- Учителю
- Құпия әуен. Меңдібай Әбілұлы
Құпия әуен. Меңдібай Әбілұлы
Сабақтың тақырыбы: Құпия әуен. Меңдібай Әбілұлы.
Сабақтың мақсаты:Күй құдіреті туралы әңгімені оқыта отырып, қазақ елінің тарихы, тұрмыс- салты туралы мағлұмат беру; сыни ойлау арқылы білімдерін тереңдету.
Күтілетін нәтижелер:
пәндік нәтиже: тақырып мазмұнын меңгерту, талдау арқылы оқушының шығармашылық деңгейі артады;
жүйелік-әрекеттік нәтиже: өнерге деген қызығушылығы артып, сыни тұрғыдан ойлау арқылы сөйлеу тілдері дамиды;
тұлғалық нәтиже: күй өнерін, әдебиетті сүйе біледі;
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: «болжау әдісі», диалог, топтық жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары.
Пәнаралық байланыс: Тарих, музыка
Сабақтың көрнекілігі: автордың ,күйшілердің, қазақ халық аспаптарының суреті, (презентация)
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
2. Психологиялық дайындық:
Қайырлы күн! Әрқашан күн сөнбесін.
Күн нұрындай жылуын төге берсін.
Күндей жарық, көңілді күй кешейік.
Бәріміз тату дос боп өсейік.
3. Үй тапсырмасын талдау.
«Аңыз арнасы» аңызы бойынша жұмыс жүргізу.
-
Аңыз дегеніміз не?
Топтық жұмыс бойынша талдау.
І топ: Қырғыз батырына сипаттама беру.
ІІ топ: Домалақ анаға сипаттама беру.
ІІІ топ:Домалақ ананың сары айғырды алып қалу себебі неде?
-
Осы аңыздың мағынасына сай қандай мақалдар айтар едіңдер?
І. Қызығушылықты ояту:
-Қандай ұлттық аспаптарды білесіңдер?
- Күйді қандай аспапта ойнайды?
-Күйді кім шығарады?
- Қандай композиторларды,күйшілерді білесіңдер? (музыка сабағына саяхат) (презентация)
-Балалар, бүгінгі сабағымыз не туралы болуы мүмкін деп ойлайсыңдар?
Топтарға бөлу
І топ «Жазушылар»
ІІ топ «Ақындар»
ІІІ топ «Суретшілер»
Топбасшыларын сайлау (бағалау парағын тарату)
ІІ.Мағынаны тану:
-
Балалар, бүгін сендермен Меңдібай Әбілұлының «Құпия әуен» атты әңгімесімен танысамыз.
Автор туралы қысқаша мәлімет беру.
-Күй» дегеніміз не?
«Күй - көне музыкалық шығарма»
Қазақ халқының біздің дәуірімізге дейін сақталып қалған асыл мұрасы - күй өнері.Өткен ғасырларда нота сауаты жоқ кезде дүниеге келген ән- күйлер өмірмен бірге қайнап, ауыздан-ауызға, қолдан- қолға көшіп біздің заманымызға жетті.Қазақ халқы өзінің көңіл- күйі мен арманын, қоғамға деген көзқарасын домбыраның қос ішегі арқылы жеткізе білді.
Аңыз күйлер - халықтың өткен тұрмыс - тіршілігі жайлы баяндайды.
«Болжау әдісі» бойынша мәтінді оқу, талдау.
І топ «Жазушылар» - «Менің екі тізем қалтырап бара жатыр,-депті бір жоңғар тізерлей кетіпі» деген жерге дейін оқиды, мазмұнын айтып береді.
-
Ары қарай не болды деп ойлайсыңдар? (сынып оқушылары өз ойларын айтады)
ІІ топ «Ақындар» - « Мұны естіген қолбасшы» деген жерге дейін оқиды, мазмұндайды.
-
Ары қарай не болды деп ойлайсыңдар? (сынып оқушылары өз ойларын айтады)
ІІІ топ «Суретшілер» - «Мәтінді соңына дейін оқиды»
-
Балалар, мәнін мазмұны біз ойлағанмен сәйкес келді ме? Өз ойларын айтады.
Сергіту сәті: «Әлқисса» (балалар музыка ырғағына сай қимылдар жасайды)
Топпен жұмыс
«Жазушылар» тобы: Күй тыңдау барысынада көз алдарына елестеген табиғатты қағаз бетіне түсіріп, эссе жазу.
«Ақындар» тобы: «Күй» сөзіне «бес жолды өлең» құрастыру.
«Суретшілер» тобы: «Құпия әуен» естігендегі жоңғарлардың әрекетіне топтастыру жасау.
Топтар өз жұмыстарын қорғайды. Бірін-бірі «Екі жұлдыз , біртілек» әдісімен бағалайды.
ІІІ.Ой толғау:
Құрманғазының «Адай» күйін көздерін жұмып тыңдау .
Күйді тыңдап , не туралы екенін әңгімелеу
-Біз тыңдаған күймен қандай байланысы бар?
«Күй әсері» сөзіне топтастыру жасау
Бағалау: топ басшыларының бағалауы,мұғалімнің жиынтық бағалауы; жетістіктер мен кемшіліктерді атап өту.
Үйге тапсырма: мәтінді мазмұндап, күй туралы қосымша деректер жинақтау.
Рефлексия:- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
Мен білдім...
Мен үйрендім...
Менің қолымнан келді...