7


  • Учителю
  • Урок з природознавства 'Різноманітність рослин у природі' (3 клас)

Урок з природознавства 'Різноманітність рослин у природі' (3 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Мета:познайомити учнів з основною кваліфікацією рослин; розглянути особливості кожної групи рослин, збагачувати словниковий запас. Продовжити роботу над розвитком розумових операцій (синтез, аналіз, порівняння, класифікація, узагальнення). Виховувати в учнів вміння пр
предварительный просмотр материала



Різноманітність рослин у природі










Урок розробила: Солодовникова О.М.,

вчитель вищої категорії,

старший учитель

Мелітопольської ЗОШ № 15




Мета: познайомити учнів з основною кваліфікацією рослин; розглянути особливості кожної групи рослин, збагачувати словниковий запас. Продовжити роботу над розвитком розумових операцій (синтез, аналіз, порівняння, класифікація, узагальнення). Виховувати в учнів вміння працювати в колективі; шанобливе ставлення до однокласників; виховувати старанність і охайність.

Обладнання: презентація до уроку «Різноманітність рослин у природі», «чарівна» скриня, частини рослини (корінь, стебло, лист, квітка, плід, насіння), таблиця - будова рослин, малюнки різних видів рослин для гри, круги Луллія, аркуші для запису сенкану.

Хід уроку.

І. Організація класу до уроку

- Поверніться один до одного обличчям, посміхніться, скажіть добрі слова. Побажайте успіхів собі. Глибоко вдихніть і видохніть. Видихніть образу, злість, занепокоєння.

На уроці ми будемо працювати під девізом:

Діяти - активно!

Думати - оперативно!

Сперечатись - доказово!

Творчо мислити - обов'язково! (Слайд 2)

Вправа «Очікування»

  • А яким би ви хотіли бачити наш урок? (цікавим, казковим, проблемним, пошуковим, продуктивним)

II. Хвилина спостережень.

  • Світ навколо нас прекрасний та загадковий. Передбачити його стан нам допоможе синоптик. (Слайд 3)

  • Сьогодні 12 грудня, п'ятниця. Пора року - зима. Температура повітря становить +20; небо похмуре. Зранку йшов дощ, повіває легенький вітерець.


III. Мотивація. Я приготувала для вас чарівну скриню. В ній знаходяться кілька предметів , які допоможуть нам визначити тему сьогоднішнього уроку , але я загадала тільки один предмет ! А який це предмет ви дізнаєтеся за допомогою гри «Так, ні» (Лист). А тепер подивіться на інші предмети і назвіть їх всі одним словом. (Рослина) . Рослина це добре чи погано? (Відповіді дітей)

IV. Перевірка домашнього завдання.

  • Чому рослини називають зеленим дивом землі?

  • Чому рослини називають зеленими друзями людини?

  • Що ще дають рослини людині?

  • За допомогою ММЧ покажіть, як рухається сік у рослинах.

  • Які частини рослини ви знаєте?

V. Оголошення мети урока. Ми розглядали рослини у яких є всі органи, але, виявляється в природі існують і такі рослини у яких немає плоду або квітки, або листя. А деякі примудряються існувати навіть без кореня. Що ж це за рослини? Давайте зробимо надзвичайну подорож у царство. Так, так, не дивуйтеся. Казкове слово «царство» є ще й науковим, так вчені називають світ рослин. Править в царстві рослин цариця Флора. Разом з Флорою познайомимося з жителями її царства. (Слайд 4)

V. Робота на д новою темою. (Слайд 5)

- Наука про рослини називається ботанікою. Вчені-ботаніки ділять царство рослин на кілька груп.

Рослини

нижчі вищі

водорості мохи, папороті, хвойні, квіткові

- Як ви думаєте, чому водорості - це нижчі рослини, а мохи, папороті, хвойні та квіткові - це вищі рослини?

- Відповідь на це питання ми отримаємо після того, як познайомимося з особливостями кожної групи рослин.

стебло

листя

квіти

корні

плоди і насіння

водорості

мохи

папороті

хвойні

квіткові

Робота з підручником. Учні поділені на групи. Кожна група читає текст і заповнює таблицю ( поставити плюси в колонках).



VI. Закріплення матеріалу підручника.

  • Зараз за допомогою чарівної палички я перетворю вас на рослини про які ви читали. Розкажіть про себе від імені цієї рослини. Всі інші слухайте уважно і заповніть таблиці.

Водорості: (слайди 6 - 8)

  • Чому водорості мають таку назву?

  • Ми живемо у воді. Наша назва утворилася з двох слів «вода» і «рости».

  • Яку ви маєте будову?

  • Наше тіло буває у формі кульки, пластинки, ниток. Ми не маємо справжніх органів: кореня, стебла, листків, квіток, плодів з насінням.

  • Як же ви існуєте у воді?

  • Одні з нас вільно плавають. Інші - прикріплюються до дна.

  • Чи всі водорості однакові?

  • Ми різні за кольором. Зелені водорості живуть біля поверхні води, куди проникає сонячне свіло. Ми поглинаємо з води вуглекислий газ, а виділяємо кисень. Ним дихають тварини, що живуть у воді. Глибоко в морях ростуть наші подружки бурі й червоні водорості.

  • Водоростей так багато в морях і океанах, що взимку, коли листяні рослини скидають своє листя, основними постачальниками кисню на нашій планеті залишаються рослини тропічних лісів і водорості. А ще

люди використовують зелену водорість морську капусту у їжу, вона багата на йод.

Мохи: (слайди 9 - 11)

  • Де живете ви?

  • Ми живемо у вологих лісах і на болотах.

  • Які органи маєте?

  • У нас є стебло і листки, але немає кореня, квіток. Тому ми не утворюємо плодів із насіння.

  • Цікаво, а як же розмножуються мохи?

  • Нові рослини виростають з дуже дрібних коричневих спор. Спори утворюються в коробочках на верхівках рослин.

  • Найпоширеніші в Україні мохи - сфагнум і зозулин льон.

Хвощі і папороті: (слайди 12 - 13)

  • Коли ви з'явилися на нашій планеті?

  • На нашій планеті ми з'явилися дуже давно. Мільйони років тому ми були велетенськими деревами й утворювали на Землі дрімучі ліси.

  • До якої групи рослин ви належите?

  • Ми багаторічні трав'янисті рослини.

  • Які органи ви маєте?

  • Ми маємо всі органи, крім квіток і плодів, тому розмножуємося як і мохи за допомогою спор, а ще ми можемо рости і від кореневища.

  • Де ви живете?

  • Ми ростемо у вологих лісах: хвощі - на луках, папороті - у лісах?

Хвойні рослини: (слайди 14 - 15)

  • Чому вас назвали хвойними?

  • Дерева і кущі з листками - хвоєю називають хвойними.

  • На землі налічується близько 560 видів хвойних рослин. Шановні познайомте нас зі своєю родиною.

  • Я сосна. У мене є друзі - хвойні дерева: ялина, смерека, модрина, тис ягідний. Також товаришую із хвойним кущем - ялівцем.

  • Які органи ви маєте?

  • Ми маємо усі органи, крім квіток і плодів. Насіння утворюється в шишках.

Квіткові рослини: (слайди 16 - 18)

  • Квіткових рослин на Землі найбільше. Їх налічується близько 240 тисяч видів.

  • Серед нас є дерева, кущі, трав'янисті рослини.

  • Які органи ви маєте?



  • Ми маємо усі органи: корінь, стебло, листя, квітки, плоди з насінням.

  • Як ви розмножуєтеся?

  • Ми виростаємо з насіння. Насіння дозріває у плоді., що утворюється з квітки.

-А зараз ми перевіримо, наскільки ви були уважні протягом уроку. Подивіться на екран і перевірте свої таблиці. Покажіть чия група виконала роботу без помилок. (слайд 19)

  • Чому водорості належать до нижчих рослин?

Фізхвилинка. Гра. За командою вчителя «Раз, два, три, всі, у кого є (листя, квіти, коріння, стебло) - до мене біжи.



Закріплення матеріалу.

За допомогою кругів Луллія спробуємо скласти розповідь про життя рослин у незвичайних для їх життя умовах.

Рослина

Місце існування



Органи рослини

VII. Підведення підсумків.

  1. Наука про рослини називається ботаніка (так)

  2. Водорості - жителі води (так)

  3. Мохи можна зустріти у вологих місцях (так)

  4. Представниками хвойних рослин є сосна, ялина , кедр , ялівець (так)

  5. У мохів є коріння (ні)

  6. Сама найменша група квіткові рослини (ні)

  7. Водорості використовують в їжу (так)

  8. Листя папороті схожі на пір'я . (так)

  9. Рослини ділять на водорості , мохи , папороті , хвойні рослини і квіткові рослини. (так)

  10. Вчені виділяють 9 груп рослин (ні)

  11. Ялина - це квіткова рослина . (ні)

  12. Морська капуста це водорості (так)

  13. Шишка - це плід хвойних рослин (так)

  14. Троянда це квіткова рослина . (так)



  • Закінчуючи розмову про різноманітність рослин, я пропоную вам написати про цю частину природи сенкан. (Слайд 20)



Рослини

Різноманітні, прекрасні

Прикрашають,радують, зачаровують

Зелене диво Землі

Краса!



  • Урок добігає кінця. Я прошу вас, діти оцінити свою роботу на уроці, доповнюючи речення: (Слайд 21)



Мені вдалося сьогодні …

Мене здивувало …

Мені сподобалось …

Я можу похвалити себе…



VIII. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника с. 115-120 і за допомогою ММА придумати нову рослину.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал