- Учителю
- Звуки[л], [л]. Позначення їх буквами Л, л («ел») .
Звуки[л], [л]. Позначення їх буквами Л, л («ел») .
Тема .Звуки[л],[л]. Позначення їх буквами Л, л («ел»).
Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки, позначити їх літерами Л,л («ел»);закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виробляти навички звуко - буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний слух, естетичні смаки;збагачувати словниковий запас;виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: піраміди слів; предметні малюнки та звуко-складові моделі до них; фішки, макет сонечка; малюнки до загадок; зошити;таблиці.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент
Встаньте ,діти , всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Дзвоник дав сигнал - пора.
Починаєм , дітвора.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
-
Сьогодні до нас на урок завітала одна гостя. Хто вона? Дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.
Ходить по полю, в ліс, сад заглядає,
Листя фарбує, додолу складає.
Хліб, овочі, фрукти в кошик збирає
Та у комори на зиму ховає.
Хмари важкі та дощі закликає.
Чи господиню цю кожен з вас знає?
Демонстрація ілюстрацій на тему «Осінь»
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
о1.Повторення вивчених букв і звуків.
Л
В
М
Н
у
и
і
а
2.Читання пірамідок
на
во
во
о
ва
но
ву
и
ни
во
ви
у
а
на
ва
ни
вов
ві
ва
І
ІV.Вивчення нового матеріалу
-
Сьогодні до нас завітала Осінь, адже їй цікаво знати, як учні першого класу вміють читати слова і речення. А ще Осінь принесла новий звук і нову літеру. Послухайте вірш!
Осінь дивні пензлі має,
Що невидимі в руках,
Через те барвисто сяє
Всюди листя на гілках.
В жовтих, бурих і червоних
Переливах кольори
Між незаймано-зелених
Теж до певної пори.
З крон спадуть барвисті шати
- Вкриють землю килими:
В кучугури біля хати
Позгрібаєм листя ми.
На дошці малюнки листочків
Дуб Клен Каштан Береза Тополя Горобина
-
Якого кольору листя?
-
Нам Осінь принесла букет золотого листя. З яких дерев листочки у букеті осені?
-
Який звук однаковий у словах клен, липа тополя? (звуки[л],[л])
V. Повідомлення теми і завдань уроку.
Отже, ви здогадались, що сьогодні на уроці ми вивчатимемо звуки[л],[л].
1.Артикуляція звука[л].
Під час вимови звука [л] кінчик язика піднімається і впирається у верхні передні зуби. Струмінь повітря проходить через рот по боках язика, між язиком і щокою. Голосові зв`язки напружені та утворюють голос. Тому звук[л] приголосний дзвінкий. Він має м`яку пару - звук [л],а глухої пари він не має. Місце звука[л] серед приголосних.
2.Чистомовка
Ла-ла-ла - квіточка мала,
Ло-ло-ло -їдемо в село,
Лу-лу-лу-лілію поллю,
Ли-ли-ли - квіти полили.
--о-3. Гра «Знайди пару»
-о-о-оКлен
-о-оКалина
Липа
4. Гра «Упіймай звук»
Коли ви чуєте в вірші звук[л],[л] - хлопайте у долоні
Лось і лосенятко з ним,
Ліс для лосів - рідний дім.
Літо в ліс гукнуло осінь,
Лист летить на спини лосям.
- Про кого йшлося у вірші? (про лосів)
- А що для лосів рідний дім? (ліс)
- А що летить на спину лосям?(лист)
Послухайте ще один вірш:
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису
Лис лисички ніс із лісу.
-
Про кого йдеться у лісі?
-
А про які лисички говориться?
Лисички (гриби)
Фізхвилинка
Ми берізки і кленці
В нас тоненькі стовбурці.(встати, потягнутись.)
Ми в стрункі стаєм рядки,
Виправляєм гілочки.(рухи руками).
Ледь зіп`явшись з корінців,
Дістаємо промінці. (руки вгору, ноги на носочки.)
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь.(нахили тулуба)
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед - назад.(вправи для шиї)
5. Створення асоціативного куща «Квітка-алфавітка»
тваринатваринаТ
кущ
деревоVI.Робота за Букварем
Пора року
птах
Лев, лелека,літо, липа,калина
6.Гра «Каміння - вата»
Лис - ліс
Ложка - ліжко
Лайка - лійка
Лото - літо
7.Написання друкованої літери.
8. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
VI.Робота за «Букварем»
1.Читання складів :хором, «ланцюжком».
2.Утворення і читання слів із розрізних складів малина, лимони, ловили.
3.Читання стовпчиків слів(звернути увагу на наголос).
4.Бесіда за змістом малюнка
- Кого ви бачите на малюнку? (дітей)
- Що роблять діти?
- Що тримає дівчинка?
- Що тримає хлопчик?
5.Читання речень
VIІ. Підсумок уроку.
1.Бесіда.Запитання від чарівної Осені. Метод «Мікрофон»
- З якими звуками ми познайомились?
- Які це звуки?
- Якою літерою позначаються звуки?
-Яка ця літера?
2.Пофантазуймо! «Л-гра»
- Ким ти хочеш бути?
- Яке ім.`я ти собі обрав би?
- Яких звірів ти завів би?
- Що ти їв би?
- Куди б їздив відпочивати?
3. А тепер Осінь хоче подивитися, чи запам`ятали ви, з якого дерева листочки. З `єднай літеру з листочком.
4.А тепер давайте прикрасимо наше дерево
Багато відповідали - помаранчевий
Робили помилки - жовтий
Не відповідали - зелений
5.За що подякуємо нашому уроку?
Працювали всі старанно
І почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти - просто молодці!