7


  • Учителю
  • ҚАзақ тілі Тақырыбы: 'Қос сөздер' (4-сынып)

ҚАзақ тілі Тақырыбы: 'Қос сөздер' (4-сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Шығыс Қазақстан облысы

Глубокое ауданы

«Жаңа Ертіс орта мектебі»

Етекбаева Акерке Жаныбековна


Қазақ тілі 4-сынып

Тақырыбы: Қос сөздер

Мақсаты: 1. Қос сөздердің жасалу жолдарын меңгерту, деңгейлік тапсырмалар беру арқылы оқушылардың өзінің даму деңгейінде оқу материалын меңгеруін қамтамасыз ету.

2 Есте сақтау қабілеттерін арттыру, шығармашылыққа баули отырып, ойлану қабілеттерін, сөздік қорын молайту, танымдық қабілетін арттыру.

3 Өздігінен жұмыс жасай білуге үйрену,топпен жұмыс істеге оқуға деген ынтасын,адамгершілікке ,еңбекшілдікті бойларына сіңіру, ұлттық дүниетанымын арттыру.

Көрнекілігі: тірек сызбалар, деңгейлік тапсырмалар,суреттер,Венн д.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: ана т ілі, еңбек

Сабақтың әдісі: деңгейлік тапсырмалар, сұрақ-жауап,дос көмегі стратегиясы,Венн диаграмасы , түсіндіру,ойын.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру:Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Тәлім сәті: Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз.

Партамызға отырып,

Өзара көз тастаймыз.

Табыс тілеп көзбенен

Жаңа білім алуға,

Алға қадам бастаймыз.

Үй тапсырмасын тексеру:52-жаттығу .Қос сөздерді ата.Олардың қандай ерекшеліктерін аңғардыңдар.Бір сөз қайталанып тұр.(Яғни олар қайталама қос сөздер )

Жаңа сабақ:

Дәптермен жұмыс .Күн ретін жазу,көркем жазу.

-Біз бүгін сабақта қос сөздердің жасалу жолдарымен танысып,білімімізді бекітеміз.Ол үшін біз құрылысшылар болып өзіміздің болашақ үйімізді жобалаймыз.Құрылысшылар еңбегі ел экономикасының дамауында үлкен орын алады. Олардың арқасында қолжетімді тұрғын үйлер,өнеркәсіп орындары, мектептер,балабақшалар салынып жатыр.Сендер де бүгінгі еліміздің дамуына өз үлестеріңді қосып іргетасы мықты үй салып мықты бригадалардың бірі болыңдар сабақта үш бригада болып жұмыс атқарамыз.(3 топқа бөлу)

Іргетасын қалаймыз.

Іргетасымыз мықты болу үшін «ой қозғау» сұрақтарына топпен жауап берейік.

Ой қозғау:Тақтадағы сандар қатары бойынша таңдаған сұрақтарына топпен жауап беру.

123 456 789

1 Әрі зат есім , әрі етістік мағынасында қолданатын сан есім ?(Жүз)

2 Үй жануарының бірінің аты және сезім мүшесінің атымен бірігіп айтылған сөз.(Итмұрын )

3 Біріккен сөздің бірінші түбірі тағам сөзімен мағыналас сөз,екінші түбірі тамақ пісіретін ыдыс.(Асқазан )

4 Бірінші сыңары бет сөзінен басталатын қос сөздер жаз.(бет-әлпет, т.с.с )

5 Сыңар,жалқы, жалғыз сөздері қай сан есіммен байланысты сөздер (бір )

6 Жұп,қос,қосарлана сөздері қай сан есіммен байланысты ( екі )

7 Қойған сұраққа мақалмен жауап бер. Отан неден ыстық?

8 Қойған сұраққа мақалмен жауап бер..Адамның қай мүшесі қорқақ? (Көз қорқақ, қол батыр)

9 Қойған сұраққа мақалмен жауап бер.Инемен құдық қазуға бола ма? (Білім инемен құдық қазғандай)

ҚОС СӨЗДЕР - деген сөз шықты

Суреттермен жұмыс.


Қос сөздердің жасалу жолдары


Екі түрлі түбірден қосарланып жасалған қос сөздер

Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздер


Түбірдің алдынан күшейткіш буын

қосылу арқылы жасалған қос сөздер

ыдыс-аяқ қып-қызыл шелек-шелек

киім-кешек жап-жасыл қап-қап

қазы-қарта әп- әдемі қора-қора

Ережелерді оқу,айту.

Қабырғасын қалаймыз.Ол үшін

54 - жаттығуды орындаймыз. Өлеңді оқып, жатқа жаз.Қос сөздің астын сыз.Олар қалай жасалған ( қосарлама қос сөздер )

Шатырын жабамыз.

55-жаттығу Жаңылтпашты оқып ,жатқа айт.Қос сөздердің арасына дефис қойып теріп жаз.( ұмар-жұмар,үйме-жүйме)

Есік,терезесін қоямыз.

56-жаттығу қос сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз.( ойлай-ойлай,үлгі-өнеге,жалт-жұлт,топ-топ)

Сергіту сәті:Тақта алдына шеңбермен тұру.Бүгін сендер құрылсшы болып үй салып жатырсыңдар.Олар тамыз айының екінші жексенбісінде «Құрылысшылар күнін» атап өтеді.Осы мерекеге орай бір-біріңді қос сөздерді қолдана отырып құтықтап көріңдерші.( Ата-аналарың аман жүрсің.)

Көгалдандыру.

57-жаттығу Қос сөздерді теріп жаз (күшейткіш буын арқылы жасалған сөздер )

Мал қорасын салу.

Деңгейлік тапсырма .Әрбір адамның үйінде кез-келген төрт түліктің бәрі өсіп ,көбеймейді,біреуіне қой өссе,біреуіне жылқы,ал кейбіреуіне жылқы жақсы өседі.сол сияқты сендерде өз қалауларың бойынша деңгейлік тапсырманы таңдап алып орындайсыңдар.

Жылқы (3-деңгей ),сиыр(2-деңгей ),қой (1-деңгей ).


1-деңгей Екінші сыңарын тап.

2- деңгей Қос сөздерді жай сөздерге айналдырып жаз.

3-деңгей «Менің досым» тақырыбында қос сөздерді пайдаланып әңгіме құрап жаз.

Сабақты қорытындылау: Болашақта қаладан үй алу үшін қазірден «Құрылыс жинақтаушы» банкіне ақша салу керек.Ол үшін мына конверттерге берілген қос сөздердің жасалуына қарай бөліп салу керекпіз .Әрбір оқушы келіп сөздерді салады,тексереміз


Венн диаграммасы.

Үй тапсырмасы:59-жаттығу Жауабы қос сөз болатын ребус құрап келу.

Бағалау:Топ басшылары.

Тақтаға үйлерін ілу.

5- ағаштар,гүлдер жапсыру.

4- жануарларды жапсыру

3-бұлттарды жапсыру

Өсімдіктері көп бригада жеңіп шығады.



Аты-жөні/

Айзере

Сырым

Арман

Назерке

Үй тапсырмасы (52 -жат)

Іргетасын қалау (ереже сурет )

Қабырғасын қалаймыз (54-жат)

Шатырын жабу (55-жат)

Есік,терезесін қою (56-жат)

Көгалдандыру (57-жат)

Мал қорасын салу (деңгейлік тапсырма)

Депозит ашу. (сөздерді топтарға бөлу)


1-деңгей Екінші сыңарын тап


мөп-

киім-

жып-

биік-

тап-

әке -

1-деңгей Екінші сыңарын тап


мөп-

киім-

жып-

биік-

тап-

әке -


1-деңгей Екінші сыңарын тап.

Күні-

жауын-

бала-

ата-

тап-

үп-


1-деңгей Екінші сыңарын тап

қап-

айғыз-

қып -

құрт-

әп-

құрал-

3-деңгей «Менің досым» тақырыбында қос сөздерді пайдаланып әңгіме құрап жаз.

3-деңгей «Менің досым» тақырыбында қос сөздерді пайдаланып әңгіме құрап жаз.

3-деңгей «Менің досым» тақырыбында қос сөздерді пайдаланып әңгіме құрап жаз.

3-деңгей «Менің досым» тақырыбында қос сөздерді пайдаланып әңгіме құрап жаз.

3-деңгей «Менің досым» тақырыбында қос сөздерді пайдаланып әңгіме құрап жаз.

3-деңгей «Менің досым» тақырыбында қос сөздерді пайдаланып әңгіме құрап жаз.



1 Әрі зат есім , әрі етістік мағынасында қолданатын сан есім?


2 Үй жануарының бірінің аты және сезім мүшесінің атымен бірігіп айтылған сөз.

3 Біріккен сөздің бірінші түбірі тағам сөзімен мағыналас сөз,екінші түбірі тамақ пісіретін ыдыс.


4 Бірінші сыңары бет сөзінен басталатын қос сөздер жаз.


5 Сыңар,жалқы, жалғыз сөздері қай сан есіммен байланысты сөздер ?


6 Жұп,қос,қосарлана сөздері қай сан есіммен байланысты ?


7Қойғансұраққа мақалмен жауап бер.

Отан неден ыстық?

8 Қойғансұраққа мақалмен жауап бер.

Адамның қаймүшесі қорқақ?

9 Қойғансұраққа мақалмен жауап бер.

Инемен құдыққазуғабола ма?

«Жаңа Ертіс орта мектебі» КММ




Тақырыбы: «Қос сөздер»

Бастауыш сынып мұғалімі:

Етекбаева Ақерке Жаныбековна



4 «А» сынып


Алтай кенті

2013-2014 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Қос сөздер

Тақырыбы: Қос сөздер

Мақсаты: 1. Қос сөздердің жасалу жолдарын меңгерту, деңгейлік тапсырмалар беру

арқылы оқушылардың өзінің даму деңгейінде оқу материалын меңгеруін қамтамасыз ету.

2 есте сақтауқабілеттерін арттыру, шығармашылыққа баули отырып, ойлану қабілеттерін, сөздік қорын молайту, танымдық қабілетін арттыру.

3 Өздігінен жұмыс жасай білуге үйрену,топпен жұмыс істеге оқуға деген ынтасын,адамгершілікке ,еңбекшілдікті бойларына сіңіру, ұлттық дүниетанымын арттыру.

Көрнекілігі: тірек сызбалар, деңгейлік тапсырмалар,суреттер,Венн д.

Сабақтың түрі: ойын сабақ

Пәнаралық байланыс: ана т ілі, еңбек

Сабақтың әдісі: деңгеймен жұмыс, сұрақ-жауап,дос көмегі стратегиясы,Венн диаграмасы , түсіндіру,ойын.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру:Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Тәлім сәті: Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз.

Партамызға отырып,

Өзара көз тастаймыз.

Табыс тілеп көзбенен

Жаңа білім алуға,

Алға қадам бастаймыз.

Үй тапсырмасын тексеру:52-жаттығу .Қос сөздерді ата.Олардың қандай ерекшеліктерін аңғардыңдар.Бір сөз қайталанып тұр(Яғни олар қайталама өос сөздер )

Жаңа сабақ:

Дәптермен жұмыс .Күн ретін жазу,көркем жазу.

Ойын шарты: .Біз бүгін сабақта қос сөздердің жасалу жолдарымен танысып,білімімізді бекітеміз.Ол үшін біз құрылысшылар болып өзіміздің болашақ үйімізді жобалаймыз.Құрылысшылар еңбегі ел экономикасының дамауында үлкен орын алады Олардың арқасында қолжетімді тұрғын үйлер,өнеркәсіп орындары,мектептер,балабақшалар салынып жатыр.Сендер де бүгінгі еліміздің дамуына өз үлестеріңді қосып іргетасы мықты үй салып мықты бригадалардың бірі болыңдар. Сабақта үш бригада болып жұмыс атқарамыз.

Іргетасын қалаймыз.

Іргетасымыз мықты болу үшін «ой қозғау» сұрақтарына топпен жауап берейік.

Ой қозғау:Тақтадағы сандар қатары бойынша таңдаған сұрақтарына топпен жауап беру.

123 456 789

1 Әрі зат есім , әрі етістік мағынасында қолданатын сан есім (жүз )Жүзі жылы.Суға жүз.

2 Үй жануарының бірінің аты және сезім мүшесінің атымен бірігіп айтылған сөз.(итмұрын )

3 Біріккен сөздің бірінші түбірі тағам сөзімен мағыналас сөз,екінші түбірі тамақ пісіретін ыдыс.(асқазан )

4 Бірінші сыңары бет сөзінен басталатын қос сөздер жаз.(бет-әлпет,қолы,аузы )

5 Сыңар,жалқы, жалғыз сөздері қай сан есіммен байланысты сөздер (бір )

6 Жұп,қос,қосарлана сөздері қай сан есіммен байланысты ( екі )

7 Қойған сұраққа мақалмен жауап бер. Отан неден ыстық?

8 Қойған сұраққа мақалмен жауап бер.Адамның қай мүшесі қорқақ? (көз қорқақ, қол батыр)

9 Қойған сұраққа мақалмен жауап бер.Инемен құдық қазуға бола ма?

ҚОС СӨЗДЕР

суреттермен жұмыс

Қос сөздердің жасалу жолдары

Екі түрлі түбірден қосарланып жасалған қос сөздер

Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздер


Түбірдің алдынан күшейткіш буын

қосылу арқылы жасалған қос сөздер


ыдыс-аяқ қып-қызыл шелек-шелек

киім-кешек жап-жасыл қап-қап

қазы-қарта әп- әдемі қора-қора

Ережелерді оқу,айту.

Қабырғасын қалаймыз.Ол үшін

54 - жаттығуды орындаймыз. Өлеңді оқып, жатқа жаз.Қос сөздің астын сыз.Олар қалай жасалған ( қосарлама қос сөздер )

Шатырын жабамыз.

55-жаттығу Жаңылтпашты оқып ,жатқа айт.Қос сөздердің арасына дефис қойып теріп жаз.

( ұмар-жұмар,үйме-жүйме)

Есік,терезесін қоямыз.

56-жаттығу қос сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз.( ойлай-ойлай,үлгі-өнеге,жалт-жұлт,топ-топ)

Сергіту сәті:Тақта алдына шеңбермен тұру.

Бүгін сендер құрылсшы болып үй салып жатырсыңдар.Олар тамыз айының екінші жексенбісінде «Құрылысшылар күнін» атап өтеді.Осы мерекеге орай бір-біріңді қос сөздерді қолдана отырып құттықтап көріңдерші.

Көгалдандыру.

57-жаттығу Қос сөздерді теріп жаз (күшейткіш буын арқылы жасалған сөздер )


Мал қорасын салу.

Деңгейлік тапсырма .Әрбір адамның үйінде кез-келген төрт түліктің бәрі өсіп ,көбеймейді,біреуіне қой өссе,біреуіне жылқы,ал кейбіреуіне жылқы жақсы өседі.Сол сияқты сендерде өз қалауларың бойынша деңгейлік тапсырманы таңдап алып орындайсыңдар.Қазақ халқында «үйің жанға толсын,қораң малға толсын» деп бекер айтпаған .

Жылқы (3-деңгей ),сиыр(2-деңгей ),қой (1-деңгей ).



1-деңгей Екінші сыңарын тап.

2- деңгей Қос сөздерді жай сөздерге айналдырып жаз.

3-деңгей «Менің досым» тақырыбында қос сөздерді пайдаланып әңгіме құрап жаз.

Сабақты қорытындылау: Болашақта қаладан үй алу үшін қазірден «Құрылыс жинақтаушы» банкіне ақша салу керек.Ол үшін мына конверттерге берілген қос сөздердің жасалуына қарай бөліп салу керекпіз .әрбір оқушы келіп сөздерді салады,тексеремізЖылқы (3-деңгей ),сиыр(2-деңгей ),қой (1-деңгей ).

Венн диаграммасы

Үй тапсырмасы:59-жаттығу Жауабы қос сөз болатын ребус құрап келу.

Бағалау:Топ басшылары.

Тақтаға үйлерін ілу.

«5» бағасына ағаштар,гүлдер жапсыру.

«4» бағасына жануарларды жапсыру

«3» бағасына бағасына-бұлттарды жапсыру

Өсімдіктері көп топ жеңіп шығады.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал