?

Пайымдау мәтіні туралы не білесіңдер?

ІІІ.Жаңа сабақ

26 жаттығу Кестеге қара. Мәтін түрлері қандай сұраққа жауап береді?Олар қандай бөліктерден тұрады?

27 жаттығу Берілген жоспар бойынша әңгімелеу мәтінін құрап жаз.

Кездесу

  1. Оқушылардың еңбек ардагерін жиынға шықыру.

  2. Ардагерлердің әңгімесі.

ІV.Сергіту сәті

28 жаттығу Байланысу тәсілдерін пайдаланып, мәтінді көшіріп жаз.Мәтінге ат қой. Мәтіндегі негізгі ойды анықта.

29 жаттығу Тірек сөздердің көмегімен ертегілердің аттарын тап.

30 жаттығу Суретке қара, оның тақырыбын анықта. Оған ат қой.

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

37 бет 31 жаттығу



















Пәні: Қазақ тілі 26.09.16 оқу ісінің орынбасары





Тақырыбы: Пайымдау мәтінінің мазмұны және құрылымы

Мақсаты:

1.Пайымдау мәтінін ішкі құрылымдық ерекшеліктерін біледі

2.Пайымдау мәтінін бөліктерге бөлуді түсінеді

3.Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдейді Оқушыларды пайымдау мәтіні туралы,оның түрлерін ажырата білуге, жоспар бойынша мәтін құрастыра білуге мүмкіндік туғызу.

Оқыту нәтижелері: Әңгімелеу мәтінін ажырата біледі.Жоспар бойынша мәтін құрады.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл

Мәтіннің түрлері?

Сипаттау мәтіні туралы не білесіңдер?

ІІІ.Жаңа сабақ

21 жаттығу Пайымдау мәтінінің сызбасына қара. Ол қандай бөліктерден тұрады.

22 жаттығу

Пайымдаумәтінінің бөліктерін оқы.Мәтінде қай сөздер қайталанып тұр. Ол қандай қызмет жасайды?

1 Дәлелденетін пікір

2. Дәлелдеу пікірі

3. Қорытынды.

ІV.Сергіту сәті

23 жыттығу Өлеңді паймдау мәтінінің бөліктерін тап.

Бақа, бақа балпақ,

Басың неге жалпақ?

24 жаттығу Ертегіні түсініп оқы. Бұл мәтіннің қай түрі?

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

35бет 25 жаттығу

































Пәні: Қазақ тілі 26.09.16 оқу ісінің орынбасары



Тақырыбы: Сипаттау мәтінінің құрылымы

Мақсаты: Оқушыларды сипаттау мәтін туралы,оның түрлерін ажырата білуге, жоспар бойынша мәтін құрастыра білуге мүмкіндік туғызу.

Оқыту нәтижелері: Әңгімелеу мәтінін ажырата біледі.Жоспар бойынша мәтін құрады.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

14 жаттығу

Өзің қалаған аңды сипаттап жаз

Мәтін деген не?

«Сұрақ жауап» ойыны

ІІІ.Жаңа сабақ

16 жаттығу Мәтінді оқы. Боданбек пен Шоғанбекті суреттеген сөйлемдерді көшіріп жаз.

17 жаттығу Суреттерге қара оларды өзара салыстырып сипатта .

Қарлығаш жыл құсы . Ол кішкентай, Оның кеудесі ақ.

18 жаттығу Өлеңді мәнерлеп

Бұл мәтіннің қай түрі. Қайың мен қарағайды сипатта.

ІV.Сергіту сәті

19 жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлеңнің шумағын көшіріп жаз.

Мүйізі бар бұланның

Мүйізі жоқ құланның

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

33бет 20 жаттығу















Пәні: Қазақ тілі 23.09.16 оқу ісінің орынбасары

Тақырыбы: Өз бетінше әңгіме құру

Мақсаты: Оқушыларды әңгімелеу мәтінітуралы,оның түрлерін ажырата білуге, жоспар бойынша мәтін құрастыра білуге мүмкіндік туғызу.

Оқыту нәтижелері: Әңгімелеу мәтінін ажырата біледі.Жоспар бойынша мәтін құрады.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

І.Сабаққа әзірлік.

« Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

9 жаттығу Суретке қара . Оқиға неден басталады?

Мәтін деген не?

«Сұрақ жауап» ойыны

ІІІ.Жаңа сабақ

10 жаттығу.

Мәтінді оқып , онда не туралы айтылғанын анықта Мәтінде не сипатталған? Қызғыштың қандай белгілері айтылған.

11 жаттығу Сипаттау мәтінің сызбасына қараша

12 жаттығу Жұмбақ не туралы. Оны қандай белгілер арқылы таптың.Бұл мәтіннің қай түріне жатады?

Бір құс бар үлпілдеген жүні жұмсақ,

Тұяғы бейне болат алмас пышақ.

ІV.Сергіту сәті

13 жаттығу Мәтінді түсініп оқы. Бұл мәтіннің қай түріне жатады.

15 жаттығу Суреттегі заттардың әрқайсысына жұмбақ құрастыр.

Топпен жұмыс

1 топ кітап

2 топ сағат

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

31бет 14 жаттығу















Пәні: Қазақ тілі 21.09.16 оқу ісінің орынбасары

Тақырыбы: Әңгімелеу мәтіні

Мақсаты: Оқушыларды әңгімелеу мәтінітуралы,оның түрлерін ажырата білуге, жоспар бойынша мәтін құрастыра білуге мүмкіндік туғызу.

Оқыту нәтижелері: Әңгімелеу мәтінін ажырата біледі.Жоспар бойынша мәтін құрады.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

Сабақ барысы

Кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті











Күні: 20.09.16 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары



Сабақтың тақырыбы:Әңгімелеу мәтіні

Сабақтың мақсаты:1) Мақсаты: Оқушыларды әңгімелеу мәтінітуралы,оның түрлерін ажырата білуге, жоспар бойынша мәтін құрастыра білуге мүмкіндік туғызу.

Оқыту нәтижелері: Әңгімелеу мәтінін ажырата біледі.Жоспар бойынша мәтін құрады.

Әдіс -тәсілдері: Миға шабуыл, топтық жұмыс, талдау,сұрақ -жауап,венн диагр.

Көрнекі құралдары: оқулық, суреттер,сызба,кестелер

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді.

ІІІ. Үй жұмысын тексеру

5 жаттығу Сөйлем құрастыру

ІІІ. Жаңа сабақ

10 жаттығу

Мәтінді оқып , онда не туралы айтылғанын анықта. Мәтінде не сипатталған.

Мәтіннің алғашқы бөлігін көшіріп жаз.

11 жаттығу Сипаттау мәтінің сызбасына қараша

Қалам Өзі кішкентай түсі сары

ІV.Сергіту сәті

12 жаттығуЖұмбақ не туралы Оны қандай белгілері арқылы таптың

13 жаттығу Бұл мәтіннің қай түрі? Сипаттау мәтіні не үшін қажет

15 жаттығу Суреттегі әрқайсысына жұмбақ құрастыр.

1 топ кітап

2 топ сағат

VІ.Кластер





ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

31бет 14 жаттығу









Күні: 19.09.16 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары



Сабақтың тақырыбы: Диктант «Аналық жүрек»

Сабақтың мақсаты: оқушыларды мәтін мазмұнын рет-ретімен дұрыс баяндап жазуға төсілдіру.

-жоспар бойынша сөздерді қолдану қабілеттерін дамыту.

-мейірімділікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі.сұрақ-жауап ,түсіндіру

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

Біздің сынып тап-таза

Бәрі дайын тақтада

ІІІ. Үй жұмысын тексеру

9 жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып көшіріп жаз.

  1. Дыбыс үндестігі деген не?

  2. Дыбыс нені білдіреді?

ІІІ. Жаңа сабақ

Аналық жүрек.

Күздің суық бір күні болатын.Мектептен қайтып келе жатыр едім.Үй алдындағы қора ішінен мияулаған мысық баласының әлсіз дауысы естілді.Көмек сұраған тәрізді.Жақындап қора ішіне үңіліп қарадым.Ол мысықтың баласы екен.Өзі өте кішкентай екен. Оның әлі өздігінен тамақтана алмайтыны көрініп тұр.Аяп,үйге алып келдім.Үйде өзімнің мысығым бар болатын.Ол өте сүйкімді болатын.Оның жүні үлпілдек мамықтай болғандықтан «Мамық» деп атаушы едім.

Әкелген бала мысығымды «Мамықтың» бауырына салдым.Ол жатсынбай,

өз баласындай жақсы көріп кетті.`(78 сөз)

Грамматикалық тапсырмалар

  1. Екінші сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдау

  2. І - нұсқа Көрініп сөзіне дыбыстық талдау жасау

ІІ - нұсқа Үлпілдек сөзіне дыбыстық талдау жасау



ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

Қайталау ереже 15 бет





















Күні: 16.09.16 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары



Сабақтың тақырыбы: Дауысты дыбыстардың әсерінен түбірдегі соңғы дыбыстың өзгеруі

Сабақтың мақсаты:1)Буын үндестігі бойынша тапсырма орындау арқылы қорытынды жасау..2)Шығармашылық қабілеттерін дамыту.3)Қазақ тіліне деген сүйіспеншілікті арттыру

Сабақтың әдісі.сұрақ-жауап ,түсіндіру

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

Біздің сынып тап-таза

Бәрі дайын тақтада

ІІІ. Үй жұмысын тексеру

5 жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қойып , сөйлемдерді көшіріп жаз.

Қазан- күздің дәл ортасы.Аспанның түсі түнеріп, сұр бұлт қаптайды.

ІІІ. Жаңа сабақ

7жаттығу

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жаз, мәтінді көшіріп жаз.

Төртінші бітірген Сәлім нағашы жарболдікіне қонаққа барды. Бір күні ол нағашысы Жарбол мен Нұртайға еріп аулаға шықты.

8 жаттығу Өлеңді жатқа жаз. Сөздерге ауызша дыбыстық талдау жаса

Ұшқыш аға ағаның

Өнегесін аламын.

Аспан үстін шоламын,

Мен ғарышкер боламын

ІV.Сергіту сәті

9 жаттығу Сөздерге дыбыстық талдау жаса.

Сәбіз-5 әрп, 5 дыбыс

С-д-сыз, қатаң

Ә-дауысты, жіңішке

Б-дауыссыз, ұяң

І-дауысты, жіңішке

З-дауыссыз ұяң

VІ.Кластер

ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

25 бет 3 жаттығу







































































Күні: 13.09.16 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары



Сабақтың тақырыбы:Дыбыс үндестігі туралы түсінік Түбір мен қосымшаның үндестігі

Сабақтың мақсаты:1)Буын үндестігі бойынша тапсырма орындау арқылы қорытынды жасау..2)Шығармашылық қабілеттерін дамыту.3)Қазақ тіліне деген сүйіспеншілікті арттыру

Сабақтың әдісі.сұрақ-жауап ,түсіндіру

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

Біздің сынып тап-таза

Бәрі дайын тақтада

ІІІ. Үй жұмысын тексеру

27 жаттығу Сөздерді көшіріп жаз.

Басшы, Сарыарқа,Досжан,теңізші

ІІІ. Жаңа сабақ

30 жаттығу

Сөздерді оқып , көшіріп жаз.

Көкжиек, шекара,өнеркәсіп,орынбасар

31 жаттығу

Сөз тіркесін көшіріп жазАйтылуда сөздердің аралығындағы көршілес дыбыстардың өзгеру себебінеде?

ІV.Сергіту сәті

32 жаттығу

Сөздердің аралығындағы көршілес дыбыстардың айтылу кезіндегі өзгеру себебі неде

Ақ лақ, ала кел

35 жаттығу

Жоспар құр

VІ.Кластер

ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

23 бет 34 жаттығу

































Күні: 9.09.16 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары



Сабақтың тақырыбы:. Дауысты дыбысқа байланысты сөздердің жуан-жіңішке айтылып, жазылуы

Сабақтың мақсаты:1)Буын үндестігі бойынша тапсырма орындау арқылы қорытынды жасау..2)Шығармашылық қабілеттерін дамыту.3)Қазақ тіліне деген сүйіспеншілікті арттыру

Сабақтың әдісі.сұрақ-жауап ,түсіндіру

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

Біздің сынып тап-таза

Бәрі дайын тақтада

ІІІ. Үй жұмысын тексеру

20 жаттығу Сөздерді көшіріп жаз.

Әсемпаз, өнерпаз,дәріхана,емхана

ІІІ. Жаңа сабақ

23 жаттығу

Сөздерге көптік жалғауын жалғап айт.Көптік жалғаудың сөздерге әртүрлі жалғау себебін түсіндір.

Аққулар, киіктер, көлдер,құлындар

24 жаттығу

Көп нүктенің орнынатұсындағы қосымшалардың тиістісін қойып жаз.

Ауылдың маңыбаланың ойыншығы

25 жаттығуСөздерді үшінші жақта тәуелдеп жаз

Бұлағы,тауығы, терегі көлігі,добы

ІV.Сергіту сәті

26 жаттығу Өлеңді оқып, жатқа жаз.Қарамен жазылғын сөздердің түбірін тап.

Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін,

Жоқ барды , ертегіні термек үшін.

27 жаттығу Сөздерді оқып , көшіріп жаз.

Басшы,Сарыарқа,Досжан

VІ.Кластер

ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

21 бет 28 жаттығу























































































Күні: 7.09.16 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары

Сабақтың тақырыбы:. Буын үндестігі бойынша жаттығу жұмыстары

мақсаты:1)Буын үндестігі бойынша тапсырма орындау арқылы қорытынды жасау..2)Шығармашылық қабілеттерін дамыту.3)Қазақ тіліне деген сүйіспеншілікті арттыру

Сабақтың әдісі.сұрақ-жауап ,түсіндіру

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

ІІІ. Үй жұмысын тексеру

15 жаттығу Өлеңді жатқа оқып жаз.

Нан анасы- бидаймын

Ырзықты елге сыйлаймын

Дәнім толып, піскенде,

Қауызыма сыймаймын.

ІІІ. Жаңа сабақ

Сөздік диктант :ине , сәукеле,ерін, өнерпаз,сәнқой ауыл, дәріхана,көрермен, мұздай, етікші,құрылысшы.

17 жаттығу

Мәтінді көшіріп жаз. Жіңішке қосымша жалғанған сөздердің астын -бір, жуан қосымша жалғанған сөздердің астын екі сыз.

18 жаттығу Мақалды , жатқа жаз.Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат.

Елде болса. Ерінге тиеді,

Ауылда болса, ауызға тиеді.

ІV.Сергіту сәті

V.Оқулықпен жұмыс

19 жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы. Қарамен жазылған сөзді сөз құрамына талда.

20 жаттығу

Сөздерді көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөзді қатыстырып сөйлем құрап жаз.

Әсемпаз, өнерпаз, дәріхана, емхана.

VІ.Кластер

ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

19 бет 22 жаттығу































Күні: 2.09.16 Қазақ тілі



Сабақтың тақырыбы:. Ауызекі және жазба тілде сөйлеу

Сабақтың мақсаты:1)Ауызша және жазбаша сөйлеуді қарым-қатынас тілінің құралы ретінде таныту.2)Ауызша және жазбаша тілді практикалық тұрғыда ажырата білуге үйрету.3)Қазақ тіліне деген сүйіспеншілікті арттыру

Сабақтың әдісі.сұрақ-жауап ,түсіндіру

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

ІІІ. Жаңа сабақ

Тіл не үшін керек?

Тіл арқылы не істейміз?

№1 жаттығу

Мәтінді оқы.Сұрақтарға жауап бер.

2 жаттығу

Мақалдарды түсініп оқы, жатқа жаз.

Өнер алды - қызыл тіл.

Сөзден асқан байлық жоқ,

Тілден асқан жүйрік жоқ.

ІV.Сергіту сәті

V.Оқулықпен жұмыс

3 жаттығу

Өлеңді көшіріп жаз. Өлең мазмұнын қалай түсінгеніңдіайтып бер

Сөз қуаты шығарар ел төріне,

Жер бетінен самғатар көк шегіне

4 жаттығу Төмендегісызба бойынша сөйлеудің әрбір мақсатына байланысты әңгіме құрастыр.

VІ.Кластер











ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

5 бет 5 жаттығу













3.09.16 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары



Сабақтың тақырыбы: Сөйлеудің адамдардың сезіміне, іс-әрекетіне әсері

Сабақтың мақсаты:1)Ауызша және жазбаша сөйлеуді қарым-қатынас тілінің құралы ретінде таныту.2)Ауызша және жазбаша тілді практикалық тұрғыда ажырата білуге үйрету.3)Қазақ тіліне деген сүйіспеншілікті арттыру

Сабақтың әдісі.сұрақ-жауап ,түсіндіру

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

ІІІ Үй жұмысы

5 жаттығу

Торкөздерге тиісті сөзді қой

  1. Тіл не үшін керек?

  2. Не арқылы сөйлейміз?

ІІІ. Жаңа сабақ

6 жаттығу

Өлеңді мәнерлеп оқы.Өлеңнен баланың қуаныш сезімін білдіретін бөлікті көшіріп жаз.

7 жаттығу

Өлең не туралы Өлеңнен ризалық сезімдерді білдіретін жолдарын теріп жаз..

ІV.Сергіту сәті

V.Оқулықпен жұмыс

8 жаттығу

Мәтінді түсініп оқы. Еркебайдың өзгеруіне не әсер етті?

VІ.Ойын «Мақалдың жалғасын тап»

Сөз сүйектен өтеді,

Таяқ еттен өтеді.

Ішімдегінің бәрі - тілімде,

Тілімдегінің бәрі - түрімде.

Тіл тас жарады,

Тас жармаса , бас жарады.

ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

7 бет 11 жаттығу

















Қазақ тілі 5.09.16 оқу ісінің орынбасары

Сабақтың тақырыбы: Дыбыс фонетика ұғымы

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: тіл дыбыстары және олардың жіктелуін меңгерту. Фонетика бойынша өткен тақырыпты бекітуге арналған сергіту сәтін өткізу.2. Тәрбиелік: сынып оқушыларын топтаса, бірлесе жұмыс істеуге шақыру.

Ұқыптылыққа, ауызбіршілікке тәрбиелеу.

Патриоттық сезімін ояту..

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы

Сабақтың типі: Аралас

Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, ойын

Оқыту формасы: Жеке, топтық, ұжымдық

Көрнекілігі: Суреттер, кеспе әріптер

Пәнаралық байланыс: Ана тілі, бейнелеу өнері, орыс тілі

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

2. Үй тапсырмасын тексеру

І. 5-жаттығу

Көшіру, 1 сөз фонетикалық талдау жасау

ІІ. "Бетпе - бет" студиясы

Сұрақ - жауап

Үй тапсырмасын бекіту:

Дауысты дыбыстар тілдің қатысу қалпына қарай:

жуан және жіңішке;

жақтың ашылу қалпына қарай: ашық және қысаң; еріннің қатысу қалпына қарай: еріндік және езулік дауысты дыбыстар болып бөлінеді.

ДАУЫССЫЗ ДЫБЫСТАР

1. Қатаң дауыссыздар: к, қ, х, п, ф, с, т, ш, щ, ч, ц.

2. Ұяң дауыссыздар: б, в, г, ғ, д, ж, з, Һ.

3. Үнді дауыссыздар: й, л, р, у; м, н, ң.

2-жаттығу

тілі сабағында біз ... сөйлейміз. Орыс тілі сабағында біз ... сөйлейміз. Математика сабағында біз ...шығарамыз. Ән сабағында біз ... айтамыз.

Керекті сөздер: есеп, ән, орысша, қазақша.

Сергіту сәті

3-жаттығу

Қорытынды:

«Жұлдызды сәт»

Сұрақ-жауап

.Буын дегеніміз не? Буын түрлерін ата

2. Ашық буын дегеніміз не?

3. Тұйық буын дегеніміз не?

4. Бітеу буын дегеніміз не?

Үй жұмысы: 13 бет 5 жаттығу





6.09.16 Қазақ тілі оқу ісінің орынбасары



Сабақтың тақырыбы: Буын үндестігімен танысу

Сабақтың мақсаты:1)Оқушыларды буын үндестігімен таныстыру.2)Ауызша және жазбаша тілді практикалық тұрғыда ажырата білуге үйрету.3)Қазақ тіліне деген сүйіспеншілікті арттыру

Сабақтың әдісі.сұрақ-жауап ,түсіндіру

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезені

Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ІІ.Психологиялық дайындық

ІІІ Үй жұмысы

5 жаттығу

  1. Көп нүктенің орнына керекті жабдықтарды әліпби ретімен жаз.

ІІІ. Жаңа сабақ

11 жаттығу

Сөздерді оқы Сөздерді буынға бөліп жаз. Соңғы буындағы дауысты дыбыстардың жуан немесе жіңішке екенін айт.

12 жаттығу Жуан дауысты дыбыстары бар сөздерді бағанның оң жағына, жіңішке дауысты дыбыстары бар сөздерді сол жағына көшіріп жаз.

Өлеңнен ризалық сезімдерді білдіретін жолдарын теріп жа..

ІV.Сергіту сәті

V.Оқулықпен жұмыс

13 жаттығу

Сөйлемдерді көшіріп жаз. Жіңішке қосымша жалғанған сөздердің астын -бір, жуан қосымша жалғанған сөздердің астын екі сыз

VІ.Ойын «Кім жылдам»

14 жаттығу

Төмендегі сөздерге қосылған буындардың дауысты дыбыстары неліктен жуан екенін дәлелде.

15 жаттығу Өлеңді оқып жатқа жаз. Қарамен жазылған сөздерге жалғанған буындар қандай буын екенін айт.

ҮІІ. Қорытынды

Нені білдік?

Нені үйрендік?

ҮІІ.Үй жұмысы

17 бет ,16 жаттығу











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал