- Учителю
- Сабақ1 санын қосу және азайту
Сабақ1 санын қосу және азайту
Бекітемін :
Күні:10.12.2015
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы:1 санын қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты: 10 көлеміндегі санға 1-ді қосу және 1-ді азайту тәсілімен оқушыларды таныстыру.
Тапсырмаларды орындата отырып, танымдық қабілеттерін арттыру, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін қалыптастыру. Түрі: саяхат сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, есептеу.
Көрнекілігі: сандар тізбегі, слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
-Психологиялық даярлық Мынау менің жүрегім Бәрі осыдан басталған Мынау басым ақылды Бәрін осы басқарған Мынау менің оң қолым Мынау менің сол қолым Барлық істі атқарған
ІІ.Өткенді пысықтау.
-
Тура және кері санау (қызыл үшбұрыш)
-
1дм=?см (сары үшбұрыш)
-
Кесінді дегеніміз не? (Жасыл үшбұрыш)
-
Қосудың компоненттерін ата (жасыл жапырақ)
-
4 санынан 1- еуі артық санды көрсет (жасыл жапырақ) 6. 3 санынан 1-еуі кем санды көрсет (көк үшбұрыш)
ІІІ. Жаңа сабақ. Дарамен саяхатқа шығу. Картадан Дараның үйіне баратын жолды табу.
1 -тапсырма «Пойызға міну»
- Суретте жылдың қай мезгілі берілген?
- Қыс айларын атап беріңдер. Қандай мереке келе жатыр?
- Қыс айларында қандай ойындар ойнаймыз?
- Сурет бойынша кім не айта алады?
Осы сурет бойынша қосынды және айырма құрып көрейік.
4+1 5-1
1. Төбешікке 4 бала шанамен сырғанауға келді. 1 бала шаңғымен келе жатыр.
2. Төбешікте барлығы 5 бала болған. 1 бала шанасымен төмен қарай сырғанап кетті.
2-тапсырмаға
0-ден 10-ға дейінгі сандар қатары берілген
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
</<font face="Times New Roman, serif">Бір таңбалы сандарды атату
Екі таңбалы санды атату
1+1=2 2-1=1 2+1=3 3-1 = 2
Санға 1-ді қосқанда келесі сан шығады.
Саннан 1-ді азайтқанда алдыңғы сан шығады.
№3 тапсырманы ауызша орындату Аюдың тапсырмасы
0 1 2 ...............................10 (өсу ретімен орналасқан)
10 9 8 ............................. 0 (кему ретімен орналасқан)
№4-тапсырма «Көпірден өту»
0 2 1 3 10 8 9 7
0 3 1 4 10 7 9 6
Сергіту сәті. «Тролльдің көңілін көтеру»
«Алаяқтың тапсырмасы» Дәптермен жұмыс
1-т. 1-10 дейінгі сандарды өсу ретімен жазу.
2-т.10-1-ге дейінгі сандарды кему ретімен жазу.
2-т. Есеп шығару.
1+2=3 1+3=4 1+4=5 1+5=6
2-1=1 4-1=3 5-1=4 6-1=5
1+6=7 1+7=8 1+8=9 1+9=10
3-т. Қоянның суретін сызып сал.
5-т 82 бет орындау. 10 = 1 + 9 = * +1 8 = 1 + * 7 = * + 1
6 = 1 + * 5 = * + 1 4 = * + 1 3 = 1 + *
6. Логикалық есептер «Дара мен ботидің тапсырмасы»
Тал басында тізіліп
Он жапырақ тұр еді
Жел соқты да үзіліп
Ұшып кетті 1-еуі
Тұрды әлі ілініп
Жапырақтың нешеуі.
Бес асықтың біреуін,
Досың сұрап алады
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады? 5-1=4
Тоғайда жүрген кірпі
Қажетті түскі асқа
Саңырауқұлақ тапты
Аққайыңның түбінде екеуі болды
Көктеректің жанынан біреу алды
Сонда нешеу болды?
ІҮ.Сабақты қорыту .
-Сендерге сабақ ұнады ма?
- Сабақ несімен ұнады?
- Не білдік? (санға 1-ді қосуды саннан 1-ді азайтуды)
Ү.Бағалау.