7


  • Учителю
  • Мәтін түрлері. Сипаттау мәтіні 3 cынып

Мәтін түрлері. Сипаттау мәтіні 3 cынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: қазақ тілі 3сынып .

Сабақтың тақырыбы:Мәтін түрлері. Сипаттау мәтіні

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушылардыңмәтін жайлы түсініктерін кеңейту, сипаттау мәтінімен таныстыру;

  • Оқушыларды топта жұмыс жасауға үйрету,сурет бойынша мәтінді сипаттай алуға баулу.Оқушыларды әңгімелей алуға,өз ойын айта алуға

дағдыландыру.

  • АКТ- ны пайдалана отырып, бірлескен жұмысты ұйымдастыру. Сындарлы сөйлеуін дамыту, ауыз екі сөйлеу және өзін-өзі бағалау дағдыларын жетілдіру.

Күтілетін нәтиже:Оқушылардың сипаттау мәтіні жайлы түсініктері кеңейеді, болжау жасай алады, шығармашылық қиялдары дамиды. Өз ойын толық жеткізе алу дағдысы қалыптасады.

Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сын тұрғысынан ойлау», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.»,«Ақпараттық - коммуникативтік технологиялар», «оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту»

</<font face="Times New Roman, serif">Сабақтың әдіс -тәсілдері:«Жылулық шеңбері», «Сұрақты қағып ал», «Семантикалық карта» , «20 секунд», «INSERT»

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Көрнекі құралдар: семантикалық карта,бағалау парағы, үлестірмелік тапсырмалар,суреттер, доп, постерлер.Іс -әрекет түрлері

Әдіс- тәсілдер.





I Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Жылулық шеңбері» бір - бірімізге сәттілік тілейік.

Бүгін біз бір топ болып жұмыс жасаймыз.

Оқушыларға қызыл, жасыл, сары жапырақтар беру топтарға бөлу.

II Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылардың үй тапсырмаларының тұсау кесері.





III. Өткен сабақты пысықтау.Әңгімелеу мәтіні. Рөльдік ойын.





«Қайырымды көкөністер». Әңгіме құрастыру.





IV Жаңа сабақ«Сұрақты қағып ал»

  • Мәтіннің қандай түрлерін білесіңдер?

  • Әңгімелеу мәтіні қандай сұраққа жауап береді?

  • Әңгімелеу мәтіні қандай сұраққа жауап береді?

  • Мәтіннің қандай бөліктері бар?

  • Мәтінге ат қою дегенімізді қалай түсінесің?

  • Мәтін не үшін құрастырылады?





«20 секунд»

Мына адасқан әріптерден қандай сөз шығады? Т, і, м, ә, т, у, а, т, а, с, и, т, п





  • Ия,дұрыс.Сипаттау мәтіні қандай деген сұраққа жауап береді.

Бүгін біз сипаттау мәтінімен танысып, жұмыс жасаймыз,әркім өз тапсырмасын алып орындап,өзін ұпай арқылы бағалайды.

Тапсырмаларды орында.

Бағалау парақтарына бағалаймыз.

1-жаттығу

1-топ«Менің сыныбым» атты сипаттау әңгімесін құра.

2-топ

1-жаттығу «Мен қандаймын» атты сипаттау әңгімесін құра.

3-топ

1-жаттығу «Раушангүл» атты сипаттау әңгімесін құра.





2-жаттығу.

1-топ

Мәтіннен ақбөкенді сипаттауға үшін қолданылған бейнелі сөздерді тауып,көшіріп жаз.

2-топ

Суретті сипатта.Сипаттауға қатысты сөздердің астын сыз.

3-топ

Ақбөкен суретін сал.

V. Сергіту сәті «Көңілді күн»









3-жаттығу. Семантикалық картаны толтыр.





«Мен қандаймын?»

VI .Қорытынды.

«Менің үй жануарларым» тақырыбына презентация жасау.













VIIРефлексия «INSERT»













  • Сонымен балалар сабақты қорытындылаймыз.

  • Сипаттау мәтінінің сұрағы?

  • Кім біздің сыныпты сипаттайды?

  • Жақсы, рахмет.









VIII. Бағалау.

Оқушылар ұпайларын жинап, өздерін бағалау парағына бағалайды.





IX. Үй тапсырмасы. Менің құлыным деген тақырыпта сипаттау мәтінін жаз,суретін сал.













Қол ұстасып сәттілік тілеу.







Өзіне ұнаған жапырақты алып топқа бөлінеді.



Әр топтан 1, 2 оқушы шығып үй тапсырмасын қорғайды, Презентациясын көрсетеді.





Әр топ берілген тапсырмаға диалог құрастырады.







Топтық жұмыс

Әр топқа доп қағып алу арқылы сұрақтарға толық жауап береді.

















Әр топқа адасқан әріптер беріледі, оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Оқушылар сипаттау мәтіні жайлы білетіндерін постерге толтырады.







Әр топ сипаттау мәтінін құрастырады, бір оқушы шығып қорғайды, дәлелдейді.



Әр топ берілген тапсырманы орындайды. Бір оқушы шығып, қорғайды.









Оқушылар бойларын жазып, сергітеді.





Әр топ оқушылары Семантикалық картаны толтырады.













Әр топқа ноутбук беріледі, әр топ төрт түлік жануарларына презентация жасап, оны сипаттайды.





Оқушылар кесте толтырады.



























Өздерін бағалау.





Күнделікке жазып алады.





















Топ басшының бағалау парағы

«0-18» ұпай =2 «19 - 21» ұпай=3 «22-23» ұпай= 4 24-25» ұпай=5

Дұрыс жауап 5ұпай, 1қате 4ұпай, 2 қате 3 ұпай, 3 қате 2ұпай,4 қате 1 ұпайТапсырмалар

критериялар

Үй тапсырмасы

Постер қорғау

«Сұрақты қағып ал»

«20 секунд»



Жаттығу жұмыстары

«Семан-тикалық карта»

«Менің үй жануарларым»

Қорытын-ды баға

Оқушылардың аты

Жанерке















Ақжол















Асыл















Ризат

































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал