- Учителю
- Разработка урока по математике на тему: 'Параллель және перпендикуляр'
Разработка урока по математике на тему: 'Параллель және перпендикуляр'
Тақырыбы: Параллель және перпендикуляр түзулер.
Мақсаты: «Параллель және перпендикуляр түзулер» туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру; есептердің өтілген түрлерін шығару дағдыларын бекіту.
Сабақтың түрі: аралас Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру.
Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: №6.
ІІІ. Өткенді пысықтау: Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны:
-
350 санын 20 есе арттыр. (7 000)
-
86 мыңнан 4 бірлікті азайт.( 85 996)
-
Ең үлкен бес таңбалы санды жаз. (99 999)
-
267 саны 198 санынан қанша артық? (69)
-
2 766 санын 6 жүздікке кеміт.(2 166)
ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.
Тақтада әртүрлі сызықтар берілген.
- Мына геометриялық фигуралар қалай аталады? (Сызықтар) тақтадағы сызықтарды қандай топқа бөлуге болады? (Түзу, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған).
№2. Түзу сызықтарға қара. C f
а
bk d s
g l h m
-
Қиылысатын сызықтарды ата. (а,в)
-
Қиылыспайтын сызықтарды ата.(с, d)
Қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын түзулер - перпендикуляр түзулер деп аталады.
a
b
Қанша созсаң да ешқашан қиылыспайтын түзулер - параллель түзулер деп аталады.
d
Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару: № 3(а). Ауызша талдау.
-
Параллель және перпендикуляр түзулер салу үшін, қандай құралдар керек? ( сызғыш, үшбұрышты сызғыш).
№ 3(ә). -Үшбұрышты сызғыштың көмегімен параллель және перпендикуляр салуды үйрену.
№ 3(б). өздігінен түзулер сызу.
№ 4. Ауызша. Қандай құралдар берілген? Оларды не үшін қолданады? (таразы, метраж, электронды счетчик, сағат)
№ 5. Түсіндіріп шығару.
Бөлменің ауданы - 30 м2 Ш: 30м2 ∙ 150г = 4 500г - 1 рет сырлауға кететін сыр.
Егер 1м2 - 150 г сыр 4 500 ∙ 2 = 9 000 г (екі қайтара сырлауға кетеді)
Екі рет сырлауға - ? сыр керек 30м2 ∙ 150г - 2 = 9 000г Ж: 9 000 г сыр керек.
№ 5(ә).
Ш: s = 9м ∙ (9м + 2м) = 99 м2 99 м2 ∙ 5 = 495 м2
Ж: 5сынып бөлмесіне 495 м2 линолеум керек.
№ 7. Өздік жұмыс. Тиімді тәсілдің астын сыз. № 8. Топтық жұмыс. Теңдеуді шеш.
ҮІ. Бекіту. Шығармашылық тапсырма. № 9.болжау арқылы шығарылады.
5 + 5 = 10 3 + 3 + 3 + 1 = 10 4 + 4 + 2 = 10
Ү. Үйге тапсырма: № 6 . 76 - бет. Бағалау