7


'Солдат хаты' ашық сабақ

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сыныбы: 4«б»

Бастауыш сынып мұғалімі: Қ.Х.Темирбаева

Сабақтың тақырыбы:

Солдат хаты


Пәні:

Әдебиеттік оқу, ІҮ тоқсан, 13-сабақ

Мақсаты:

С.Қалиұлы туралы мағлұмат беру, өлеңнің мазмұнымен таныстыру

Күтілетін нәтижелер:

*Автор туралы мағлұмат алады.

*Өлеңнің негізгі идеясын аша алады.

*Тапсырмаларды орындайды.

Керекті жабдықтар:

Оқулық, АКТ (компьютер, инт-к тақта)

Сабақта қолданылатын өзара байланысты модульдер

СТО, оқыту үшін бағалау, көшбасшылықты анықтау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


І. Ұйымдастыру бөлімі

Психологиялық дайындық

Топ ережесін естеріне түсіріп жіберемін.

II. Үй тапсырмасын тексеру

«Қалам ұстау» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.

ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту

Тест арқылы үй тапсырмасы бекітіледі

1. М.Әлімбаев нешінші жылы дүниге келген?

а) 1923 ә)1924 б)1925

2.Үптеген сөзінің мағынасы

а)тесіле қарау ә)жер кесегі б)жеп қойған

3. Ертегі идеясына сай мақал-мәтел жаз.

4.Нәубет сөзінің мағынасы

а)жаны ашу ә) кесір сөз б)қиыншылық, қырсық

5. Жолбарыс пен Түлкі ертегісі қандай ұлт ертегісі желісімен жазылған?

а) орыс ә)қазақ б)тәжік

ІІІ. Қызығушылықты ояту

  • Өлеңде қай жыл мезгілі туралы айтылған?

  • Мамыр айында болатын атаулы мерекелерді ата.

  • Өлең шумақтарындағыдай бақытты күн кешуіміз, аспанымыз ашық болуы үшін, әрқашан күніміз күлсін десек, қандай мерекеге

  • үміт артамыз?

Миға шабуыл

  • Қазақстанның «Ұландар» мерекесі туралы не білеміз?

  • Өзіңнің еліңнің, ата-анаңның алдындағы

  • борышыңды өтеу дегенді қалай түсінесің?

  • Әскери борышты өтеу мерзімі қандай?

  • Алысқа сапар шеккен адамның отбасын, туған жерін сағыну сезімі қандай болмақ деп ойлайсың?

  • Сағыныш шерін тарқату үшін не істер екен?


үй тапсырмасын айтады


тест жұмысын орындап, оқушылар өзін-өзі бағалайды.


Өлең жолдарын айтады.

Сұрақтарға жауап береді


Тұсау кесер


ІҮ.Жаңа сабақ

-Портретті жандандыру.


-Кімді көріп тұрсыңдар?

-Сұлтан Қалиұлы туралы не білеміз?

-Қандай шығармаларын білеміз?

ҚАЛИҰЛЫ Сұлтан (1.5.1943 ж.т., ақын. Одағының, Журналистер Одағының мүшесі. қаласында атынд. пед. уч-щені


(1961), қазіргі атынд. ұлттық ун-тін (1967) бітірген. , Жамбыл ауданы орта мектептің мұғалімі, 1967 - 73 ж. радиосының музыка, балалар редакцияларында редактор, аға редактор, 1979 - 91 ж. респ. « журналында жауапты хатшы. 1991 ж. респ. « газетінің бас редакторы. Қалиұлы балалар поэзиясы, сатира жанрында еңбек етеді. «Сыныққа сылтау» (1967), «Өлеңдер» (1968), «Дүрбі» (1970), « (1972), «Сәлем саған, мектебім» (1975), « (1977), «Теміртесер» (1979), «Бақыт деген не?» (1980), « (1982), «Әйт, шу, тұлпарым» (1986), «Қандай болып өсемін» (1994) өлең жинақтары жарыққа шықса, «Салам, сага, мектебім» қырғыз тілінде (1983), «Скачи, мой аргамак» кітабы орыс тілінде (1989) жарық көрген. Бұлардан өзге «Төлебай Әжімов» (1973), «Баспалдақ» (1984) прозалық жинақтары да бар.

Қосымша мәлімет беріледі.

Негізгі бөлім

Өмірмен байланыстырып мектебіміздің жас ұландарын видеоролик арқылы көрсету

Өлеңмен жұмыс

Өлеңді мәнерлеп оқу.

Өлеңнің мазмұнын айту.

Өлеңнің мазмұнына жоспар құру.

Жоспар:

1.Әженің еңбекқорлығы.

2. Әскердегі аға.

3.Ағасы боп жазылған хат.

4. Көңілді әже.

Топпен жұмыс

Ітоп: Өлеңді қара сөзбен жаз.

ІІ топ: Өлең мазмұнына сай сурет сал.

ІІІ топ: «Қазақстан ұланы» тақырыбына әңгіме жазу.

ІV топ: Өлең мазмұнына сай мақал-мәтел жаз.

Оқушылардың шығармашылықпен жұмыстанады.

Әр топ жұмыстарын айтқаннан кейін баспармақ, бағдаршам әдістері арқылы бағаланады.


Қорытынды


V. Қорытынды

Начало формы

Жас ұландар әні
Әні мен сөзін жазған Ұ. Ж. Жаналиева
1.Біз ұланы қазақ елінің
Туған жерін, сүйген Отанын.
Әке жолын, ана мейірімін,
Бойға жиған қасиетін.
Қайырмасы:
Жас ұлан, қалыспа!
Қырандай қарышта.
Еліміздің абройын
Асқақтатып әлемге
Нық ұстайық байрағын!
2.Көп білуге ұмтыламыз
Өнер, білім, ғылымға.
Кеудемізде ар мен намыс
Жетелейді бізді алға.

Оқушылар өлең айтады.

Сабақ қорытындыланады.


Бағалау


Әр топтың көшбасшылары бағалау парағына өз тобының мүшелерін бағалап қорытындысын шығарады.


Үйге тапсырма

Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұнын айтып келу.

Күнделіктеріне жазып алады.

Рефлексия

Екі жұлдыз, бір тілек.

Ойларын білдіреді




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал