- Учителю
- Математика 'Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері'
Математика 'Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері'
Математика 4 сынып | Уақыты: 22.10. | Кабинет: № 2 | Мұғалім: Башиева А.Ш | |||
Сабақтың тақырыбы | Көп таңбалы сандарды бір таңбалы санға ауызша көбейту және бөлу тәсілдері | |||||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||||
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: көп таңбалы сандардың өтілген есептеу тәсілдерін бекіту; оқып-үйренген тәсілдерді меңгеру деңгейін анықтау және түзетулер жүргізу. | |||||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||||
Ынтымақтастық атмосферасы | Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне сәттілік тілейді. |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||||
Үй тапсырмасын пысықтау
| Көбейту кестесін сұрау | Оқушылар ауызша орындайды | ||||
І.Өткенді пысықтау: «Топпен жұмыс» «Алтын күз ағашын құрастырайық» ойыны:
460*10 ꞊□ 460т꞊□ц 49*1000 ꞊□ 49м꞊□мм 9080:10 ꞊□ □м ꞊ 90 дм □т꞊49000кг □км ꞊49000м 460м ꞊□дм 460см꞊□дм 49000:1000꞊□ 49000мм꞊□м 9080ц꞊□т 9080см꞊□дм □кг꞊49т 49000м꞊□км ІҮ. Жаңа сабақ: «Ойлаудың алты қалпағы» 1. «Ақ қалпақ» түсіндіру, еске түсіру, қайталау. Қосындыны санға қалай көбейтуге болады? (а + b) ∙ с = а ∙ с + b ∙ с с ∙ (а + b) = с ∙ а + с ∙ b қосындыны санға көбейту үшін, әр қосылғышты сол санға көбейтіп, шыққан мәндерін қосады.
Қосындыны санға қалай бөлуге болады? (а + b) : с = а : с + b : с Қосындыны санға бөлу үшін қосылғыштарды санға жеке-жеке бөліп шыққан мәндерін қосады. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау. «Сары қалпақ» 23*2 230*2 2300*2 23000*2 230000*2 23*4 230*4 2300*4 23000*4 230000*4 23*2 көбейту үщін 23-ті 20 және 3 деп алып, 20-ны 2 көбейтем 40,3 ті 2-ге көбейтем 6, 40 қосам 6, шыққан санды оқимын 46 «Жасыл қалпақ» 46:2 460:2 4600:2 46000:2 460000:2 92:2 920:2 9200:2 92000:2 920000:2 46-ны 2 бөлу үшін 46-ны 40 және 6 деп алып,40-ты 2-ге бөлем, 20 , 6-ны 2-ге бөлем 3, 20-ға 3-ті қосамын.Шыққан санды оқимын 23 92-ні 2-ге бөлу үшін 92-ні 2-ге бөлінетіндей қолайлы қосылғыштарға жіктеймін,80 және12.80-ді 2-ге бөлем 40, 12-ні 6-ға бөлем 6.Шыққан санды оқимын. 46. «Қызыл қалпақ» 3*8 30*8 300*8 3000*8 30000*8 24:8 240:8 2400:8 24000:8 240000:8 Көбейту және бөлу өзара кері амал, көбейтуді бөлумен тексереміз. Яғни 3*8 ꞊24 олай болса, 24-ті 8 бөлсек3 шығады. «Қара қалпақ» Өздерінің қарсы пікірлерімен жауап береді. 1 мысал: 1. Әр бағандағы 1-ші көбейткіш өзінің алдындағы 1-ші көбейткіштен 10 есе артық. 1-ші қатардағы 2-ші көбейткіш 2-ші қатардағы 2-ші көбейткіштен 2 есе кем. 2-мысал Әр бағандағы бөлінгіш алдыңғы бағандағы бөлінгіштен 10 есе артық 1-ші қатардағы бөлінгіш 2-ші қатардағы бөлінгіштен 2 есе кем. 3 мысал Әр бағандағы 1-ші көбейткіш өзінің алдындағы 1-ші көбейткіштен 10есе артық Әр бағандағы бөлінгіш өзінің алдындағы бөлінгіштен 10 есе артық. «Көк қалпақ»
| Мысалдарды дұрыс орындау | Заңдылығын қолдана білу | ||||
Ақ қалпақ |
|
| ||||
Сары қалпақ |
|
| ||||
Жасыл қалпақ |
|
| ||||
Қара қалпақ |
|
|
Ой толғаныс
Топтық тапсырма
Оқушылар толтырады
Сабақты бекіту
№5
М-20км-1л Шешуі: 80:20꞊4
80км-?л 4*1꞊4л
Жауабы: 80 км жолға-4л бензин жұмсайды.
№6
Ж.м 100км-8л Шешуі: 800:100꞊8
800км-?л 8*8꞊64л
Жауабы: 800км жолға-64л бензин жұмсайды.
«Айналмалы бекет»
№7 Теңдеу шешу
Х+1075꞊3806 х-287꞊593
3000*х꞊9000 х:5꞊80
Деңгейлік тапсырмалар:
1.Амалдарды орынды №9
№9
(252+684):3꞊312 (3592+688):5꞊4280:5꞊856
8000:5+1007꞊2607 1500*6-2035꞊ 6965
4200:7*8꞊4800 5400:9*7꞊4200
2.Разрядтық қосылғыштарға жікте:
56423 , 41200 , 7289
3.Есепте:
5443 6715 956
+ 2157 + 2103 - 365
4.Көбейтіндіні орында:
8*4 7*7 5*6 4*8
6*6 5*4 7*6 9*9
«Сиқырлы шаршы» толтыру
№1
1,2,3,4,5,6,7,8,9 сандарын шаршыға орналастырғанда тігінен де көлденең де, диогоналынан да цифрлар қосындысы 15 болуы керек
4 9 2
3 5 7
8 1 6
№2
0,1,2,3,4,5,6,7,8 сандарын шаршыға орналастырғанда тігінен де көлденең де, диогоналынан да цифрлар қосындысы 12 болуы керек
3 8 1
2 4 6
7 0 5
Үй тапсырмасы
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау
№9 қалған бағаны Ойлан тап, 73-бет
Оқушылар күнделіктеріне жазады
Бағалау
Бүгінгі сабақ ұнады ма?
Табыс критериі
Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.
Бағалау парақшасын толтырады