- Учителю
- С. Шаумаханов «Ағаш ек» мәтіні , Наурыз жыры
С. Шаумаханов «Ағаш ек» мәтіні , Наурыз жыры
Күні: 14.03.16 сынып:4 Сабақтың тақырыбы: С. Шаумаханов «Ағаш ек» мәтіні , Наурыз жыры Сабақтың мақсаты: Мәтін, өлеңнің мазмұнын түсініп, идеясын
ашу арқылы балаларды дүниежүзілік мәселелер туралы сөзге
тарту Сабақ түрі: жаңа сабақ Сабақ әдістері:сто технологияларығ от шашу, ыстық орындық стратегиялары, Оқыту құралдары:Дарынды балаларды дамыту,сыни тұрғыда ойлау оқыту, оқу және оқыту үшін бағалау, | |||
Сабақтың өту барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме балалар! Бүгін бізде жаңа сабақ келген қонақтармен амандасып алайық,
|
Үлкенге де «сіз» Кішіге де «сіз» Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз
|
Оқушы зейінін сабаққа аудару |
Сабақ мақсатымен таныстыру |
-Балалар біз бүгін топпен жұмыс істейміз.1 топ Қайыңдар тобы; 2-Шырша тобы боп бөліндік.Неліктен біз бұл атуларды қойдық? Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жету үшін мынандай қадамдар жасаймыз:сөзжұмбақ шешу, әңгімені оқып талдаймыз,және шығармашылық тасырмалар орындап ұпай жинаймыз.ал сендердің алдарыңда жетістікке жету үшін критерийлер берілген ,оны жұмыс барысында өздерің бағалайсыңдар. Ал топпен жұмыс істегенде қандай алтын ережеге сүйенеміз? |
Сабақта біз ағаштар туралы өтеміз Топқа бөлінеді Топ ережесін айтады |
Ұйымшылдыққа, жинақылыққа баулу. |
Ой қозғау |
Қазір қай жыл мезгілі? (Көктем) 2- сұрақ: Көктемнің белгілері қандай? ( құстың сайрауы, жасыл шөп, ағаштың бүршік жаруы т.б.) 3 - сұрақ: Сіздер көктемгі қандай еңбек түрлерін білесіздер? ( жер жырту, егін егу, мал бағу, ағаш отырғызу) Көктемде адамдар үй маңын тазартып, көгалдандырады.Біз бүгін ауылымыздың әсем болуына өз септігімізді тигізуіміз керек. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Көктем мезгілінің ай аттарын атайды. |
Ойы, тілдік қоры дамиды. |
Кіріспе: |
Қазақстан 2050 стратегиясындағы «Жасыл ел бағдарламасы жүзеге асып келеді. ҚР Үкіметінің отырысында 2015-2017 жылдары «Жасыл Ел» бағарламасын жалғастыру туралы шешім қабылданды. 2008 жылдан бастап ірі жұмыстар атқарылуда. Бағарламаға 200 мыңдай адам ат салысып, 44 млн-дай ағаш отырғызылған. |
|
|
Сөзжұмбақ шешу |
1 Міндетіміз-ауылды қоқыстардан тазарту ол үшін сөзжұмбақты шешуіміз қажет 1.Ең мықты ағаш. Емен 2. Оның бүрінен медициналық емдік дәрі жасайды қарағай 3. Оны декоративті ағаш ретінде өсіреді (туя) 4. Ол ағаштан адамның аллергиясын қоздыратын мақта тәрізді ақ ұлпалары ұшады (терек) 5.Қысы жазы бір түсте. (шырша) 6.Оның шикі жемісінің құрамында шамамен 50-75% май болады. Ал балалар ағаш туралы білеміз бе? Қосымша мәлімет: : Емен мен қайың қан қысымын төмендетеді. Сондықтан (гипертониямен) ауыратын адамдар осы ағашқа жақын жүргені жөн екен. Көктерек - адам бойынан жаман энергияны жұлып алуда таптырмайтын ең күшті ағаш саналады. Ол үшін ағашқа арқаңызды тіреп, 15 минуттай тұрғаныңыз дұрыс |
Әр топтан 2 оқушы Туя және зәйтүн ағашы туралы мәлімет береді. |
Оқушы ойы жетіледі. Қосымша мәлімет алады. |
Мақалмен жұмыс |
Мақалдың жалғасын тауып көрейік. Мағынасын түсіндір. 1.Адам досымен мықгы, ағаш ........... (тамырымен мықты) 2. Бір ағаш кессең, ......................(он ағаш ек). |
Мақалдың жалғасын тауып, мағынасын түсіндіреді. |
|
Жаңа сабақ
|
- Ендеше, бүгін Сейілбек Шаумахановтың «Ағаш ек» мәтінімен танысамыз. С. Шаумаханов 1939 жылы 15 мамырда Қызылорда облысы, Жаңақорған аудан, Өзгент ауылында дүниеге келген. Ол - қоғам қайраткері, еңбек ардагері. Шығармалары: «Алтын алма акыл ал» и «Ер канаты |
Оқушылар автор туралы мағлұмат алады. |
Білімдері кеңейеді |
Мәтінмен жұмыс
|
Келесі бөліміміз тал, ағаш отырғызу арқылы ауламызды көгалдандырамыз Мәтіннің бірінші бөлігін тізбектеп оқыту талдау. </ Өлеңді талдау |
Тізбектеп оқиды. Түсінігін айтады |
Дәлелдеуге жаттығады. |
Сергіту
|
Жел бетке еседі, ағаштар жайқалады. Жел басылды, ағаштар көтерілді. |
Жаттығу жасайды |
Бойлары сергиді |
Жұппен, топпен ж/с айтылым, тыңдалым |
Екінші бөлігін іштей оқу, жұпта, топта оқып талқыланады |
Оқушылар жұптасып бір-біріне мазмұнын айтады. «Ыстық орындыққа» әр топтан мазмұндайды Және сұрақ қояды. |
Мұқият тыңдауға, есте сақтауға үйренеді. |
Шығармашылық тапсырма
Қосымша мәлімет |
Үшінші кезең ағаш еккеннен кейін не істелінеді? Су құямыз,ал құрт-құмырсқалардан сақтау үшін не істейміз? Әрине ақтау керек. шығармашылық тапсырмалар ұсыну. жаңа шыққан көкті жұлмайды, ағаш бүрлерін үзбейді. Көк шыбықты, көк өркенді сындырмайды. Өйткені жас өркеннің бәрі бақыттың бастамасы, барлық тірліктің қайнар көзі деп біледі. Көк жұлсақ көктей соласың деп ырымдалады. Сондай-ақ қазақ дәстүрінде қосарланып өскен, қатар біткен ағашты кеспейді. Себебі қосағыңнан айырыласың, қанатыңнан қырқыласың деп тыйым еткен. Яғни, дүние түгел егізден жаралған, ал егіздің сыңарын құлатқан оңбайды, көңілі қапаланып, зарығып өтеді деп қатты ырымдайды. |
Зерттеу бөлімі 1 топқа ағаштың жасын білу. *Ағаштың ең жұмсақ жері ортасында болады да, ал оның сыртынан қатты қабықшамен қапталады. Жыл сайын көктемде осы қабықша жаңа жұмсақ қабат түзеді. Осы ағаштардың жасын сақиналарына қарап білуге болады. 2 топ «Табиғат жанашыры» болып хат жазып көрелік Берілген кеспе сөйлемдерден үндеу құрастыру,жапсыру .
|
|
Бағалау |
Топты бағалау |
Топ басшылары оқушыларды бағалайды. |
Бір-бірін бағалауға үйренеді. |
Рефлексия
Үйге тапсырма |
Сабақтың түйіні не?
Оқу мазмұны, ағаш туралы қызықты мәлімет |
Оқушылар сабақта не білгенін, не үйренгенін айтып,алма жемісті ағашқа стикер жапсырады |
Сабақтың түйінін шығаруға үйренеді. |