- Учителю
- Қазақ тілден 2 сынып
Қазақ тілден 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Зат есім
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге үйрету. Жаттығулар орындату арқылы білімдерін бекіту.
Дамытушылық:. Түрлі ойын элементтерін пайдалана отырып оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту
Тәрбиелік: Сауатты, көркем жазуға, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу
Сабақтың түрі : аралас
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, талдау, ұжыммен, топпен жұмыс,жұппен, жеке және деңгейлік,
шығармашылық ізденіс
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кескіндер, шығармашылық тапсырмалар,интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық.
Топқа бөлу: сурет арқылы
Үй тапсырмасын пысықтау:
Өткен тақырыпты пысықтау « Сиқырлы таяқша » ойыны
Біз кеше қандай тақырып өттік? Өткен сабаққа байланысты сиқырлы таяқша ойының ойнаймыз.
Қазақ тілінде неше сөз табы бар?
Біз неше сөз табың білеміз? Қандай?
Зат есім дегеніміз не?
Сын есім дегеніміз не?
Сан есім дегеніміз не?
Етістікке мысал айт.
Етістік дегеніміз не?
Зат есімге мысал айт.
Ребуст: Шалқан.
Олай болса бүгін біз шалқан ертегісіне саяхатқа шығамыз.
Шалқан ертегісі.
Баяғы бір заманда шал мен кемпір болыпты. Олардың бақшасы бар екен. Бірде шал шалқан отырғызады. Шалқан үп-үлкен боп өседі. Бір күні шал шалқанды жерден суырып алмақшы болады. Ары тартады, бері тартады. Бірақ шалқанды шығара алмайды.
Балалар атайға көмектесеміз ба? Олай болса атайдың тапсырмасың
орындаймыз.
1- тапсырма Атайдың тапсырмасы: Сөзжұмбақты шешу керек.
Жаңа сабақ: Тақырыпты ашу. Зат есім
Сурет бойынша торкөз санына сәйкес келетін сөздерді тап.
« Ой қозғау »
Түсіндіру:
Ереже: Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз.
Зат есімдерге кім? кімдер? не? нелер? деген сұрақтар
қойылады.
Мысалы: адам, бала, кітап, гүлдер,ақындар.
Кім? деген сұрақтарға жауап беретін сөздер:
Адамның аты-жөні,мамандық атаулары,атақ-дәрежеге қатысты сөздер:
Асан,Алпамыс, Тұрысов,профессор,ғалым,президент.
Не? деген сұраққа жауап беретін сөздер:
Құстар: тоқылдақ,қарлығаш, сауысқан,бөдене
Аңдар: аю,қоян,түлкі, қасқыр,арыстан
Жемістер: алма,жүзім,өрік,шие
Заттар мен құбылыстар: орындық,терезе, жел,жаңбыр
Өз- өздерін бағалау.
Шал көмекке кемпірін кімді шақырады? Кемпірді шақырады.
2- тапсырма Кемпірдің тапсырмасы:
Оқулықпен жұмыс: 318 - жаттығу. Мақалдарды көшіріп жазу.
Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздердін астың сызу.
1 топ- 1 мақал
2топ - 2 мақал.
Оқып, мағынасың түсіндіріп екі топ қорғайды.
Алдарындағы бағалау парақшасына бағалаймыз өзімізді - өзіміз.
Кемпір көмекке кімді шақырады ? Немере қызын шақырады.
3- тапсырма Қыздың тапсырмасы: Теріп жазу диктанты. 320 жаттығу
1 топ: кім? Сұрағына жауап беретіндерді бір бөлек
2 топ: Не? Сұрағына жауап беретіндерді бір бөлек
Топ басшысы тексеріп бағалайды.
Немересі кемпірден, кемпір шалдан, шал шалқаннан ұстап, ары тартады, бері тартады. Тағы да суырып шығара алмайды.Кемпір шалдан, шал шалқаннан ұстап, ары тартады, бері тартады. Бірақ орнынан қозғалта да алмайды.
Немере қызы итін шақырады.
4 тапсырма. Иттін тапсырмасы. Шығармашылық тапсырма
Топпен жұмыс.
Ит қыздың етег інен, немересі кемпірден, кемпір шалдан, шал шалқаннан ұстап, ары тартады, бері тартады. Шалқанды суыра алмайды.
Топтар бір бірін бағалайды.
Сергіту сәті
5- тапсырма. Енді көмекке нені шақырамыз? Мысықтың тапсырмасы Жұптық жұмыс
1 жұп Төрт түлік: ...., ......,
2 жұп Аңдар: ....., ......,
3 жұп Құстар: ....., .....,
4 жұп Отбасы мүшелері: ......, ......,
Әр жұп бір- бірін бағалайды.
Енді ит көмекке мысықты шақырады. Мысық иттің құйрығынан, ит
қыздың етегінен, немересі кемпірден, кемпір шалдан, шал шалқаннан
ұстап, ары жұлқиды, бері жұлқиды. Шалқан шықпайды.
6- тапсырма. Енді мысық нені шақырады? Тышқанды. Биікті кім бағындырады ойыны.
320- жаттығу.
Сабақты қорыту:
Еркін микрафон: топтар бір біріне сұрақтар қояды бүгінгі тапсырма бойынша.
Мысық болса, тышқанды шақырады. Тышқан келіп мысықтың құйрығынан, мысық иттен, ит немересінің етегінен, қыз кемпірден, кемпір шалдан, шал шалқаннан ұстайды. Олар тарта-тарта ақыры шалқанды суырып шығарады.
Өзімізді бағалаймыз.
Үйге тапсырма: 319- жаттығу.
Бағалау: оқушылардың парақшалары бойынша бағалау.
Кері байланыс: Тілектерін жазып ілу.
1 жұп Төрт түлік:
2 жұп Аңдар:
3 жұп Құстар:
4 жұп Отбасы мүшелері:
</