- Учителю
- Урок літературного читання за темою 'В світі казок' 3 клас
Урок літературного читання за темою 'В світі казок' 3 клас
Тема: «В світі казок»
Мета:закріпити знання про назви відомих казок; вчити школярів на прикладах героїв казок оцінювати вчинки, знаходити правильне рішення; розвивати емоціональну вольову сферу, зв'язне мовлення, мислення, увагу; виховувати бажання слухати казки та розповідати їх.Виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас. Виховувати бажання поповнювати свої знання.
Тип уроку: урок - подорож
Обладнання:мачки, деформований текст, скоромовки, таблиці, кросворд, сигнальні картки, макет поїзда, ілюстрації казок та казкових героїв.
ХІД УРОКУ
1.Організація класу до уроку.
-
На сьогоднішній урок до нас завітало багато гостей. Поверніться до них обличчям, привітайтеся і усміхніться.
Вчитель:
Всім дзвінок нам дав наказ:
- Працювати уже час.
2.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель:
- Діти,сьогодні на уроці ми пригадаємо багато українських народних казок, ознайомимося із новими для того, щоб бути добрішими, мудрішими. Народні казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювалися. Ім'я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною. Отже, автором народної казки - є народ. І люблять казки як дорослі так і малі. А оскільки всі ми любимо подорожувати тож запрошую всіх зручно у поїзд сідати та в далеку дорогу вирушати.
2.1. Мовленнєва розминка.
Перша станція «Скоромовна».
Вчитель:
- А щоб краще розмовляти скоромовки потрібно знати та швиденько їх читати.
1 група. Тишком - нишком вийшла мишка із нори,
В шкряботушки ніс і вушка догори.
2 група.
Сидів горобець на сосні,-
Заснув - і упав уві сні.
Якби не упав уві сні.
Сидів би він ще на сосні.
3 група.
У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик -
Він зварить вам борщик.
4 група.
Бубоніла діду баба:
- Ой не дмухай на кульбабу,
Бо з кульбаби полетять
Сто малих кульбабенят.
2.2. Кросворд.
А щоб казки та героїв пригадати, швидше на станцію «Кросвордну» потрібно вирушати.
Кросворд. (діти прикріплюють на кожну відповідь ілюстрацію).
-
Що побачив півник, підмітаючи подвір'я? (Колосок.)
-
Житлом для тварин стала загублена дідом…(Рукавичка.)
-
Хто не повірив вовчим хитрощам і не впустив його в хатину? (Козенята.)
-
Ведмедя - велета порятував з біди маленький…(Павучок.)
-
Вона в казках хитра, улеслива та підступна. (Лисичка.)
- Гарно з кросвордом працювали, всі знання демонстрували, час в дорогу вирушати, але й про здоров'я потрібно пам'ятати.
2.3. Фізкультхвилинка.
Станція «Найкмітливіші» чекає малят своєю літературною вікториною.
2.4. Літературна вікторина.
-
Спробуйте впізнати героя.
-
«Призволяйся, не погордуй. Сама варила…» (Лисичка)
-
«Вибачай, любонько, чим хата багата, тим і рада, а більше на цей раз нічого немає…» (Журавель)
-
З якої казки ці герої? («Лисиця і Журавель»).
-
«Відчиніться, відмікніться! Ваша мати прийшла, молока принесла». (грубим голосом). (Вовк).
-
«-Чуємо, чуємо, - не материн це голосок. Наша матінка співає тонесеньким голоском та й приказує не так» (Козенята).
-
З якої казки ці герої ( «Вовк і семеро козенят»).
-
-Гей, Круть, гей, Верть, глядіть, скільки зерна я намолотив!» (Півник)
-
З якої казки? («Колосок»).
-
«Покликала бабця онучку:
онучка за бабцю,
бабця за дідуся,
дідусь за ріпку -
-
тягнуть - потягнуть, витягти не можуть!» («Ріпка»).
7) « А хто-хто тут живе?
- Мишка - шкряботушка, жабка - скрекотушка та зайчик - побігайчик. А ти хто?
- А я лисичка - сестричка. Пустіть і мене.
- Та йди.» («Рукавичка»)
3. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання Казки про липку та зажерливу бабу.
3.1. Читання казки вчителем .
а) Націлення на первинне сприймання казки.
-Будьте уважними, після того як ви прослухаєте казку, ви повинні дати відповідь на запитання:
- Чому казка має таку назву?
- Назвати головних героїв твору.
б) Читання казки учнями.
в) Словникова робота.
розгнівається - розізлиться
лаяла - сварила
батрак - найманий працівник для роботи в сільському господарстві.
Вчитель:
- Чіткі відповіді давайте і про руку не забувайте!
г) Бесіда за змістом казки
-
Якою мовою заговорила липка? (Людською).
-
Кому розповів дід про пригоду в лісі? (Бабі).
-
Яке було перше прохання баби? (Конячка з возом).
-
Чи виконала липка друге бажання баби? (Так).
-
Знайдіть у тексті останнє бажання баби. (Щоб усі люди в селі були їхніми батраками)
д) Ланцюжкове читання
є) Вибіркове читання
- Прочитайте зачин казки
- Прочитайте кінцівку.
Добре всі ми працювали
4. Фізхвилинка(офтальмологічний тренажер).
Вчитель:
- Гарно діти працювали і на «Гральну» станцію завітали.
Зустріч з казкою - це свято,
Не було б її у нас,
Ми б не знали так багато,
Про новий і давній час.
4.1. Гра «Знайди казку за ілюстрацією та маячком».
( У кожної групи на парті розкладені ілюстрації, потрібно знайди назви казок, які вказані на маячках).
4.2. Гра «Клубок казок».
(у кожної групи сигнальні картки, якими діти повідомлятимуть про допущені помилки)
- Які казки переплуталися?
«Була собі коза. У неї було троє поросят. Вирішили вони піти в гості до бабусі та залишити козу одну вдома. У цей час прийшла лисиця. Вона запросила козу до себе на день народження. Вона частувала її кашею з молоком. З того часу лисиця та коза стали приятелювати».
Вчитель:
Швиденько дітки до потягу сідайте, на останню зупинку завітайте.
Зупинка «Творча майстерня».
Вчитель:
- У нашому класі діти - знавці і з останнім завданням справляться всі!
Зараз конверти ви розкривайте та швидко завдання групою розглядайте і предмети вміло розкладайте, про сюжет казки не забувайте своє панно казкове виготовляйте!
( З головних героїв казок «Ріпка» та «Колобок» виготовити казкове панно, презентація).
5.Підсумок уроку.
1учень. Кожен народ створив багато чудових казок. У них відображено життя
народу, його мрії і сподівання на кращу долю, на перемогу добра і справедливості над злом, заздрістю, жадібністю і жорстокістю.
2 учень. Казка - народний або літературний твір про вигадані, часто фантастичні події. Є три види казок: казки про тварин; чарівні; соціально-побутові. В другому класі вивчають казки про тварин, головними героями яких є тварини. (Учень демонструє таблицю).
-
Чи сподобався вам наш урок?
-
Чим саме?
А тим часом наша подорож закінчилась.
Мабуть, друзі, ви втомились.
А тепер - відпочивать
Та казки - не забувать!