7


  • Учителю
  • открытый урок на тему 'Зат есім'

открытый урок на тему 'Зат есім'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы: Сан есім 1 – 6 жаттығуларСабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың сан есім туралы білімдерін тереңдете түсу, пысықтау. Сан есім түрлері туралы жалпы түсінік беру. 2. Оқушылардың ойлау, шығармашылық қабілетін арттыра отырып, ой – өрісін дамыту. 3. Оқушыларды зере
предварительный просмотр материала

№6 жалпы білім беру орта мектебі

Пәні: Қазақ тілі

Тақырыбы: «Сан есім»



Орындаған: Г. Нысанова

2011/2012 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Сан есім 1 - 6 жаттығулар

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың сан есім туралы білімдерін тереңдете түсу,

пысықтау. Сан есім түрлері туралы жалпы түсінік беру.

2. Оқушылардың ойлау, шығармашылық қабілетін арттыра отырып,

ой - өрісін дамыту.

3. Оқушыларды зеректікке, ұлтжандылыққа, ауызбіршілікке баулу.

Көркем жазу арқылы әсемдікті сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: слайд, қоржын, сандық, асықтар, орақ, домбыра

Сабақтың әдісі: дәстүрлі

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларын назарын сабаққа аудару

Психологиялық дайындық:

Қазақ тілім - өз тілім, анам тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.

Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені

Балалығым, бақытым қазақ тілім

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

6 - жаттығу. Жолбарыс туралы әңгіме құрау

  • Жолбарыс қандай сұраққа жауап береді?

  • не?

  • Кім? Не? сұрақтарына жауап берген сөздерді қалай атаймыз?

  • Зат есім

  • Зат есім дегеніміз не?

ІІІ. Негізгі бөлім:

  • Сөз таптарына тоқталу


  • Зат есім дегеніміз не?

  • Етістік дегеніміз не?

  • Сын есім дегеніміз не?

  • Балалар, барлығымыз бірге ребусты шешейік. (Сан есім)

  • Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Сан есім»

Көркем жазу:

Білекті бірді жығар,

Білімді мыңды жығар.

  • Балалар, сан есім дегеніміз не?

Мысалы: Біз төртінші сыныпта оқимыз. Біздің сыныпта жиырма үш оқушы бар.

Оқулықпен жұмыс:

1 - жаттығу (ауызша)

Үш қазық, екі желі, тоғыз ноқта,

Теңселіп тербеледі адам соқса

Шешен тіл, сөзге жүйрік болғанымен,

Не пайда, үндемейді адам жоқта. (домбыра)

  • Домбыра туралы түсінік беру.

Күй тарту


2 - жаттығу. Мақалды жатқа жазу

Бір кісі қазған құдықтан

Мың кісі су ішеді.


3 - жаттығу. «Ғажайып қоржын ойыны»

(қоржын ішіндегі сандықшадан тапсырмаларды орындау арқылы асықтарды үлестіру)

Үш, бес, жетінші

Осы сандарға байланысты ұлттық құндылықтарды атау.


4 - жаттығу (тақтамен жұмыс)

Сергіту сәті

Еркін шығармашылық тапсырмалар

  1. Құрамында сан есімі бар мақал - мәтел жазу.

  2. Санамақ құрастыру.

  3. Өз мекен - жайыңды жаз.


5 - жаттығу (анаграмманы шешу)

Бірінші менің бөлігім -

Шұңқырмын - екі - ақ әріппін.

Екінші менің бөлігім -

Бір түсті жұртқа таныттым.

Екеуін қоссақ жөнімен

Орасың шөпті онымен.

(Орақ)

Орақ туралы түсінік беру.

Орақ, шалғы, комбайндарды салыстырмалы түрде әңгімелеу.


Мұзафар

Әлімбай

6 - жаттығу. Ребусты шеш. (Бірлік)

  • Бірлік туралы ауызша әңгіме құрау.

  • Бірлік туралы мақал - мәтел айту.

IV. Қорытынды бөлім


С

А

Н


Е

С

І

М

күрделі

дара

реттік

сұрақтары

есептік

мағынасы



V. Үйге тапсырма беру

6 - жаттығу. Бірлік туралы әңгіме жазып келу

VІ. Бағалау



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал