7


  • Учителю
  • Дүниетану ҚМЖ Тақырыбы 'Су. Судың қасиеті' (2 сынып)

Дүниетану ҚМЖ Тақырыбы 'Су. Судың қасиеті' (2 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Тақырыбы: Су. Судың қасиеті Мақсаты Әр түрлі тәжірибелер нәтижесінде судың басты қасиеттерімен және оның шаруашылық маңызымен оқушыларды таныстыру туралы ғылыми түсінік беру. Міндеттер Оқушылардың байқағыштығын, білімқұмарлығын дамыту. Суды таза сақтауға, ұқыпты
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Тексерілді:

Оқу ісі жөніндегі орынбасары: Айнабекова М.Ж.

Пәні: Дүниетану

Сынып: 2 «Г»

Пән мұғалімі: Алмаганбетова С

Мерзімі:

Тақырыбы: Су. Судың қасиеті

Мақсаты

Әр түрлі тәжірибелер нәтижесінде судың басты қасиеттерімен және оның шаруашылық маңызымен оқушыларды таныстыру туралы ғылыми түсінік беру.

Міндеттер

Оқушылардың байқағыштығын, білімқұмарлығын дамыту. Суды таза сақтауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Мәтін мазмұны бойынша Э.Бононың «Ойлаудың 6 қалпағына» сәйкес келетін ойды тұжырымдауға үйрету.

Күтілетін нәтиже


Су жайында, оның пайдасы туралы білімдері кеңейеді.Эдвард де Бононың «Ойлаудың 6 қалпағымен» жұмыс жасауға үйренеді. Қоршаған ортаны қорғауға тәрбиеленеді.

Қолданылатын әдіс- тәсілдер

Жеке, жұппен, топтық жұмыс, электронды оқулықпен жұмыс жасау, АКТ-ны қолдану, диалогтік оқу

Сабақтың сілтемелері

К.Жүнісқызы, Е.Ледовских. «Дүниетану. Оқыту әдістемесі» 2-сынып. К.Жүнісқызы, Н.Жапанбаева. «Дүниетану» 2-сыныбына арналған оқулық

Кезең

Қолданы-латын модульдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар, құралдар, көрнекіліктер


Қызығу -шылық -ты ояту


АКТ

Оқыту

ды басқару және көшбас шылық


1.Психологиялық ахуал.

Шаттық шеңберін құрып, бір - біріне алақан жылуы арқылы бүгінгі күнге жылы лебіздерін білдіреді. Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

Міне,жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Топқа бөліну:

« «Ойлаудың 6 қалпағы» бойынша алты топқа бөлінеді.


Шеңбер құрып, жылы лебіздерін білдіреді. Бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

6 топқа бөлініп отырады.

Топ басшы, баяндамашы, хатшы сайланады.


Мадақтау

Слайд,

6 қалпақ, қағаздан жасалған әр түрлі қалпақ суреттері, ағаштар макеті


1.Үй тапсырмасына берілген «Ауасыз өмір жоқ» тақырыбындағы эсселерін әр топқа оқытып тексеру.

2. 5 минуттық бақылау жұмысын орындатады. 5 минуттық бақылау жұмысы 1.Жердің айналасын......... қоршап тұр. 2.Адам ауасыз ................. қана өмір сүреді. 3.Ауаның қасиеттері:.... ........................... 4.Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын сіңіре отырып, ......................... шығарады. 5.Зауыттар, фабрикалар, көліктер .................................... ластайды.

Үй тапсырмасына берілген «Ауасыз өмір жоқ» тақырыбындағы эсселерін әр топтан бір оқушы мәнерлеп оқып , ағашқа іледі.

5 минуттық бақылау жұмысын оқушылар өз беттерінше орындайды.



5 минуттық бақылау жұмысы арқылы өзара бағалау


Қағаздан жасалған күзгі сары жапырақ

Таратпа материал


Мағына- ны тану



Жаңа сабақ.

Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау.

«Су. Судың қасиеті» тақырыбы бойынша түсінік беріледі.

Оқулықпен жұмыс.

Әр топқа судың қасиеттері туралы мәтінді оқытып, тәжірибе арқылы талдату.

Электронды оқулықтан «Су. Судың қасиеті» туралы толығырақ түсінік алады.

Әр топ оқушылары судың қасиеттері туралы мәтінді оқиды, тәжірибе арқылы талдайды.

Қызыл түсті жұлдызша смайлик арқылы

Электронды оқулық


Оқыту мен оқудағы әдіс-тәсіл дер


Топтық жұмыс орындалады. Ітоп. «Су туралы мақал-мәтелдер» жазады.

ІІтоп. «Су туралы жұмбақтар» жазады.

ІІІтоп. Су туралы эссе жазады.

ІҮтоп. «Су туралы тыйым сөздер» жазады.

Ү топ. Бес жолды өлең жазады.

ҮІ топ.Судың қасиеттерін жазады.

Топтық жұмыс.

І топ.Мақал-мәтелдер жазады.

ІІ топ.Жұмбақтар жазады.

ІІІтоп. Су туралы эссе жазады.

ІҮтоп. «Су туралы тыйым сөздер» жазады.

Ү топ. Бес жолды өлең жазады.

ҮІ топ.Судың қасиеттерін жазады.


Дөңгелек


смайлик

арқылы


Плакат, маркер, сурет


СТО

Талантты және дарынды балалар ды оқыту

Оқушыларға қағазға жазылған «Су туралы» мәтінін береді. Осы мәтінді оқи отырып, мағынасы Э.Бононың «Ойлаудың 6 қалпағына» сай болатын тұстарын әңгімелету.

Берілген тапсырма бойынша жеке жұмыс, одан кейін жұппен жұмыс, соңында топпен жұмыс жасауға кіріседі.

Білу

Ақ қалпақ

Таза қағаз беті сияқты, жаңа ақпарат береді.


Су- түссіз, мөлдір, иіссіз, дәмі жоқ сұйық зат. Сусыз өмір сүру мүмкін емес. Жер бетінің төрттен үш бөлігін су алып жатыр.

Жүрекше

бейнесіндегі

смайлик

арқылы

Ақ қалпақ

Түсіну

Сары қалпақ

Күн көзі, тіршілік көзі, артықшылық іздейді.


Адам тәулігіне 4-5 литр су ішеді. Адам баласы тамақ ішпей бір айдан астам өмір сүре алады. Ал сусыз үш күнде өмір сүре алмайды.

Сары қалпақ

Қолда-ну

Қызыл қалпақ

Ашуды, шиеленісті,

эмоцияны, сезімді

білдіреді.


«Судың да сұрауы бар» дейді дана халқымыз. Қазақстанда мол сулы өзендер, көлдер теңіздер бар. Осы мол суды есепсіз пайдалану судың азаюына әкеп соғып отыр..

Қызыл қалпақ


Талдау

Жасыл қалпақ

Өсімдік, молшылық белгісі,

жаңа идея туындайды

Келешекте Арал теңізін қалпына келтіру жұмыстары жүргізіліп жатыр. Егер теңіз орнына келіп толса , су балыққа толар еді. Адамдар оған көптеп барып демалар еді.


Қара қалпақ

Жинақ-тау

Қара қалпақ

Қараңғылық,

қауіптілікті танытады.

Алайда ішуге жарамды таза су жер бетінде барған сайын азайып бара жатыр. Адамдар суды өнеркәсіп қажетіне көп пайдаланып, оны өндіріс қалдығымен ластауда. Ал біз су құнды байлығымыз екенін ұмытпауымыз керек

Жасыл қалпақ

Баға-лау

Көк қалпақ

Аспан түсі, ұйымдастыру

мен басқаруды білдіреді.

Судың қоры мол болғанымен, ішуге жарамды су табиғатта аз. Оны жөнсіз ысырап қылмай, жүйелі түрде пайдаланған дұрыс. Өзен мен көл сулары таза болуы үшін оны қоқыстардан тазартуы керек

Көк қалпақ


Уақыттың біткеніне байланысты жұмысты аяқтап, қорғауға дайындалу керектігі ескертіледі.

Логикалық тапсырма:

1)Адам күніне 5 литр су ішу керек болса,
1 айда неше литр су ішуі керек? 2)1 кг бидай дәнін өсіру үшін шамамен 2 тонна су жұмсалады. Ал 100 кг бидай дәнін өсіру үшін қанша су керек?

3) Тормен су әкелуге бола ма?

Әр топ өздерінің презентацияларын жасайды.

Оқушылар қолдарын көтере отырып, жауап береді.

Екі жұлдыз, бір тілекпен топқа баға беріледі


Ой толғаныс


ОүБ


Рефлексия.

Ойын: «Қадам бас».

Үйге тапсырма береді. Әр оқушыға өзін-өзі бағалау керектігін ескертеді.

Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы мұғалім олардың ұғу деңгейін тексереді.

«Қадам бас» ойынында оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып , сабақты қорытындылайды.

Үйге тапсырма: «Су. Судың қасиеті» мәтінін мәнерлеп оқу, әңгімелеу.

Кері байланыс:

1.Мен бүгін өте жақсы жұмыс жасадым. Сабақ өте ұнады.

2.Мен бүгін сабаққа белсене қатыстым.

3.Мен сабақты онша түсінбей қалдым.

Әр оқушы өзі-нің жинаған смайликтерін жинақтап, өзін-өзі бағалайды.

Слайд, із бейнесі, ағаштар,

стикер





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал