7


  • Учителю
  • Қысқа мерзімді жоспар сауат ашу 'Е дыбысы мен әрпі'

Қысқа мерзімді жоспар сауат ашу 'Е дыбысы мен әрпі'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тексерілді:

Қ.Ж.Ельдесова (Оқу ісінің меңгерушісі)

Күні: Сыныбы:1 «А» пәні: сауат ашу

Сабақтың тақырыбы

Е е дыбысы мен әрпі



1



Мақсаты

Е дыбысын сөз ішінде дұрыс оқуға жаттықтыру, Е әрпінің артикуляциясын үйрету
Сөздерге дыбыстық талдау жасауға дағдыландыру. Сөздерде қанша әріп қанша дыбыс бар екенін ауызша үйрету. Сөздік қорларын байыту, тіл байлықтарын дамыту, дыбыстардан сөз, сөзден сөйлем құрау қабілеттерін дамыту.
Оқушыларды сыпайылылыққа, жолдастыққа достыққа, бір-бірінің ойын түсінуге бірін-бірі тыңдай білуге тәрбиелеу.

2

Оқыту нәтижелері

Оқушының функционалдық сауаттылығы қалыптасады ,шығармашылығы дамиды.

3

Түйінді идеялар

Оқушылар топтық жұмыс жасау барысында бір-бірінің пікірін тыңдауға дағдыланады,өзін -өзі реттеуге, бағалауға үйренеді.

4

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Оқуды және оқыту үшін бағалау: АКТ-ны қолдану; таныстырылым жасау.Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс, жас ерекшеліктеріне сай оқыту.

5

Қажетті құралдар

Тақта, компьютер , маркер, стикер, ақ бетшелер.

6

Сілтеме

Сауат ашу 1 класс Ш. Әуелбаев, Ә.Наурызбаева,Р. Ізғұттынова, А.Құлажанова.



Сабақтың кезеңдері

Уақыты

35 минут

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқыту модульдері

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру

кезеңі


Сабақ басында жағымды психологиялық ахуал туғызу мақсатында топқа бөлу

Оқушыларды үш топқа бөлу

Психологиялық жағымды орта қалыптастыру

1топ «Балауса»

2 топ «Гүлдер»

3топ «Жұлдыздар»


Ынтымақтас-

тық және топтағы бірлескен жұмыс

Оқушылар назарын сабаққа ынта қояды.

Топ басшысын сайлау.
Алтын ережені есте сақтау.

Психологиялық сәт.

Балалар біз көңіл-күйіміздің әрқашан көтеріңкі болғанын қалаймыз.Көңілімізді ешқашан кірбің, бұлт шалмаса екен деп ойлаймыз.

Шат-

тық шең-бері

Үй тапсырмасын сұрау

Ой қозғау.
Қайталау -білім анасы.

Ң қандай дыбыс?
- Ол сөздің басында кезедесе ме?
- Топтастыру арқылы ң дыбысы бар сөздерді пысықтау

Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

Қайталау -білім анасы.

1. Әріп дегеніміз не?

2. Дыбыс нешеге бөлінеді?

3. Әріптің жазба түрі қайда жазылады?

4. Дыбыс дегеніміз не?

5. ң дыбысы қандай дыбыс?

6. Дауыссыз дыбыстарды қалай ажыратамыз?

7. Қызыл текшемен қандай дыбысты белгілейміз?


3 шапалақ

Жаңа сабаққа даярлық

«Ол не?» ойыны
Жаңа өтілетін әріпті жұмбақ жасыру

арқылы таптыру
Басында үшкір істігі бар,
Өзіне лайық тон пішкен,
Секіріп тастан түскен.
(Ешкі)
Қалғиған қос құлақты,
Теңбiл түрi көрiктi,
Мекен жерi бұлақты,
Бiлемiсiң… (Елiктi)




-Қане айтып көрейікші

Е әрпінің бас әрпімен таныстыру.


АКТ-ны қолдану




Әріп таңбасымен танысады.

Е дыбысы дауысты дыбыс.Е дыбысын қызыл түспен белгілейміз. Себебі ол созылып, тоқтамай айтылады. Е е дыбысын айтқанда дауысымыз жіңішкеріп естіледі. Е е дыбысы ерін арқылы айтылады. Сонықтан қысаң дауысты дыбыс. Е е дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында айтылады.

Дәптермен жұмыс.

Дәптерімізді ашайық әдемі етіп жазайық

Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз.
Е дыбысының бас әрпі 2 тармақтан тұрады. Бірінші тармағы жолдың үстінде жарты шеңбер тәрізді оңға қарай салынады. Екінші тармағы жолдың үстінде жарты шеңбер тәрізді оңға қарап салынады: Е .Кіші әрпі толықтай жолдың ішінде салынады: е

Жаңа сабақты меңгерту



Сергіту сәті




1.Оқулықпен жұмыс.

Сурет бойынша жұмыс.

Мәтінмен жұмыс.



Топпен жұмыс




Оқулықтағы суретпен жұмыс
Бұл суреттерге сөйлем құрау арқылы оқушылар ойын толық жеткізуге дағдыланады. Сөйлемді толықтай құрап үйренеді.
Мысалы: Емен орманда өседі. Емен- үлкен ағаш. Ерді жылқыға мінгенде қолданады. Ол теріден жасалады.
2) Сөздерді оқыту
Оқулықтағы қара түспен ерекшеленіп берілген сөздерді буындап оқыту: Е мен, е ден, не ме ре, не ме не, ел, ер, жел, жер, бел, бес
- Сөздерде Е е дыбысы қай жерде естіліп тұр?
- Сөздің басында, ортасында, соңында келеді.
- Е е дыбысы нешінші буындарда кездеседі?
- Сөздің барлық буындарында
- 1 буында сөздерді таптыру: ел, ер, жел, жер, бел, бес
- Олар неге бір буынды сөздер деп аталады?
- Себебі, бұл сөздерде тек бір ғана дауысты дыбыс бар.
3) Мәтінмен жұмыс
- «Емен» мәтінін оқып беру
- Емен ағашы туралы пысықтап сұрау: ағаш, мықты
- Еменнен не жасалады? Парталар, түрлі бұйымдар
4) Неше? Нешеу? Сұрақтарымен таныстыру
- Неше? Нешеу? Сұрақтары заттардың санын білдіреді. Мысалы, үш, төрт, екі
Неше? Нешеу?
- Бес белбеу - Белбеу - бесеу
- Алты ер - Ер алтау
Сергіту сәті: Ақ бұлақ

Бар-мақ

пен

Қорытындылау




. Ойын «Мен - фотоаппаратпын»
Мақсаты: оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру

Бүгін қандай дыбыс және әріппен таныстық?

Е е дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?

Сыни тұрғыдан ойлау



. Ойын «Мен - фотоаппаратпын»
Тақтаға суреттер тобын іліп, оған 1 минуттай оқушылардың назарын аудару
Содан соң суреттерді алып тастап, есте қалған заттардың атын сұрау.

2 - 3 оқушыны тақтаға шығартып, немере, еден сөздерін жаздыртып, дыбыстық талдау жасату
Немере - 6 дыбыс, 6 әріп, 3 буын


Керемет

Үйге тапсырма


Е е әрпін жазып үйрену



Жас ерекшеліктерін ескере отырып оқыту

Е е дыбысына байланысты суреттер әкеледі.


Бағалау

Біз не үйрендік. Нені түсінбедім?


Оқыту үшін бағалау оқуды бағалау


Балалар көңіл-күйін смайликтермен көрсетеді.

Смайлик

тер





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал